• Účinnosť

    , Autor: Woman

    Dobrý deň!
    HAK užívam prvý raz v živote. Môj gynekológ mi povedal, že počas prvého mesiaca ešte nemusí byť jej účinok 100% účinný, preto sa mám okrem HAK chrániť aj iným spôsobom. Prvý blister som už vybrala, tento mesiac bol sprevádzaný neustálym špinením počas celého cyklu. Počas 7 dnovej pauzy sa mi bez problemov dostavila menštruácia. Včera som začala užívať prvú tabletu z druhého blistra, špinenie sa opäť objavilo, už aj posledný deň 7 dnovej pauzy a ráno 8. dňa cyklu. Moja otázka je či som chránená už aj počas prvého dňa užívania druhého blistra, aj v čase predtým než si dám tabletku (19:00 ju beriem). V prípade, že nie, kedy si môžem byť skutočne istá o jej účinnosti.
    Som voči tomu mierne skeptická, možno aj v dôsledku komplikácií v podobe špinenia počas celého prvého mesiaca. Kvôli tomu mám v hlave neustále myšlienku čo ak mi nie je táto antikoncepcia vhodná a neúčinkuje správne.

    Vopred vďaka za odpoveď.

    Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste boli chránená už od prvého dňa užívania hormonálnej antikoncepcie. V začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže objaviť špinenie počas celého cyklu, je to pomerne časté. Nemusíte sa obávať. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.