Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,030 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý večer. Bývam už dlho v zahraničí. Včera 23.06.2020 som bola pri mojej doktorke aby mi predpísala antikoncepciu aby som nebola tehotná. Tabletku som zobrala dnes ráno o 9:30. Včera ale bol môj posledný deň menštruácie. Je problém ak som zobrala tabletku prvý deň po skončený menštruácie? Mala by som dávať ešte 7 dní pozor?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tabletku hormonálnej antikoncepcie je najvhodnejšie užiť v prvý deň menštruácie. Ak ste začali užívať prvú tabletku po skončení menštruácie, posuniete si tým cyklus a musíte sa najbližších sedem dní ešte doplnkovo chrániť a používať kondóm.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň, začala som brať antikoncepciu laverette. Beriem aj antidepresíva (xanax). Antikoncepcia mi bola predpísaná po konzultácii s obvodnou gynekologičkou. Ale chcem sa spýtať je nejaká možnosť zníženia účinku antikoncepcie kvôli antidepresívam? Taktiež sa chcem spýtať či je nejaké jedlo alebo nápoj ktorý môže znížiť účinok antikoncepcie. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v tomto prípade je to skôr naopak. Tabletková hormonálna antikoncepcia spôsobuje zvýšenie polčasu rozpadu alprazolamu, čo je účinná látka Xanaxu. V praxi to znamená, že pri užívaní tabletkovej hormonálnej antikoncepcie a Xanaxu môže dôjsť k miernemu zvýšeniu účinku Xanaxu. Čo sa týka nápojov, vyhýbajte sa čajom s Ľubovníka bodkovaného. Existuje viacero nápojov ako aj zložiek jedál, ktoré môžu spôsobiť pri zvýšenej konzumácii zníženie účinku hormonálnej antikoncepcie. Pri primeranej konzumácii by ste nemali mať problém.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň. Stále mám v tom nejasnosti, pretože od každého počúvam niečo iné. Prvý krát beriem antikoncepciu. Tabletku som zobrala až na tretí deň. Na desiaty deň som zobrala o 22:00 desiatu tabletku z blistra a hneď na to sme mali s priateľom nechránený sex, pričom sa urobil do mňa. Nedodržala som 7 dňovú ochranu, iba 5 dňovú, ešte po menštruácii keďže som ju nezačala užívať hneď v prvý deň. Je možné po 10 tabletke otehotnieť? Je možné že to ešte nepôsobilo? Mam si zobrať tabletku po, ovplyvní to nejako to ze beriem aj hormonálnu antikoncepciu, nenaruši sa mi nasledujúci cyklus?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste začali užívať prvú tabletku hormonálnej antikoncepcie na 3. deň cyklu, je nutné dodržať 7 dňovú doplnkovú ochranu s kondómom. Keďže píšete, že ste užili už 10. tabletku, tým pádom sa predpokladá, že sa 7 dňová lehota s doplnkovou antikoncepciou skončila. Nerátajte si tabletku s rovnakým dňom cyklu. Ak ste užili prvú tabletku na tretí deň cyklu, 10. tabletku ste užili na 13. deň cyklu. V tom je rozdiel. Na 10. deň cyklu ste nemohli užiť 10. tabletku, ale iba ôsmu tabletku. Tak či tak ste dodržali 7 dňovú lehotu s nutnosťou doplnkovej ochrany, takže v čase pohlavného styku ste boli chránená.

 • antikoncepcia a valetol

  , Autor:

  dobrý večer, užívam hormonálnu antikoncepciu Maitalon. terez mám 7 dňovú pauzu,
  . dnes má začala bolieť hlava a dala som si valetol. znižuje tento liek účinnosť hormonálnej antikoncepcie ? ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, navyše, ak máte sedemdňovú pauzu, nemá to absolútne žiaden vplyv.

 • antikoncepcia a menstruacia

  , Autor:

  dobrý deň, mám ešte jednu otázku. užívam antikoncepciu maitalon už skoro 5 mesiacov a menštruáciu som dostala vždy na 4. deň. vždy skoro ráno. dnes ju taktiež očakávam no zatiaľ nič a ani nijaké náznaky príchodu menštruácie. je normálne ak by mi vynechala ? tabletky beriem každý deň v tu istú hodinu, iba párkrát sa stane že meškám 1-2 hodiny a s partnerom mame prerusovanu suloz.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa nejedná o menštruáciu, ale o krvácanie z vysadenia. Aj keď sa zvykne krvácanie z vysadenia objaviť na 3.-4. deň pauzy, nemusí to byť pravidlo, je normálne, že aj napriek pravidelnému užívaniu tabliet sa krvácanie z vysadenia nedostaví. Počas pravidelného užívania hormonálnej antikoncepcie nemusíte mať prerušovaný pohlavný styk. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • antikoncepcia a 7 dňová pauza

  , Autor:

  dobrý deň, pán doktor

  mám otázku... užívam kombinovanú antikoncepciu maitalon 21 tabliet a potom počas 7 dňovej pauzy nemám brať žiadne placebo tabletky. krvácanie mi príde vždy vo štvrtok čiže až na 4. deň. chcem sa opýtať či som počas týchto 7.dni chránená aj keď neberiem tabletky a dostanem krvácanie až neskôr. ďakujem za odpoveď:)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená aj počas sedemdňovej pauzy.