Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,791 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • LBC

  , Autor: Anastázia

  Dobrý deň.Vysledky z LBC cytologie-nonneoplasticky nalez, abnormalne bunky, HSIL. Nebolo vysetrene HPV. Moje otázky sú- či mám v sebe určite HPV infekciu keď mi vyšlo HSIL? Zistilo by sa zo steru keby tam boli už nádorové bunky? Je veľká pravdepodobnosť že z HSIL sa vyvinie rakovina za nejakú dobu? Odporúčanie na konci výsledkov je bioptické vyšetrenie,, čo to je? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, HSIL (high grade intraepithelial lesions) je označenie pre bunkové zmeny, tiež pod skratkou CIN II - CIN III. HSIL vzniká na podklade HPV vírusov a poruchy imunity. Zo steru sa prítomnosť nádorových buniek a ich rozsah jednoznačne neurčí. Práve preto je nevyhnutné bioptické vyšetrenie - chirurgický zákrok - konizácia, kedy sa z krčka maternice vyreže kužeľ, urobí sa aj kyretáž a odobrané tkanivo sa odošle na histológiu. Podľa výsledkov histológie sa určí ďalší postup. HSIL je prekanceróza pre rakovinu krčka maternice, takže určite to neodkladajte. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Cytologia

  , Autor: Anastázia

  Dobrý deň. Prišli mi výsledky z LBC cytologia.Interpretacia výsledkov :non-neoplasticky nález nenadorove bunkove zmeny, metaplazia, epitelialne bunkove abnormality, atypicke dlazdicovite bunky, high grade skvamozna intraepitelialna lezia, HSIL, CIN 2 CIN 3.Prosim o váš názor ako postupovať v liečbe. Mám 34 rokov, 6 ročné dieťa. Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v takomto prípade sa odporúča biopsia, presnejšie konizácia s kyretážou a na základe výsledkov histológie sa určí další postup. Váš obvodný gynekológ by Vás mal poslať do nemocničného zariadenia, kde Vás objednajú na spomínaný operačný výkon.

 • prenos vírusu

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň chcela by som sa opýta ohľadom HPV infekcie. Pred rokom aj pol som mala zhoršené výsledky cytológie najhoršia moja cytológia bola Lsil. Potom mi bola robená typizácia HPV, bola mi robená LBC, ale hpv vírus na vysoko rizikové typy sa nepotvrdil, následne cytológia výsledok ASCUS a nejaká baktéria mi vyšla. Aj na pohlavne prenosne choroby ako chlamýdie, ureoplazmy a mykoplazmy som bola negatívna. Avšak potom som sa s priateľom rozišla a našla si nového priateľa a po necelom roku sme mali spolu prvykrát pohlavný styk s kondómom, ktorí sa nám však pretrhol. A preto mám strach, lebo tento nový priateľ mal predomnou veľa partneriek konkrétne 9, preto sa toho veľmi tak obávam. Posledný styk mal s poslednou ženou predomnou 16 mesiacov dozadu. Preto sa chcem opýtať aj ak by mal HPV vírus predtým mohol sa ho počas tých 16 mesiacov zbaviť a nemusel by ho typ pádom preniesť na mňa ak má napríklad silnú imunitu a zbavil sa ho za ten čas /teda tých 16 mesiacov/, kedy nemal vôbec pohlavný styk?? Dočítala som sa, že človek pomocou imunity sa dokáže zbaviť vírusu za 1 až 2 roky. Niekde som sa však dočítala že sa ho nedá uplne zbaviť, len ho človek potlačí a tým mu nerobí žiadne ťažkosti tak ako to vlastne je,? Sú nejaké pracoviská, ktoré robia testy aj u mužov na prítomnosť HPV? Prípadne keby by som si mohla ísť opäť si dať urobiť LBC metódu /ktorú si samozrejme uhradím/, kde vyšetrujú aj prítomnosť HPV po akom čase od toho styku sa to dokáže prejaviť prítomnosť HPV??? A ešte jedna otázka ak by som chcela, aby sa u mňa ten vírus nejako nerozšíril môžem už teraz užívať nejaké produkty napr: INDONAL, ktorý užívala aj predtým, vitamíny B a C, prípadne homeopatika,??. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, premorenosť HPV je v populácii obrovská a úplná eradikácia u partnera je nemožná, nemusíte ho dať vyšetriť, určite nejaký typ HPV má, ako aj vy
  len prísne monogamné páry s infekciou nebojujú, v rámci sex.prenosu, inak stav v podtstate závisí od imunitného systému
  podporné preparáty vy užívať môžte -je ich celé spektrum, tiež zmeniť jedálniček, vhodné sú potraviny s prevahou zásad a neutrálne potraviny, nefajčiť samozrejme
  každú infekciu treba preliečiť, tiež nevplývajú dobre na výsledky OC, a ak si chcete dať opakovane robiť LBC na HPV , logický je odstrup min. 6 mesiacov od posledného vyšetrenia
  s pozdravom

 • hpv test

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať aký je najpresnejší test na zistenie hpv vírusu, ktorý určí aj konkrétne typy hpv. Od septembra 2013 som mala zhoršenú cytológiu s výsledkom ľahká dysplázia, lsil a podozrenie na hpv. Nedávno mi bola robená LBC metóda, kde mi vyšlo hpv na vysokorizikové typy negatívne n neviem či sa dá na to spoliehať. Cytológia ascus, preto sa chcem opýtať je ešte nejaký presnejší typ vyšetrenia na hpv ako LBC metóda?? Mám aj krvácanie mimo menštruácie.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň,
  metódou LBC je test na HPV najpresnejší, sú i iné médiá, ale nemyslím si že by výsledok mal byť iný,
  skôr sa spolahnite na to, že HR-HPV typy sú u vás negatívne, čo je dobrá správa.
  S pozdravom

 • ľahká dysplázia

  , Autor: Chloe

  Dobrý deň!
  Mám 34 rokov a jednu 5-ročnú dcérku.

  Na základe LBC vyšetrenia mi p.doktorka telefonicky oznámila,že mám
  ľahkú dyspláziu a ďalej poslala vzorku na vyšetrenie na P16 a HPV. Dnes mi tel.oznámila,že P16 je pozitívne,výsledky na HPV ešte nemá,ale že aj tie aj tak budú pozitívne.
  Po menzese sa jej mám ozvať a ona ma objedná na Súkromnú gyn.kliniku v Galante na zákrok.
  Chcem sa spýtať o aký zákrok sa jedná,nakoľko p.doktorka použila
  odborné výrazy a ja som sa nezmohla ani na slovo.
  Veľmi pekne ďakujem.
  Chloe

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň,
  veľmi pravdepodobne pani doktorka mala na mysli konizáciu alebo punch biopisiu - v oboch prípadoch sa jedná o odber tkaniva z krčka maternice, v prípade konizácie ide o kuželovité odstránenie časti tkaniva s cieľom odstránenia patologických buniek a následným histologickým vyšetrením. Zákrok sa robí v celkovej anestéze, ide o jednoduchý zákrok a teda aj krátkodobú anestézu, v prípade súkromných pracovísk ide o jednodňovú chirurgiu - teda v deň zákroku idete hneď aj domov.