Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,800 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Núdzová antikoncepcia - doplnenie

    , Autor: Mmmmm

    Dobrý večer, písala som Vám včera ohľadom EllaOne antikoncepcie a ospravedlňujem sa za pokračovanie, ale chcela by som si iba ujasniť pár vecí. Na odborných zahraničných stránkach som sa dočítala, že EllaOne keďže obsahuje ulipristal acetát, tak má akurát oddialiť ovuláciu a nereaguje nijako na sliznicu endometria v prípade, že už k ovulácii prišlo. Tým, že u mňa k ovulácii už určite prišlo a v lekárni mi dali práve EllaOne miesto Escapelle (tá keď obsahuje levonorgestrel, vraj by mala zabrániť aj implantácii), určite mi EllaOne zaberie aj v mojom prípade? Nemusím sa naozaj báť, že nebude reagovať? V príbalovom letáku je síce "možno použiť hocikedy vrámci cyklu", avšak ďalej už vylučujú účinok post-ovulácii. Nemám si radšej dodatočne ešte zajtra (po 48 hodinách od styku) dať Escapelle pre istotu? Ďakujem ešte raz.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, áno, prakticky je to tak, ako píšete, vhodnejšie by bolo užitie Escapelle. Neviem, či je ale najšťastnejším riešením užiť dva preparáty emergentnej hormonálnej antikoncepcie v priebehu pár dní, na druhej strane štatisticky otehotnejú aj napriek užitiu ellaOne 2 pacientky zo 100. Osobne som sa ešte nestretol s pacientkou, ktorá by otehotnela po včasnom užití emergentnej hormonálnej antikoncepcie.