• Hymen

    , Autor: obiebogaert

    Chcela by som sa opýtať je na gynekologickej prehliadke rozoznateľné že hymen bol odstránený bez pohlavného styku (napr tampónom, masturbáciou) ale len jednorazovej aktivity čiže neopakovateľne
    Alebo keď bol hymen odstránený prostredníctvom opakovaného pohlavného styku

    Taktiež sa chcem opýtať keď pri masturbovani pri nepríjemnej bolesti a následnom krvácaní sa jedna o prerušený hymen alebo len drsné trenie v pošve
    Keďže ma gynekológ pripravoval na bolestivú stratu panenskej blany som z toho zmätená.

    A mám dôvod na obavy keď nemám hymen že mám menšiu ochranu proti vniknutiu infekciám cez pohlavný otvor ?

    Dobrý deň, k strate panenstva, teda prerušeniu panenskej blany, môže dôjsť rôznym spôsobom, väčšinu ste už vymenovali. Závisí však od typu ako aj hrúbky hymenu, preto je bolestivosť ako aj krvácanie pri prerušení hymenu individuálna. Gynekológ sa Vás pred vyšetrením určite spýta, či ste už mali pohlavný styk, pretože u panien sa gynekologické vyšetrenie vykonáva cez konečník, presne preto, aby nedošlo k mechanickému pretrhnutiu hymenu pomocou gynekologických zrkadiel. Aj keby ste mu to nepovedali, všimne si to pri vyšetrovaní vonkajších rodidiel. Samotným prerušením blany sa pravdepodobnosť infekcie zásadne nezvyšuje, zvyšuje sa pohlavným stykom, slabou hygienou ako aj vkladaním si infikovaných predmetov do pošvy.