Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,583 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Escapelle

  , Autor: kulka23

  Dobrý deň, núdzovú antikoncepciu som užila po 9 hodinách ale nakoľko momentálne užívam antibiotiká (penicilín) či môžu nejak ovplivniť účinnosť tejto tabletky.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, antibiotikum nemá vplyv na účinok núdzovej hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Daylla & Escapelle

  , Autor: Eva1234

  Dobrý deň, 4. mesiac užívam HAK Daylla, v nedeľu som začala s novým blistrom, ale v pondelok som zabudla užiť tabletku v obvyklom čase (23:00), vzala som si ju až v utorok o 16:00, takže som prekročila hranicu 12 hod. Pred užitím som mala nechránený styk a večer som si opäť dala tabletku ako zvyčajne. Keďže šlo o prvý týždeň HAK užila som dnes ráno Escapelle, aby som minimalizovala riziko otehotnenia. Môj gynekológ má aktuálne dovolenku, preto sa s otázkou obraciam na Vás - mám ďalej pokračovať v užívaní pravidelnej HAK (zatiaľ som užila len 3 tabletky) alebo už ju mám na tento mesiac vysadiť a začať s novým blistrom od 1. Dňa ďalšej menštruácie? V lekárni mi poradili že mám HAK vysadiť ale v príbalovom letáku Escapelle je že sa môže pokračovať. Vopred vďaka za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete pokračovať v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie, no nasledujúcich aspoň 7 dní sa chránte aj doplnkovo, prípadne môžete vysadiť hormonálnu antikoncepciu a začať ju užívať s prvým dňom nasledujúcej menštruácie, ale po cely čas sa musíte chrániť bariérovou antikoncepciou.

 • Karlheit, antibiotiká a escapelle

  , Autor: Msms

  Dobrý deň, mala by som na vás otázku.
  Užívam antikoncepciu Karlheit, a musela som začať užívať antibiotiká. Poslednú aktívnu tabletu som užila a v ten deň som musela užiť aj antibiotikum. A spravila som si pauzu 7 dňovú, kde som dostala menzes ako zvyčajne. Len stala sa mala nehoda, na 8-mi deň keď som si mala dať už prvu tabletu z aktívnych tak som mala pohlavný styk z kondómom ale pretrhol sa, tak som si dala escapelle ( do hodiny a pol po styku) a začala som užívať tablety Karlheit ako zvyčajne a teraz o 21 dni neskôr, ako som spravila zas 7 dňovú pauzu tak sa menzes nedostavil v požadovaný deň ako zvykol chodiť 2 roky, ale mám strašne bolesti brucha a kŕče ako kebyže uz menzes mám, chcela by som sa spýtať, je šanca aby som bola tehotná alebo je to len rozhádzaný cyklus po escapelle, a mám začať užívať další blister tak ako zvyčajne ? Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste antibiotiká užívali iba počas sedemdňovej pauzy a nie v období začiatku užívania nového blistra, nebolo potrebné užiť Escapelle. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tabletka po

  , Autor: Mnbs

  Dobrý deň 24.4.2022som mala nechránený sex vzala som do 5 hodín tabletku escapelle 1.5.2022 som mala dostať menštruáciu ale už 5 deň mi meškajú. Chcela by dom sa opýtať aka je možnosť že som tehotná? Či mala tabletka účinok keďže som ju brala po ovulácii? A ako dlho mi môže meškať menstruacia po tabletke po či je to normálne až tak dlho?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu správneho a včasného užitia tabletky núdzovej antikoncepcie je šanca na tehotenstvo nižšia. Tabletka núdzovej hormonálnej antikoncepcie má vplyv na menštruačný cyklus, môže spôsobiť znepravidelnenie, ale aj silnejšie, či dlhšie krvácanie. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Slavi

  Dobrý deň, ja a môj partner sme mali pohlavný styk - ide však o prvú udalosť, a tak partner nezavádzal pohlavný úd celý (asi len 4-5 cm do hĺbky). Antikoncepciu som nikdy nebrala (nebolo potrebné). Keď došlo k partnerovmu vyvrcholeniu, tak ejakulácia prebiehala vo vonkajšom prostredí, teda nie vo vnútri tela. Išlo však o sex bez ochrany. Otázka znie, aj napriek partnerovej istote o bezpečnosti z tohto pohlavného styku, užití Escapelle po 2 a pol dni a momentálnom trojdňovom odstupe od užitia Escapelle sa môžem obávať otehotnenia? Mám vyhľadať gynekológa? (Aj vtedy, ak by som dostala menštruáciu po viac ako 5 dňoch od užitie Escapelle?)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa tehotenstvo nedá jednoznačne vylúčiť. Za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Núdzovú hormonálnu antikoncepciu neodporúčam užívať často. Porozmýšľajte o forme hormonálnej antikoncepcie. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Tabletka po+antikoncepcia

  , Autor: Lauruš

  Dobry vecer pan doktor uz som zufala tak som vam musela napisat,uzivam antikoncepciu softinelle tento mesiac sa mi stalo ze som 1x zabudla na den a ba druhy som si dala 2 tablety naraz,8.4 sme s priatelom mali sex a stala sa nam nehoda,HAK som si v ten den dala az po tom a + do hodiny som vzala escapelle je dovod obavy na tehotenstvo? Tento tyzden mam mat 7 dnovu pauzu ako dalej postupovat? Dakujem vam velmi pekne za odpovef

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak od zabudnutej tabletky ubehlo aspoň 7 dní, počas ktorých ste sa mali chrániť aj doplnkovo (kondómom) a tabletky hormonálnej antikoncepcie ste užívali pravidelne, po týchto siedmich dňoch ste už mohli mať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy. Nevadí, ak má žena pohlavný styk pred časom obvyklého užitia tabletky hormonálnej antikoncepcie. Za týchto okolností ste nemuseli užiť tabletku núdzovej hormonálnej antikoncepcie a môžete si realizovať sedem dňovú pauzu podľa plánu a následne pokračovať v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Keďže však na základe opisu nepoznám všetky informácie, ani bližšie okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.