Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,788 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Krčok maternice

  , Autor: jana-9

  Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, pred týždňom som bola na preventívnej prehliadke. LEkár mi robil klasické vyšetrenia a stery čo sa kontroly týka. Prišli výsledky a lekár mi povedal, že mám na maternici alebo teda na krčku maternice malé odchýlky od normy. Povedal mi, že mám prísť na kontrolné stery o 6 mesiacov s tým, že musí vyšetriť aj HPV vírus. Ukázal mi aj papiere a stálo tam niečo PAP IIID1 a dysplázia krčka maternice. Ubezpečil ma, že to nieje rakovina, že sa to zvykne o tých 6 mesiacov dostať do normálu. Zajtra idem na vyšetrenie toho HPV vírusu a dám sa vyšetriť na všetky pohl. choroby, pretože ma veľmi dlhú dobu ( 3-4 roky) trápi nadmerný neprestajný výtok, ktorý je bielo žltý bez zápachu. Liečila som sa na chlamýdie v minulosti. Opakovala som testy na chlamýdie ktoré boli teraz negatívne. Obávam sa totiž inej pohl. choroby kvoli tomu výtoku. Dosť často mávam zápaly močových ciest. Chcem sa len spýtať, čo tie odchýlky od normy a tú dyspláziu može spôsobovať. Teraz ma trápia zase tie močové cesty. Moč mi vždy ráno a doobeda zapácha, je tmavší. Občas ma chytia bolesti ladvín. Pijem denne 3-4 litre vody a urologické čaje.
  Pýtala som sa aj priateľa, či nemá nejaké ťažkosti, bolesti, rezanie a pod. pretože máme nechránený pohl. styk. Povedal, že u neho je všetko v poriadku.
  Prosím Vás, čo može sposobať ten nadmerný neprestajný výtok a tú dyspláziu? Možu to zapríčinovať aj tie močové cesty alebo nejaká pohl. choroba okrem HPV?
  Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, dysplázia krčka maternice má niekoľko rôznych príčin, ako je infekcia alebo zápal, ale bežne ju spôsobujú niektoré typy ľudského papilloma vírusu (HPV). Existuje okolo 30 typov HPV, ktoré postihujú oblasť genitálií – sú známe ako genitálne HPV. Niektoré typy môžu byť príčinou toho, že sa abnormálne bunky vo výstelke krčka maternice zmenia na karcinóm. Ďalšie typy môžu spôsobiť tzv. genitálne bradavice a iné benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice. Čo sa týka močových ciest, pri častých zápaloch močových ciest by nebolo na škodu vyšetriť aj cievkovaný moč, či sa v ňom náhodou nenachádzajú baktérie, ktoré sú rezistentné na bežne používané antibiotiká. Výtok z pošvy je veľmi nešpecifický klinický príznak, ktorý môže mať viacero príčin. Skúste používať vaginálne probiotiká, aplikujte si vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, postupujte podľa už aj Vami spomínaných odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí ho kontaktujte.

Podobné otázky

 • Problem

  , Autor: Diana123

  Dobrý den pan doktor vo vagine som si nahmatala nejaký utvar ktory je velky ako jazyk a je to tvrdeneviem co to moze byt ale je to na lavej strane obcas to boli čo to môže byt prosim vás

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať iba o krčok maternice, ktorý si hmatáte, neviem. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám na základe gynekologického vyšetrenia bude vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Klenba

  , Autor: Iveta11223344

  Dobrý deň, rada by som sa chcela utvrdiť.. pred nejakým časom som si zabudla tampon v pošve. Odvtedy mam z toho strach a bojim sa co ak by som si ho niekedy zase raz zabudla.. možem sa spýtať ked si dokazem nahmatať krčok maternice z predu z bokov a aj zo zadu. Znamená to ze si dokazem nahmatať cely priestor posvy vrátane prednej a zadnej klenby ? Teda ak by som mala pochybnosti stačilo by mi len skontrolovať sa a byt v klude. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pri pochybnostiach je najvhodnejšie navštíviť obvodného gynekológa. Väčšina žien si dokáže nahmatať krčok, ako aj priestor klenieb pošvy, takže si zabudnutý tampón vedia bez problémov vybrať. Po vybratí zabudnutého tampónu je vhodné realizovať si vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a nasadiť kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Bolesť

  , Autor: MiaMiuška

  Dobrý večer, mám istý problém, že je pre mňa penetrácia dosť bolestivá, pri istej hrúbke, skrátka mám akoby ,,limit" hrúbky. Tento problém je dlhodobý, lubrikant mi nepomáha, ani predohry, avšak sú isté hrúbky ktoré sú uplne v poriadku ale aj dlžká je problém, lebo viac ako 10 možno 12 cm nejde. na konci akoby narazím na niečo a zabolí to.
  Na gyn prehliadkach mi lekárka nič zlé nezistila/nenašla

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tento “problém” má viacero žien. Niekedy môže problémy spôsobovať zhrubnutý okraj panenskej blany, ktorý sa dá za istých okolností narezať. Spomínané “narazenie” je predpokladám krčok maternice. Každá žena je individuálna a každej žene vyhovuje niečo iné. Aj o tom je “kompatibilita” partnerov. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Infekcie a ATB v tehotenstve

  , Autor: Sivka6523

  Dobrý den, som prvorodička 27.tt, bez nijakych subjektívnych ťažkosti som šla na kontrolu na poradňu kde mi gynekologička zistila skracujúci krčok maternice (1,4cm).. bola som neodkladne hospitalizovaná v nemocnici, prísny kludovy režim, po všetkých vysetreniach mi zistili infekciu ureaplasma urealyticum a streptokok agalacitae.. okrem magneziovych infúzii,tabliet a progesteronovych čipkov na udržanie tehotenstva mi nasadili ATB Lekoklar 2x 500mg p.o. A vaginálne Macmiror 1xvecer. Chcela by som sa opýtať či sú tieto infekcie rizikové “len” z hľadiska vyvolania predčasného pôrodu alebo mozu aj aktuálne poškodiť babatko v maternici? Tiež aky máte názor na tieto ATB, sú bezpečne pre plod?
  Ďakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, baktéria Ureaplasma urealyticum môže spôsobiť okrem pyelonefritídy (hnisavého zápalu obličky) aj uretritídu (zápal močovej rúry). U tehotných žien môže spôsobiť predčasný pôrod alebo spontánny potrat, preto je potrebné antibiotické preliečenie. Pozitivita na streptococcus agalactiae (GBS pozit.) pre plod v maternici nie je nebezpečný. Nebezpečný je v prípade nepodania antibiotík počas spontánneho pôrodu, prípadne dlhodobejšieho odtoku plodovej vody, pre jeho riziko vzniku novorodeneckej sepsy. Spomínané antibiotické preparáty môžete užívať aj počas tehotenstva. Na plod nebudú mať negatívny vplyv. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná, ktorí najlepšie poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti a informácie a najlepšie sa Vám vedia v prípade nejasností vyjadriť.

 • Tvrdá hrčka v pošve

  , Autor: Mimi811111

  Dobrý deň, pred vyše mesiacom som si vnútri pošvy našla takú tvrdú hrčku na spodnej strane, skoro až úplne vzadu pošvy. Hrčka bola bezbolestná a každým dňom sa zmenšovala, tak som si myslela, že to hneď prejde ale odvtedy to bolo tak, že niekedy tam už skoro ani nebola a potom na druhý deň zrazu bola znovu celkom veľká a mierne sa menilo a aj miesto kde sa to nachádzala. Raz to bolo v predšie, raz v zadšie, niekedy mierne napravo ale väčšinou skôr naľavo. Objednala som sa preto na gynekologické vyšetrenie, lenže akurát 2 dni predtým to prešlo a nič tam nebolo, takže keď to pán gynekológ nevidel, nevedel mi a povedať čo by to mohlo byť. Spravil mi normálu preventívnu prehliadku, cez sono mi pozrel maternicu a vaječníky a hovoril že všetko tam je v poriadku, krčok maternice vraj tiež vyzerá v poriadku tak z toho zobral ster a čakám na výsledky, ale teraz sa tam znovu objavila tá hrčka a neviem, či mám ísť znovu na gynekologické vyšetrenie alebo čo robiť. Nemáte prosím aspoň nejakú predstavu čo by to mohlo byť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nechcem spochybňovať Vaše schopnosti nahmatania si hrčky, ale kľudne môže byť, že si hmatáte krčok maternice. Neboli by ste prvá. Takto sa však naozaj nedá objektívne vyjadriť. Ak máte aktuálne ťažkosti, je potrebné sa ukázať gynekológovi, ktorý na základe vaginálneho vyšetrenia zistí možnú príčinu.