Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,800 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vnutromaternicové teliesko - ktoré

  , Autor: Mmmmm

  Dobrý deň p. doktor,
  Chcela by som sa Vás opýtať, aký je Váš názor na vnútrnomaternicové telieska IUB a Jaydess. Som nerodička, nemám zatiaľ žiadne opakujúce sa gynekologické problémy, avšak trpím migrénami s aurou (čiže nemôžem brať p.o. HAK) a mávam dosť silnú menštruáciu. Ide mi predovšetkým o efektivitu - som študentka a nechcem v najbližšej dobe otehotnieť - som ohľadom toho veľmi paranoidná. V januári tohto roka mi môj predošlý gynekológ zaviedol IUB - v prvých mesiacoch sa mi o dosť zhoršilo krvácanie (musela som potom začať brať doplnky so železom) a prekonala som 1x vaginózu, ale momentálne som si už s najväčšou pravdepodobnosťou na teliesko zvykla, lebo mám krvácanie relatívne podobné ako pred zavedením. Uvažujem ale o zmene telieska z dôvodu, že môj terajší gynekológ má s ním vraj oveľa lepšie skúsenosti vzhľadom na efektivitu + vraj by mi to malo pomôcť s menštruáciou. Zvažujem pros a cons tejto hormonálnej varianty, najmä sa obávam zhoršenia bolesti hlavy a prípadných cýst/infekcie po zavedení. Avšak najväčšiu rolu u mňa hrá už spomínaná efektivita a tu sa názory odborníkov celkom líšia - niekto tvrdí, že IUB a IUS (napr. Jaydess) sú efektívne rovnako (99%), rozdiel je len v spôsobe ochrany. Iní zas tvrdia, že s IUB je vyššie riziko otehotnenia. Aký je Váš názor? Nechcem zbytočne meniť teliesko po necelom roku, ak je jeho efektivita rovnako vysoká a už som si naň zvykla. Ak by ale efektívnoť bola o niečo nižšia, možno by som o zmene pouvažovala.
  Ďakujem za odpoveď a prajem Vám príjemný zvyšok víkendu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže máte migrenózne stavy, vhodnejšie je pre Vás nehormonálne vnútromaternicové teliesko, ktoré Vám navyše nespôsobí žiadne cysty na vaječníkoch, keďže účinkuje na princípe spermicídnosti medi. Ak už máte zavedené IUB a nemáte žiadne ťažkosti, nevidím dôvod na zmenu telieska.