Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,390 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Otazka

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam HAK pravidelne 21 tbl. a 7 dní pauza. Ak chcem oddialiť/ posunúť menzes kvôli dovolenke, ako postupovať? A ako často je možné urobiť posun?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete vynechať 7 dňovú pauzu a namiesto nej kontinuálne pokračovať v užívaní druhého blistra. Cyklus si tak posuniete o týždeň. Neodporúča sa tento postup opakovať často. Raz za čas však môžete takto postupovať. Netreba sa však zľaknúť, ak sa vyskytne špinenie počas užívania druhého blistra.

Podobné otázky

 • Otázka

  , Autor: Miriam

  Dobry deň pán doktor chcem sa spytat užívam antikoncepciu Belara a partner do pošvy tento mesiac viackrat ejakuloval dobrala som blister v stredu čiže mám pauzu ale zatial mi menstruacia ešte neprišla ale v piatok ma už pobolievalo brucho ale zatial nekrvacam od minulej soboty uzivam aj antibiotika kvôli angíne ešte mám dve tabletky z antibiotik. Môžu za to tie antibiotika keď mi menzes ešte neprišiel? Zvyčajne mi chodi vzdy na 3ti deň od dobratia blistri. Môže ist o tehotenstvo ak antikoncepciu uzivam poctivo a na žiadnu tabletku som nezabudla? Počas užívania antibiotik do mna priateľ nejakuloval lebo viem že to môže znížiť účinnosť antikoncepcie. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, antibiotiká môžu ovplyvniť cyklus aj počas užívania hormonálnej antikoncepcie. Počas užívania niektorých antibiotík a zároveň užívania antikoncepcie je potrebné sa doplnkovo chrániť. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie a pohlavnej abstinencie počas užívania antibiotík je pravdepodobnosť tehotenstva veľmi malá. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Otazka

  , Autor:

  Dobrý večer, užívam pravidelne mercilon a nechcem mať cez dovolenku menzes. Ako správne postupovat/ užívať, aby som menzes cez dovolenku nedostala?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám vychádza 7 dňová pauza na obdobie dovolenky, viete túto pauzu vynechať a po doužívaní blistra kontinuálne pokračovať v užívaní druhého blistra, takže budete užívať za sebou bez prestávky dva blistre a až následne si urobíte 7 dňovú pauzu.

 • Otázka

  , Autor:

  Zdravím,chcem sa opýtať, 14.6. doberám poslednú tabletku z blistru. Na dovolenku odchádzam 17.7. Chcem sa opýtať keď teraz preskočím 7 dňovú pauzu na isto v júli dostanem menštruáciu o týžden skôr? Keď si to celé posuniem? Ďakujem za odpoveď,prípadne radu čo by ste mi poradili.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, malo by to tak byť, ale nie je vylúčené, že začnete špiniť už počas užívania druhého blistra. Môžete postupovať uvedeným spôsobom, že teraz vynecháte 7 dňovú pauzu a budete kontinuálne pokračovať v užívaní druhého blistra, následne si po dobratí druhého blistra urobte 7 dňovú pauzu.

 • HAK a antimykotika oralne

  , Autor:

  Dobrý deň , rada by som sa opýtala brala som fungulon orálne 1 tabletku denne100mg 7 dni zeda 7 tabletiek súbežne s HAK daylla (od 11 -17 tabletky ) HAK som dobrala normalne krvacanie cez 7dnovu prestávku prišlo normalne a moja otázka ako dlho sa mám ešte chrániť aj dodatkovo ak sa flukonazol vylučuje z tela dlhsie ? Budem chránená od 1 tabletky HAK po 7dnovej prestávke?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, flukonazol ovplyvňuje antikoncepciu pozitívne, teda ešte dôjde k zvýšeniu koncentrácie hormónov a tým sa riziko tehotenstva ešte viac znižuje. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Otazka na antikoncepciu

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Mám otázku ohľadom antikoncepcie Aidee.
  Chcela by som sa opýtať na to, či je táto antikoncepcia normálne spoľahlivá, ak mi bol zistený zvýšený prolaktín(tvorí sa mi mlieko v prsníkoch) a beriem antidepresíva(atarax,sulpirid,brintelix a olanzapin kvôli ktorému mám zvýšený ten prolaktín). Predsa sú to len rozhádzané hormóny, tak by som rada vedela či to ma nejaký vplyv na spoľahlivosť antikoncepcie pretože pohlavný styk s kondómom mi vôbec nerobí dobre a snažím sa mu vyhýbať . Aj napriek dostatočnej lubrikacii ma to boli a často sa mi robia aj ranky ktoré počas pohlavného styku bez kondómu nemám.
  Ďakujem za pomoc a rady.
  Prajem pekny deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní antidepresív je vhodnejšie užívanie vyššie dávkovej hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie by mal byť vplyv hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Predpokladám, že Váš obvodný gynekológ, ktorý pozná všetky okolnosti a informácie, Vám predpísal vhodnú hormonálnu antikoncepciu.