Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,653 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ťažkosti

  , Autor: Evelina1234

  Dobry deň, chcela by som sa opýtať..začala som brat antikoncepciu (mistra) 15.6. Necelé 2 týždne dozadu, dala som si ju v prvý deň menštruácie, menzes mi vždy trval 7 dni, no teraz už je to 11 dni a stále nevyzerá že sa chce zastaviť, moja gyn. mi povedala že je časté pri začatí prvej antikoncepcie spinenie, lenže ja mám posledne 2-3 dni silne krvácanie, celých 11 dni mám bolesti hlavy, pripadne migrény, silne celodenné bolesti brucha, nevoľnosť, zníženú chuť do jedla, nulovú energiu, mavam zimnice a návaly tepla zároveň…psychicky to veľmi nezvladam, moja gyn. tvrdí že mám vydržať 2-3 mesiace že uvidíme.. chcela by som sa opýtať aký máte na toto názor? Mám ju vysadiť? Alebo ešte pockat pár dni? Lebo určite niesom ochotná cakat 2-3 mesiace za takýchto okolnosti, na antikoncepciu som išla hlavne z dôvodu silnej bolestivej menstruacii, no nevedela som že po začatí budú bolesti ešte horsie, keby ju vysadím na pár dni a začnem brat odznova nezastavilo by sa to krvácanie? A keby ju zastavím kompletne, krvacala by som znovu kvôli vysadení? Vopred ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa u Vás prejavuje viacero vedľajších, či nežiadúcich účinkov v pomerne silnej intenzite, je vhodné porozmýšľať o vysadení,
  prípadne o zmene preparátu hormonálnej antikoncepcie. Je pravda, že najmä v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa vedľajšie účinky môžu vyskytovať, kým si organizmus zvykne na pravidelné dávky hormónov, všetko však má svoju hranicu. Ak sa rozhodnete vysadiť hormonálnu antikoncepciu, určite v jej užívaní nepokračujte s odstupom niekoľkých dní, cyklus by ste si rozhodili ešte viac a navyše by sa mohli zintenzívniť aj vedľajšie, či nežiadúce účinky. Áno, krvácanie ešte bude trvať niekoľko dní aj po vysadení, malo by sa však postupne upraviť a zastaviť.

Podobné otázky

 • Aidee

  , Autor: Any88

  Dobrý deň. Beriem ôsmy deň antikoncepciu Aidee. Predvčerom som z ničoho nič dostala zimnicu mala som zvýšenú teplotu a bolo mi nevoľno. Včera od rána nič bolo mi relatívne dobre poobede to isté zvracanie, nevoľnosť, zvýšená teplota. Môže to byť z tých tabletiek? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Nevylučujem, že sa jedná aj o nežiadúce, či vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie. Vylúčil by som aj infekciu COVID-19. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • mozem byt tehotna ?

  , Autor: Iva.

  dobry den chcela by som sa spytat : 29.7 som mala dostat menstruciu ale som par dni preddtym zacala brat norethisteron vsetko bolo v poriadku az do 2.8 kedy nam pocas milovania praskol kondom nevieme preco lebo vsetko bolo v poriadku.. tak som 3.8 rano uzila tabletku po ...ja by som sa chcela spytat ci mozem otehotniet ked som uzivala tabletky na odialenie ..od tej nehody som tie tabletky vysadila ..ale menstruaciu som este nedostala mam iba spinenie ..tak neviem ci som mohla otehotniet .. dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže ste v pomerne krátkom čase skombinovali viaceré hormonálne preparáty, menštruačný cyklus sa Vám dosť znepravidelní, môžete teraz špiniť, aj dlhodobejšie. Za daných okolností je tehotenstvo málo pravdepodobné. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Karhla

  , Autor: Veron4

  Dobrý deň, mám 19 rokov a antikoncepciu Karhla užívam rok z dôvodu nepravidelnej a veľmi bolestivej menštruácie. A potrebovala by som vedieť, či by bolo možné, aby mala antikoncepcia vplyv na trávenie...
  Približne pred rokom som zaznamenala problémy s trávením, mám veľmi nepravideľnú stolicu a ťažké vyprázdňovanie (stolicu mávam 3x do týždňa). Mám celiakiu, reflux a intoleranciu na laktózu, čo tomu nie príliš pomáha, avšak takéto problémy mám od obdobia užívania Kharly. Je možné, že sa mi z antikoncepcie spomalilo trávenie? Tiež badám väčšiu chuť do jedla a za ten rok som zo 48 kíl šla na 53. Som akási zavodnená v oblasti brucha a tiež nôh.
  Čo myslíte? Môže to mať súvis? Ďakujem za odpoveď vopred.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže tabletky hormonálnej antikoncepcie obsahujú laktózu, ktorá je ako pomocná látka v každej jednej tabletke, predpokladám, že ak máte laktózovú intoleranciu, tráviace ťažkosti Vám môže spôsobovať aj hormonálna antikoncepcia.

 • Surne

  , Autor: Evulik123

  Dobrý deň pán doktor beriem antikoncepciu Leverette viac ako rok a vždy mi prišla menštruacia buď v pondelok večer alebo utorok ráno ale teraz mi prišla až utorok poobede a od utorka večera sa cítim hrozne únava zvracanie horúčka menštruacia pokračuje nikdy som nemala až takéto problémy pri menstruacii počas užívaní antikoncepcie nemôžem byt tehotná alebo je to spôsobené hormónmi ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero, podľa opisu nemusia vôbec súvisieť s hormonálnou antikoncepciou. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Krvácanie z vysadenia sa nemusí dostaviť každý mesiac, väčšinou sa však dostaví na 2. až 3. deň pauzy, čo bol aj Váš prípad. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Je potrebné vylúčiť aj infekciu COVID-19. Odsledujte si to.

 • Daylla

  , Autor: Džulia

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či zmena HAK môže mať vplyv na činnosť obličiek. Dlhé roky som užívala HAK Logest, po tom ako mu skončila registrácia na SVK, mi gynekológ odporučil Dayllu. Cca po 3 mesiacoch som začala mať problémy s obličkami - zápaly a po vyšetrení moču baktéria e-coli. Žiadne problémy s močenim som nemala, ani výtok ani pálenie. Len prišla únava a následne vysoké teploty s bolesťou v oblasti obliciek. Po preliečení antibiotikami som mala pokoj cca 3-4 týždne a potom znova. Stále sa toto opakuje. Jedine ak užívam dlhodobo Urovaxom alebo Blokurimu, tak nemám žiadne problémy (3 - 6 mesiacov). Prosím Vás môže to byť tou Dayllou? Že by zadržiavala vodu v tele a následne by sa to prejavovalo takto?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť viacero vedľajších alebo nežiadúcich účinkov, medzi ktoré patrí aj infekcia močového mechúra, zadržiavanie vody v organizme, čo zaťažuje obličky, ako aj vznik krvných zrazenín aj v obličkách. Či vznikli Vaše ťažkosti na podklade užívania hormonálnej antikoncepcie sa nedá takto jednoznačne povedať. Vhodné je hormonálnu antikoncepciu, aspoň dočasne, vysadiť. Ak sa Vám stav upraví, bude sa dať predpokladať vplyv hormonálnej antikoncepcie v súvislosti s Vašimi ťažkosťami.