Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,410 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • LBC

  , Autor: Anastázia

  Dobrý deň.Vysledky z LBC cytologie-nonneoplasticky nalez, abnormalne bunky, HSIL. Nebolo vysetrene HPV. Moje otázky sú- či mám v sebe určite HPV infekciu keď mi vyšlo HSIL? Zistilo by sa zo steru keby tam boli už nádorové bunky? Je veľká pravdepodobnosť že z HSIL sa vyvinie rakovina za nejakú dobu? Odporúčanie na konci výsledkov je bioptické vyšetrenie,, čo to je? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HSIL (high grade intraepithelial lesions) je označenie pre bunkové zmeny, tiež pod skratkou CIN II - CIN III. HSIL vzniká na podklade HPV vírusov a poruchy imunity. Zo steru sa prítomnosť nádorových buniek a ich rozsah jednoznačne neurčí. Práve preto je nevyhnutné bioptické vyšetrenie - chirurgický zákrok - konizácia, kedy sa z krčka maternice vyreže kužeľ, urobí sa aj kyretáž a odobrané tkanivo sa odošle na histológiu. Podľa výsledkov histológie sa určí ďalší postup. HSIL je prekanceróza pre rakovinu krčka maternice, takže určite to neodkladajte. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Hysterektómia?

  , Autor:

  Dobrý deň prajem pán dr.
  Som rok po konizácii, po nej som pravidelne absolvovala v 3-mesačných intervaloch LBC stery, ktoré sa postupne zhoršovali opäť na H-SIL. Mám 40 rokov, 2 deti a keďže ďalšie už neplánujem, môj gynekológ mi radí Hysterektómiu, 14.4. mi robili ešte biopsiu v celkovej narkóze, ktorá potvrdila, že v odobratom materiáli ide o:
  - fragmenty endometriálneho korpusového polypu bez atypií,
  - miktoútržky dlaždicovitého epitelu s obrazom H-SIL, CIN 2

  Moja otázka: Je potrebná hysterektómia?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobý deň, takto online Vám indikáciu k hysterektómii nedám. Konečné rozhodnutie je aj tak na Vás. Skonzultujte to s Vašim obvodným gynekológom, ktorý pozná všetky výsledky a informácie, či okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť. Endometriálny korpusový polyp bez atypií nie je indikáciou k hysterektómii. H-SIL sa dá riešiť najprv aj menej radikálne a to konizáciou. Záleží aj od Vašich subjektívnych ťažkostí. Keď ste však už po konizácii a pretrváva nález, je vhodné rozmýšľať o realizácii rekonizácie, prípadne podľa nálezu aj amputácie krčka maternice. Netvrdím však, že to raz aj tak neskončí hysterektómiou. Všetko Vám však hovorím iba v teoretickej rovine.

 • Bolesť panvy a kolien počas menštruácie

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa poradiť s mojím problémom. Som 15 mesiacov po pôrode a 13 mesiacov mám zavedené nehormonálne teliesko ariana. Počas menštruácie mám neskutočné bolesti panvovej kosti a kolien. Je to taká tupá, občas pulzujúca bolesť. Akoby sa mi išli kolená a panva polámať. Po pôrode som sa 3 mesiace liečila na trombózu a mám potvrdenú aneuryzmu v záhybe predkolenia. Užívam papilocare na ascus. Kontrolný ster lbc je v poriadku a na kontrolu k svojmu gynekológovi mám ísť v auguste. Z čoho môžu byť tie bolesti? Môže to súvisieť s telieskom? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, osobne si myslím, že sa jedná o cievnu záležitosť. Keďže však nepoznám žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, či výsledky už realizovaných vyšetrení, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Na základe koagulačných vyšetrení, či vyšetrení ciev je nutné zvážiť vhodnosť vnútromaternicového hormonálneho telieska.

 • Cytologia

  , Autor:

  Dobrý deň v decembri som bola na konizacii krčka maternice a min. týždeň na kontrole a cytologii LBC dnes mám výsledky mozte mi prosím napísať či je to v poriadku alebo čo a čaká . Ďakujem
  Komponenty endocervikalnej / transformacnej zóny prítomné .
  Metaplazia
  Atypicka parakeratoza
  Laco Dodetieini
  Epitelialne abnormality
  Atypické skvamozne epitelie bližšie neurčené ASC-US
  Negatívne v zmysle intraepitalnej neoplazie alebo malignity NILM
  Abnormálne metaplasticke bunky + naznačena HPV infekcia . Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ASC-US znamená atypické skvamózne bunky neznámeho pôvodu. Diagnóza ASC-US znamená, že abnormality, ktoré sa pozorovali v bunkách krčka maternice sú mierne a ich pôvod nie je známy. Nález ASC-US znamená, že výsledok steru je úplne ľahko abnormálny a riziko prítomnosti závažných prenádorových zmien je malé. Každopádne sa musí urobiť kontrola - najčastejšie kontrolný cytologický ster za cca 3-6 mesiacov. Vhodné zvažovať podrobnejšie - kolposkopické vyšetrenie a realizovať HPV testovanie, aj vzhľadom k nálezu naznačenej rozvíjajúcej sa HPV infekcie.

 • Vysledok LBC

  , Autor: Svetlana

  Dobry den oan doktor, som 4 mesiace po porode, pred tehotenstvom som mala zhubny nalez na krcku, kvoli comu mi robili dve konizace, potom som mala výsledok cisty, tak som otehotnela, po porode mi robili lbc cytologiu, kde mam takyto vysledok: mikrobiologia - lactobacillus doderleini, reaktivne a reparativne zmeny: tkanivove reparativne zmeny, metaplazia, reaktivne zmeny aj na endocerv. bb., zlazove bunky: pritomne, odporucania: odber lbc mozny o 12 mesiacov, pripadne ako samoplatca, nalez/zaver: nesuspektny exi i endoceevikalny nalez - NILM, CINtec PLUS - test negativny, ki67- negativne, p16- negativne, velmi ma znepokojuje ta metaplazia a reaktivne zmeny, co to znamena? Bojim sa, ze tam nieco zasa je.... Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa znepokojovať. Spomínané zmeny na krčku sú u Vás pochopiteľné, vzhľadom k zákrokom a okolnostiam, no nepredstavujú pre Vás žiadnu hrozbu. Je potrebné to pravidelne sledovať.

 • Špinenie po styku, po porode

  , Autor: Svetlana

  Dobrý den pan doktor, som tri mesiace po porode, v roku 2017 som mala zhubny nalez na krcku, ktorý sa podarilo lokalne odstrániť, vdaka tomu som mohla mat aj babatko a chodim pravidelne na onko kontroly, robili mi teraz v maji LBC cytologiu a brali mi onkomarkery, vsetko ok, v poriadku, avšak som tri mesiace od porodu a stale pri styku citim tahanie a po styku sa mi stava, ze ked idem na wc mam po utreti na papieri trosku ruzove, čím to moze byt? Som z toho nervozna, aj ked vysledky mam vsetky ok.... Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možností príčin zašpinenia po styku môže byť viacero. Dôležité je rozlíšiť s zistiť pôvod krvácania, či sa jedná o špinenie z krčka, ktorý je po výkone a pôrode zmenený, alebo je to krvácanie z maternice, alebo sa po styku vytvoria trhlinky v pošve a to spôsobuje špinenie po styku. Takto bez vyšetrenia a poznania bližších informácií a okolností sa neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.