Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,460 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Spinenie

  , Autor: Velkamiska

  Dobrý deň. Pán doktor, po dvoch rokoch som si dala znova predpísať hak Daylette, predtým som s ňou nemala žiadne problémy. Užívam ju prvý mesiac a som pri 13tabletke, po skončení menštruácie mám stále špinenie, je znížená účinnosť hak? Užívam piaty deň ascorutin 3x1 tabl
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. Najmä v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa špinenie, či krvácanie môže vyskytovať aj prakticky počas celého cyklu. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Nehormonálne teliesko

  , Autor: Diusx

  Dobrý deň,
  v marci tohto roku mi gynekológ vložil nehormonálne teliesko nakolko s hormonálnu antikoncepciou nemam dobre skusenosti. Nehormonálne teliesko mi predĺžilo cyklus na 35 dni, a odkedy ho mam vzdy pri ovulácii mam 2-3 dni spinenie niekedy slabsie niekedy silnejsie. Celková doba krvácania pocas menštruácie sa predĺžila pred vložením to bolo 5 dni teraz je to spolu 7 z toho 3 je silna a 4 slaba. Avsak posledne dva mesiace spinim v podstate stale slabo od konca menzesu az do ovulácie a potom mam max. 7 dni pokoj kym sa nezačne rozbiehat dalsi cyklus. Bola som na kontrole vag. Ultrazvuk je v poriadku teliesko je na mieste zapal tam nieje. Bolesti tiez nepociťujem a tehotenstvo sa tiez nepotvrdilo a tak odpoved gynekológa bola ze pri nehormonálnom teliesku sa toto stava. Myslite si ze je to adekvátne alebo mam zacat zvažovať hormonálnu nahradu? Pripadne este pockat ako sa vyvinie situacia dalej?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nehormonálne vnútromaternicové teliesko nemá hormonálny vplyv na menštruačný cyklus, opisované špinenie sa však môže vyskytovať. Ak je prínos telieska nižší, ako jeho vedľajšie účinky, ktoré Vás obmedzujú, je vhodné porozmýšľať aj o zmene antikoncepcie. Samozrejme, môžete si to odsledovať a pár mesiacov počkať, či sa stav neupraví. Je to individuálne. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Núdzova Antikoncepcia Apreg

  , Autor: Xenia222

  Dobrý deň, pán doktor. Zobrala som núdzovu antikoncepciu (Apreg) do 3h po pohlavnom styku 21.11. Na 6 deň ráno mi prišlo krvácanie, bolesť brucha, občas aj krče. Ďalšie dni až do dnes raz krvácam raz nie. Niekedy aj ako keby špinenie no nie som si na 100% istá. Všetko čo sa mi deje sú písane ako bežne vedľajšie učinky. Môžu tak dlho pretrvávať vedľajšie účinky? Menštruácia mi ma prísť 10.12. Alebo je to už menštruácia? Prípadne kedy sa to zmierni/da do normálu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu včasného užitia tabletky núdzovej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí nepravidelné krvácanie, či znepravidelnenie menštruačného cyklu, ktoré je individuálne u každej ženy. Spomínané krvácanie nie je menštruácia v pravom slova zmysle. Kedy sa cyklus upraví Vám povedať neviem. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor: M257

  Dobry den mam 17 rokov a beriem antikoncepciu Drovelis, zacala som prvy den cyklu, trval 5 dni, potom som ale stale mala spinenie, no dneska je to 16. den co beriem tabletky a uz to neni len spinenie ale aj krvácanie uz taky tyzden, este mam aj bolesti prsníkov posledny tyzden, bola by som velmi rada za Vašu odpoved, pretoze neviem ci mam ist doktorovi, vraj to je prvy mesiac normalne…

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najmä v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie je špinenie, či krvácanie, aj počas celého cyklu pomerne časté. Všetky spomínané prejavy patria medzi vedľajšie účinky preparátu. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zabudnutie uzitia

  , Autor: A1645

  Dobrý deň som v treťom týždni užívania antikoncepcie Dienorette s tým že tento mesiac som nanovo začala včera večer o 20:00 som si mala dať tabletku ale zabudla som na to a dala som si ju až dnes ráno o pol desiatej. Viete mi poradiť čo môžem očakávať a či treba použiť ďalšiu formu ochrany, lebo z príbalového letáčika som to nepochopila.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám včera začal tretí týždeň užívania a zabudli ste užiť tabletku, existuje možnosť zníženia účinku hormonálnej antikoncepcie. Máte dve možnosti, ako postupovať. Ak ste dnes doobeda užili zabudnutú tabletku za včera, dnes večer o 20:00 hod. užite dnešnú tabletku a pokračujte v pravidelnom užívaní do konca blistra. Nasledujúce balenie by ste mali začať užívať ihneď po užití poslednej tablety v aktuálnom balení, t. j. bez intervalu bez užívania tabliet medzi baleniami. Krvácanie z vysadenia je nepravdepodobné do konca druhého balenia, ale v dňoch, keď užívate tablety, sa môže vyskytnúť špinenie alebo krvácanie z vysadenia. Druhou možnosťou je prestať užívať tablety z aktuálneho balenia. V takom prípade by ste mali počkať bez tabliet sedem dní a potom pokračovať tabletami z nasledujúceho balenia. Ak ste však už užili zabudnutú tabletku, vhodnejšia bude pre Vás asi prvá možnosť. Bez ohľadu na možnosť, ktorou budete postupovať, nie je potrebné sa doplnkovo chrániť.

 • Zlynda

  , Autor: Gabika 14

  Dobrý deň pán doktor užívam antikoncepciu zlynda môj lekár mi ju predpísal na liečbu endometriozi. Prvý mesiac užívania bolo všetko v poriadku ale tento mesiac sa mi to nejako nezdá . Minulý týždeň mi končila menštruácia a včera som po týždni užívania dostala zase menštruáciu a dosť silnú mám aj bolesti a silné krvácanie pritom užívam už týždeň biele hormonálne tablety.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na liečbu endometriózy je najvhodnejší Visanne alebo Endovelle, nie Zlynda. Čo sa týka užívania hormonálnej antikoncepcie, najmä v začiatkoch užívania sa môže vyskytovať špinenie aj krvácanie prakticky aj počas celého cyklu, aj napriek pravidelnému užívaniu. U Zlyndy je to pomerne časté. Odsledujte si to. Porozmýšlal by som však o zmene preparátu vzhľadom k dôvodu užívania.