Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,162 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Antikoncepcia

  , Autor: Dada55

  Dobrý deň prajem. Začala som opäť užívať antikoncepciu dienorette. Lenže, ja som ju nezačala užívať od prvého dňa menštruácie. Nejako som na to pozabudla lebo menštruáciu mam mať o 4 dni. Bude to v poriadku a naďalej mam pokračovať v užívaní antikoncepcie? Bude tam znížený účinok a mám použiť aj inú ochranu? Nebudem počas týchto 21 dní, keď ju budem brať krvácať? Ja len, či to nie je bežne. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nerozumiem, prečo ste začali užívať tabletky hormonálnej antikoncepcie 4 dni pred očakávanou menštruáciou, nebolo to úplne rozumné. Za týchto okolností je potrebné sa doplnkovo chrániť, najlepšie počas celého prvého cyklu, najmenej však sedem dní. Krvácanie sa môže vyskytovať aj počas celého cyklu, rovnako tak k nemusí dôjsť vôbec. Cyklus sa Vám týmto môže rozhodiť a potrvá, kým sa vplyvom hormonálnej antikoncepcie upraví. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor: Tessa26

  Dobrý deň, beriem antikoncepciu sunyu. Pravidelne a nikndy nevynecham ani jednu tabletku. Moj priateľ sa domna spravil včera. Však nemôžem byt tehotná potom? Dúfam že nie . Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená, teda môžete praktizovať pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Dominikaaa

  Dobrý deň ,chcem sa vás spýtať .Pred pár dňami som užila tabletku,antikoncepciu a po 5 min som dostala hnačku.Nie som si istá či sa mi tabletka vstrebala a tak som si dala druhu ,tým pádom mi jedna chyba .Chcem sa spýtať ako mám brať tabletky tak aby mi to vychádzalo normalne ? Tu druhu som si zobrala z poslednej nedele na konci a tým pádom som si neni istá či si ju nemám dať ,z druhého balenia .Nebude sa to brat ako za vynechanie tabletky ? Ďakujem .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa jednalo iba o jednorazovú redšiu stolicu, či hnačku, nebolo úplne nevyhnutné užiť druhú tabletku hormonálnej antikoncepcie, ale nehovorím, že ste postupovali zle. Ak užívate preparát hormonálnej antikoncepcie v schéme 21 tabliet + 7 dní pauzy, užitím náhradnej tabletky sa Vám cyklus o deň skráti, tzn. že budete tabletky užívať 20 dní a následne si urobíte 7 dňovú pauzu a po nej budete pokračovať v užívaní nového blistra hormonálnej antikoncepcie. Určite si však sedemdňovú pauzu nepredlžujte! Za týchto okolností, ako aj za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Preejakulat

  , Autor: S7

  Dobrý deň, s partnerom sme mali nechránený sex. Bolo to v predposledný deň plodných dni. Mali sme iba jedno kolo, v ten deň ani deň pred tým ejakulaciu nemal, pri sexe v dostatočnom predstihu vytiahol a ejakuloval mimo mňa, je teda možnosť, že by som bola tehotná z "kvapiek lasky", ak teda vobec nejake boli ( sex bol kratky)?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa tehotenstvo vylúčiť nedá. Tak isto prerušovaný pohlavný styk nie je antikoncepcia. Odsledujte si to.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Dada55

  Dobrý deň prajem. Ja by som sa len potrebovala poradiť. Brala som 4 roky antikoncepciu Dienorette. Potom som ju vysadila lebo som z nej začala priberať a od začiatku užívania som mala veľké a pravidelné migrény, akonáhle som ju vysadia, tak žiadne migrény nie sú už asi rok. Teraz neužívam žiadnu antikoncepciu. Mám 5 rokov toho istého sekulárneho partnera. Je nejaká antikoncepcia, ktorá by mi nespôsobovala migrény? Určite by som chcela nejakú užívať. Chápem, že s týmto sa musím poradiť s mojim gynekológom len som chcela vedieť radu, či je nejaká vhodná antikoncepcia pre mňa alebo skôr krúžok, či niečo podobne? Ďakujem vám pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, každý antikoncepčný preparát môže spôsobovať vedľajšie, či nežiadúce účinky. Je to individuálne u každej ženy. Je možné, že bude postačovať skúsiť iný preparát kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, ktorý Vám migrenózne stavy spôsobovať nebude. Ak Vám preparát predpísaný Vašim obvodným gynekológom nebude vyhovovať, dá sa vyskúšať zmeniť za iný preparát. Niekedy je to vecou náhody. Eventuálne sa tiež dá uvažovať aj o vnútromaternicovom teliesku.

 • Evra náplaste

  , Autor: hela728282882

  Dobrý deň, brala som tabletkovú antikoncepčnú metódu Leverette, z dôvodu, že mi to nevyhovovalo som po mesačnej pauze prešla na náplaste evra, avšak nastala približne 2-týždňová menštruácia, z toho dôvodu som kontaktovala lekára, ktorý mi predpísal norethisteron, po doužívaní mi opäť nastalo krvácanie, dnes po volaní lekárovi som zistila, že dané náplaste nefungovali, s tým, že počas tohto obdobia sme mali styk, viete mi prosím povedať, čo to teda znamená?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, či slabe krvácanie počas užívania niektorej z foriem hormonálnej antikoncepcie, najmä v začiatkoch jej užívania, či aplikácie, je pomerne časté a neznamená, že antikoncepcia je neúčinná. Ak ste si náplaste aplikovali správne, účinok by mal byť zachovaný, aj napriek špineniu. Nie každej žene vyhovuje každý preparát hormonálnej antikoncepcie a je potrebné nájsť ten “najlepší” preparát doslova na mieru. Je to naozaj individuálne u každej ženy. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.