Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,030 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Vexya

    , Autor:

    Dobrý deň. Antikoncepciu užívam od januára 2019. V júli 2019 som mala naposledy menzes, v auguste špinenie. Zaujímal by ma názor druhého odborníka či je to v poriadku pri tejto antikoncepcii ? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, chýbanie menštruácie pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je pomerne častý jav. Hormonálna antikoncepcia blokovaním ovulácie blokuje aj produkciu hormónov estrogénov a gestagénov v ováriu, pri ich chýbaní sliznica maternice nerastie tak ako normálne počas menštruačného cyklu, a teda krvácanie z nej môže byť slabšie, pri úplne tenkej výstelke maternice môže až chýbať. Preto sa antikoncepcia využíva aj liečebne, na zmiernenie silného menštruačného krvácania. Chýbanie menštruácie pri pravidelnom užívaní tabletky je teda úplne v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

  • Antikoncepcia

    , Autor:

    Dobrý večer užívala som asi rok antikoncepciu Belara tabletky som bola vymeniť u gynekológa predpísal mi tabletky Vexya . Z Belary som užila poslednú tabletku vynechala som 7dnovu prestávku počas ktorej som mala menštruáciu. Dnes som si dala druhu tabletku z Vexya. Menštruácia mi skončila včera ale dnes vecer som mala spinenie a som vystrašená . S priateľom sme mali dnes Nechránený pohlavný styk . Je možné že spinenie je od výmeny HAK?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, áno, zmenou hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť k zašpineniu, je to pomerne normálne. Ak ste užívali Belaru pravidelne a po 7 dňovej pauze pokračujete v pravidelnom užívaní Vexye, tehotenstva sa nemusíte obávať. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Problem

    , Autor:

    Dobry den, posledneho pol roka sa mi stava ze tyzden pred menstruaciou dostanem slabe spinenie a slabe bolesti v podbrusku. Beriem antikoncepciu vexya 5ty rok. Vzdy ma to vyplasi ci som nahodou neotehotnela aj ked s partnerom si davam naozaj velky pozor. Chcem sa teda opytat ci je to normalne. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, počas užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie môže byť počas cyklu prítomné špinenie alebo bolesti v podbrušku. Ak sa Vám tieto príznaky opakujú a aj napriek tomu, že užívate túto hormonálnu antikoncepciu už dlhšie, ste neotehotnela, je to len potvrdenie fungovania hormonálnej antikoncepcie za predpokladu pravidelného užívania.

  • Neustále krvácanie

    , Autor: bluerose

    Dobrý deň, antikoncepciu Vexya som začala brať presne pred 13 dňami, začiatkom menštruácie. Objavilo sa mi však silné akné, nevoľnosti, únava a bolesť hlavy, krvácanie trvá až dodnes. Kvôli nevoľnostiam som ju vysadila na 10-ty deň krvácania. Problém nastal hneď po vysadení, kedy sa mi spustilo silnejšie krvácanie. Mam bolesti a točí sa mi v hlave, aj dole sa už objavil problém v podobe svrbenia a pálenia. Môže to byť spôsobené antikoncepciou? Dá sa krvácanie v tomto prípade zastaviť alebo mám počkať a navštíviť gynekológa? Bojím sa, aby sa mi stav nezhoršil. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, Vami opisované ťažkosti patria medzi časté ale aj menej časté vedľajšie účinky. V užívaní antikoncepcie nepokračujte. Navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Vexya

    , Autor: elisaa

    Dobrý deň, užívam antikoncepciu vexya asi 3 rok. Nikdy som nemala žiadne problémy. Posledné tri mesiace sa mi v strede cyklu objavilo slabé spinenie ktoré trvalo asi 3 dní a prestalo. Tento mesiac sa mi objavilo už intenzívnejšie spinenie spojené s bolesťami podbruškom a trvá to už týždeň. Menštruáciu mám dostať o 6 dní. Je to v poriadku alebo je potrebné navštíviť gynekológa. S čím to môže byť spojené?
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, špinenie počas užívania hormonálnej antikoncepcie nie je ničím výnimočným. Špinenie je spojené s kolísaním hladín hormónov. Ak žena užíva jednu antikoncepciu dlhší čas, niekedy sa takéto prejavy objavia a niekedy je nutné antikoncepciu zmeniť. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás stav pozná najlepšie a na základe vyšetrenia rozhodne o ďalšom postupe.

  • Antikoncepcia

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň, dala som si predpísať antikoncepciu a čakala som už len na prvý deň menštruácie aby som ju mohla začať brať. Asi týždeň pred predpokladaným začatím menštruácie (vždy mi nejaké 2 týždne mešká) som začala špiniť asi po 4 dňoch keď sa mi zdalo že prvý deň už prišiel tak som zobrala prvú tabletku (vexya) no na druhý deň som mala zase len špinenie ktoré už prestáva a nie som si istá či som antikoncepciu začala brať správne. Tehotenský test som si robila v prvých dňoch špinenia, vyšiel negatívny. Mám pokračovať v užívaní tabletiek?
    Za odpoveď vopred ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň,
    ak ste krvácala, tak ste nasadila správne, krvácanie sa samozrejme od začatia užívania môže zmeniť, čiže pokračujte normálne ďalej v užívaní.
    s pozdravom