Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,460 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Tabletka po

  , Autor: A256

  Pán doktor prosím vás môžem sa ešte opýtať ohladom alkoholu keď som užila tabletku “po” včera prešlo cca 26h ci môže konzumovať alkohol ci to nejak ovplyvni účinok tabletky ? A ešte ak dobre rozumiem tabletka po účinkuje teda aj na plodne dni keď vajíčko je uvoľnene

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, alkohol konzumovať môžete, po dni to už nemá vplyv na účinok. Žena môže otehotnieť iba počas plodných dní, ktoré však môžu byť prakticky počas celého cyklu, záleží od toho, kedy prebehne ovulácia. Väčšinou to je na 14. - 16. deň cyklu, preto sú tieto dni označované ako plodné dni, ale v prípade, že je ovulácia posunutá na skoršie alebo neskoršie obdobie, sú plodné dni mimo tohto "štandardného" intervalu. Núdzová antikoncepcia sa užíva pri zlyhaní bariérovej antikoncepcii alebo pri nechránenom pohlavnom styku. Ako som už písal, núdzová antikoncepcia by mala účinkovať aj pred ovuláciou, teda uvoľnením vajíčka, zastavením uvoľnenia vajíčka, a v prípade, že už k ovulácii došlo, teda vajíčko bolo už uvoľnené, by mala zabrániť oplodneniu, teda spojeniu vajíčka a spermie. Aj keď účinok nie je 100%-ný, šanca je pomerne veľká. Teraz s tým už aj tak neviete urobiť nič. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Ella one a antikoncepcia

  , Autor: Julinka00

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu ale minulý cyklus som skrátila o 3 dni kvôli hnačkam. Riadila som sa letákom a dala som si 7 dňovu pauzu a tým pádom by som mala byť chránena ale pýtala som sa ešte v jednej poradni a tam mi bolo povedané, že som zle pochopila pribalovy leták a tak som zo stresu užila do 20 hodín od styku tabletku po Ellaone. Styk som mala chránený kondómom a priateľ bol vo mne asi 5 sekúnd kým sme si to všimli (bolo to druhé kolo a neejakuoval). Chcem sa vás teda spýtať či som mohla veriť pribalovemu letáku a bola som chránená? Počas 3 dňovej pauzy mohla nastať ovulacia a tabletka po bola zbytočna? Od piatku užívam antikoncepciu tak ako som zvyknutá, čiže som skrátila 7 dňovu pauzu na 3 dní.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu, že ste mali chránený pohlavný styk, navyše trval iba niekoľko sekúnd, nevidím dôvod, pre ktorý ste užili tabletku núdzovej hormonálnej antikoncepcie. Tehotenstvo je za týchto okolností veľmi nepravdepodobné. Sedemdňová pauza sa dá prispôsobiť a podľa potreby skrátiť, nikdy však nie predĺžiť. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Ella one a antikoncepcia

  , Autor: Janka-0

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu ale keďže som zabudla užiť tabletku a podľa pribaloveho letáku som mala na výber 2 možnosti tak som si vybrala ísť do pauzy. Dnes mám 3 deň pauzy a ráno mi prišlo krvácanie z vysadenia. Včera som mala styk a stala sa menšia nehoda, dnes som asi po 20 hodinách užila tabletku po Ella one. Keďže chcem začať brať antikoncepciu ako obvykle tak zajtra začnem užívať antikoncepciu znova. Chcem sa vás opýtať, rozhodí mi tá tabletka po cyklus? To znamená, že v ďalšej pauze mi nemusí prísť krvácanie z vysadenia? Prípadne ako dlho mám pri styku použiť aj barierovu ochranu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností, navyše ak sa Vám dostavilo krvácanie zo spádu hormónov počas užívania placebo tabliet, nebol dôvod na užitie tabletky núdzovej antikoncepcie. Tehotenstvo je u Vás veľmi málo pravdepodobné. Ak ste postupovali podľa jedného z dvoch odporúčaní pri vynechaní tabletky v 3. týždni užívania, budete aj naďalej chránená pred otehotnením. Áno, užitím tabletky núdzovej antikoncepcie sa môže u Vás vyskytovať aj nepravidelné špinenie, či krvácanie, aj za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie podľa plánu. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • tabletka po a antikoncepcia

  , Autor: lalia7

  Dobrý deň, pán doktor,
  chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať, keď som užila dnes ,,tabletku po”, ale od nástupu novej menštruácie som mala v pláne začať brať antikoncepciu, ktorú som si v lekárni už aj vybrala. Za 15 dní by mi mala prísť menštruácia, s tým, že uvidím ako mi ,,tabletka po” ovplyvní cyklus. Mohla by som s príchodom novej menštruácie začať užívať normálne antikoncepciu alebo mi to rozhádže hormóny ešte viac a mám radšej ešte mesiac (možno viac) čakať?
  Ďakujem pekne za Vašu odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa Vám dostaví menštruácia podľa plánu, je možné začať s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Vhodnejšie je však vyčkať ešte mesiac, či náhodou nedošlo k otehotneniu. Po vylúčení tehotenstva potom začnete s pravidelným užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie v prvý deň menštruácie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach, ako aj pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tabletka po

  , Autor: Marienka Mária

  Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť /poradiť. Po pohlavnom styku vo mne zostal kondóm, ale vysel aj zo mňa trochu vonku. Mala som deň po menštruácii (v to ráno deň sexu, ešte troska krvi bolo zmiešaný už ako keby s nejakým vytokom už iba minimum - už to nepočítam ako menštruáciu) moja otázka je ci si zaobstarať tabletku po? Prešlo 14 hodín. Vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bol kondóm vytiahnutý ihneď a neporušený a nedošlo k úniku obsahu do pošvy, pravdepodobnosť tehotenstva je, aj vzhľadom k ďalším okolnostiam, pomerne malá. Samozrejme, pri neistote viete užiť tabletku núdzovej antikoncepcie, napríklad Escapelle.

 • Tabletka po a antikoncepcia

  , Autor: Melania

  Dobrý deň, v piatok som užila kvôli nehode tabletku po. Dnes mi prišla menštruácia a mám začať užívať dnešným dňom antikoncepciu (prvýkrát, ešte som ju nikdy nemala). Môžem ju začať užívať? Je to v poriadku s tabletkou po?
  Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nie je jednoznačne vylúčené tehotenstvo, s užívaním hormonálnej antikoncepcie by som počkal do ďalšej menštruácie.