Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,980 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Silná menštruácia

  , Autor: 23kvetina23

  Dobrý deň, moja 11 ročná dcéra dostala prvú menštruáciu v apríli, tri mesiace nič a teraz dostala , má ju už štvrtý deň , je silná, každé dve hodiny meníme vložku, za deň je to tak 9-10 kusov, máme s tým niečo robiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ešte vyčkajte, ak by situácia pretrvávala, navštívte lekára, aj pre možné zvýšené straty železa
  s pozdravom

Podobné otázky

 • Veľmi silne krvácanie

  , Autor:

  Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu .Pred dvomi mesiacmi mi odstraňovali 2 polypy.Dlhodobo má totiž trápila silná menstruacia.Po odstránení týchto polypov sa mi mala zmierniť menstruacia .No moja menstruacia je práve naopak ešte oveľa silnejšia .Neviem fungovať ,nechodím ani do prace.Som naozaj zúfalá .Poraďte prosím ako sa zbaviť neskutočne silnej menštruácie s veľkými zrazeninami.Veľmi Vám budem vďačná.Dakujem .Lenka .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám žiadne bližšie okolnosti, informácie, ani výsledky vyšetrení, takže takto je ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Pomôcť by Vám však mohlo vnútromaternicové teliesko.

 • Menštruácia po spontánnom potrate

  , Autor:

  Srdečne Vás zdravím, pán doktor.
  25. marca sa mi spustil spontánny potrat v 8. tt, už predtým boli nie dobré výsledky, očakávali sme to. Prvý potrat som prekonala v roku 2017 po prvom dieťatku a teraz potrat po druhom dieťatku. Podarilo sa nám teraz vďaka Billingsovej metóde otehotnieť hneď na prvý krát, no skončilo to teda potratom. Potrat samotný prebiehal na moje prekvapenie postupne, nemala som návaly krvácania, ani také bolesti a trvalo to 10 dní. 21. apríla sa mi spustila nezvykle silná menštruácia, krvácala som 5 dní veľmi silno, ďalšie tri dni silno a potom zo dňa na deň krvácanie prestalo. Po treťom dni som písala svojmu gynekológovi vcelku so strachom, čo mám robiť, nakoľko bol víkend, tak sa mi neozval a neozval sa mi doteraz...
  Cítila som sa veľmi slabá a točila sa mi hlava, po pár dňoch som si na odporúčanie známej, ktorá má skúsenosti, nasadila vitamín K, pastiersku kapsičku proti krvácavosti a tiež ibalgin. Pomohlo to hneď na ďalší deň. Odvtedy pijem čaj z alchemilky, od krvácania mám ale každodenné hnedé špinenie so sporadickými tlakovými bolesťami v podbrušku.. Počas menštruácie šli s krvou von aj tkanivá po potrate. Neviem však, nakoľko je takýto priebeh v norme, za necelé dva týždne očakávam opäť menštruáciu a obávam sa, čo príde.
  Čisteniu v nemocnici by som sa rada vyhla, prosím Vás, čo by som mala robiť v prípade ďalšieho silného krvácania? Od tehotenstva mám ešte doma utrogestan, čítala som, že v prípade silného krvácania sa môže podať progesterón na zníženie krvácavosti, je to však informácia z nie lekárskeho zdroja. Ako by som si mohla pomôcť? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď na komplikovanú otázku a prajem všetko dobré.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niekedy sa vyčisteniu dutiny maternice nedá vyhnúť. Je zbytočné trápiť organizmus krvácaním, ktoré spôsobuje anemizáciu a s tým spojené ťažkosti a aj tak nie je isté, že sa maternica na isto dočistí sama. Pri ťažkostiach odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Silná menštruácia

  , Autor:

  Dobrý deň p. doktor,
  chcem vás poprosiť o radu. Dva roky po pôrode mi začala dorastať vysoko sliznica. Mám 36 rokov. Absolvovala som kyret a hysteroskopiu. Výsledky boli v poriadku, pravdepodobne hormonálna nerovnováha. Menštruáciu mávam 3-4 dni, 1. deň normálne krvácanie, 2. deň silné krvácanie (niekedy to trvá len pár hodín), 3. a 4. den sa len dočisťujem. Sliznica po kyrete bola 10 mm pred menštruáciou.
  Teraz je štvtý cyklus po kyrete. 1. deň normálne krvácanie, 2. deň extrémne silné krvácanie vrátane krvných zrazenín. Vložka bola plná za 10 minút. Lenže u mňa to tak poväčšine býva, že druhý deň cyklu sa zo mňa všetko vyleje, len pri tomto poslednom cykle je to extrémne silné krvácanie. Gynekológ mi dnes pichol injekciu na stiahnutie maternice. Bolesti nemám absolútne žiadne ani pred injekciou ani po nej. Teraz 5 hodín po injekcii krvácanie ustalo. Ako by som sa len čistila.
  Lekár mi dal na výber, Duphaston alebo Mirena. Ja mám od pôrodu zvýšené dimery (pohybuje sa to medzi 0.70-0.95, norma je do 0.50). Pán doktor čo by bolo pre mňa vhodnejšie?
  A druhá otázka, môže pomôcť ascorutin počas silného menzesu? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ascorutin pár dní pred menštruáciou, ako aj počas menštruácie užívať môžete, v dávke 3x1 tbl. Vnútromaternicové teliesko je jedným z vhodných riešení, vhodnejšie, ako užívanie Duphastonu.

 • polypózne endometrium

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 47 rokov a minulý rok mi gynekológ diagnostikoval polyp na maternici. Behom mesiaca som podstúpila zákrok, kde mi ho v rámci jednodňovej chirurgie odstránili. Tento rok pred mesiacom som dostala silný menzes, ktorý neutíchal a po troch týždňoch silného krvácania som musela podstúpiť kyret maternice. Potom krvácanie ustalo. Po histologických vyšetreniach - údajne mám polypózne endometrium - mi môj lekár navrhol, aby som začala brať Mistru (neberiem ju primárne ako antikoncepciu). A tak som ju začala brať v prvý deň hneď nasledujúceho menštruačného cyklu po zákroku. Nerobí mi to zatiaľ veľmi dobre, ale bojím sa, že by sa situácia s neustálym krvácaním zopakovala. Nikdy som počas svojho života žiadnu antikoncepciu nebrala. Neviem, či to môže mať súvis, ale teraz ani nemám žiaden sexuálny život, pretože mi pred troma rokmi umrel manžel, počas manželstva som HAK nebrala, hoci pravidelne sme cca 2 krát týždenne mali pohlavný styk. Nikdy som tieto problémy pred tým nemávala. Teraz mávam bolesti takmer každý cyklus a to krvácanie býva vyčerpávajúce. Chcem sa preto spýtať, je to naozaj nutné prosím brať Mistru v prípade tej diagnózy, ktorú mi stanovil histolog? Nedá sa to riešiť nejakým iným spôsobom? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak u Vás pretrváva silná menštruácia, ktorá Vás vyčerpáva a anemizuje a hormonálna antikoncepcia Vám nerobí dobre, vzhľadom k okolnostiam je vo Vašom prípade vhodné porozmýšlať o definitívnom riešení Vašich ťažkostí a to operačnom odstránení maternice. Nepoznám však úplne všetky okolnosti, preto je sa najvhodnejšie poradiť s Vašim obvodným gynekológom, ktorý Vás pozná najlepšie.