Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Bublinka+44

  Dobrý deň,
  Užívam HA 4. mesiac a v nedeľu som po placebo tabletkách mala užiť 1. tabletku z ďalšieho blistra. Avšak som ju užiť zabudla, užila som teda v pondelok večer hneď dve tabletky. V stredu som ale mala nechránený pohlavný styk. V stredu som ale tabletku užila normálne a ďalej pokračujeme v užívaní.
  Zvažujem užitie tabletky po, len neviem či je to v poriadku nakoľko užívam HA. Ak by som ju užila, ako mám ďalej užívať HA?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zabudnutú tabletku hormonálnej antikoncepcie ste mali užiť ihneď, ako ste si spomenuli. Aj keď ste užili dve tabletky naraz, ak bol časový odstup medzi časom obvyklého užitia tabletky a hodnou, kedy ste užili spomínané dve tabletky naraz väčší ako 12 hodín, účinok hormonálnej antikoncepcie mohol byť znížený. Bolo vhodné sa chrániť aj doplnkovo nasledujúcich 7 dní. Tým, že ste mali nechránený pohlavný styk na ďalší deň, ste nepostupovali najrozumnejšie. Aj keď pravdepodobnosť tehotenstva je pomerne malá, nie je nulová. Aj keby ste sa rozhodli užiť tabletku núdzovej antikoncepcie, pokračujete normálne v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Zabudnuta tabletka po pauze

  , Autor: zuzzzga

  Dobry den, vcera (nedela) vecer o 7-8 som mala brat prvu tabletku po 7 dnovej pauze ale zabudla som ich kupit. Dnes (pondelok) sa k nim dostanem az o 5 vecer, mam zobrat normalne vecer ako keby som nevynechala a chranit sa potom tyzden inak alebo mam pockat na menstruaciu a vtedy zobrat prvu tabletku? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, môžete postupovať presne tak, ako ste písali. Užite tabletku dnes, čo najskôr, a pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Najbližších minimálne 7 dní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

 • zabudnuta tabletka

  , Autor: michaela09

  Dobrý deň. Užívam HAC Karhla. Predposledný deň (20.) čo bolo včera som zabudla užiť tabletku. Spomenula som si na to na druhý deň dnes zatiaľ som neužila tú poslednú ani tú predošlú. Ako je najlepšie postupovať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste ešte neužili včerajšiu ani dnešnú tabletku, už ich ani neužívajte a od včera si rátajte sedemdňovú pauzu. Po jej skončení pokračujte v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie nového blistra. Zvyšné dve tabletky z aktuálneho blistra vyhoďte. Za daných okolností budete, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie, aj naďalej chránená, aj keď sa Vám cyklus posunie (skráti) o dva dni.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Anonnym

  Dobrý, deň pravdepodobne som zabudla užiť tabletku minulý týždeň vo štvrtok 2.11 (v blistri však žiadnu zvyšnú tabletku nemam). Takže som z ten deň náhradnú tabletku neužila a pokračovala som v užívaní posledného týždňa. Včera 9.11 som užila poslednú aktívnu tabletku a tým pádom uplynul aj týždeň od zabudnutej tabletky a od zabudnutia som pohlavný styk nemala. Dnes mi začína 7 dňová pauza. Som od nového blistra už úplne chránená?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, za daných okolností budete počas užívania tabliet nového blistra už plne chránená, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Danulik1

  Dobrý deň, užívam HAK už rok a stala sa mi taká vec že som zabudla užiť tabletku ale neviem kedy zistila som to až keď som si pozerala kalendár kedy si mam dať tabletku pretože tam to mam vyrátané ale blister som zahodila je možné že tam bola tá jedna tabletka. Aj menzes som dostala o deň skôr na 3.deň väčšinou ho dostanem presne na 4.deň.
  A teraz neviem či mam začať nový blister normálne po 7 dňovej pauzy alebo môžem aj po 8. Dňovej pauze.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, začnite s užívaním nového blistra normálne po sedemdňovej pauze. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a preventívne sa prvý týždeň užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie chráňte aj doplnkovo (používajte kondóm).

 • Uzivanie

  , Autor: viki927

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ci sa mohol aucinok hak dienorette narušiť ak som tabletu nevzala v pravidelnom case ale do 12 hodin od pravidelného casu a to o 5:00 rano a o 7:00 som mala redšiu stolicu chcela som si vziat pre istotu este jednu tabletu hak ak by bola tato tableta neúčinná ale zabudla som nasledne v danom dni som mala nechránený pohlavny styk s ukončením mimo.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa zabudnutá tabletka hormonálnej antikoncepcie užije do 12 hodín od času obvyklého užitia, je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Ak sa u Vás nejednalo o hnačku, či opakované redšie stolice v priebehu niekoľkých hodín, myslím si, že za daných okolností je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.