Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Krvacanie

  , Autor:

  Dobry den, dnes mam uzit 13tu tabletku zo svojej prvej antikoncepcie Axia daily a v noci som slabo krvacala. Doterat iba spinenie denne. Mam to povazovat za menzes alebo je to normalne? Môže to krvacanie byt silne? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže vyskytovať špinenie alebo slabé zakrvácanie. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávaní ťažkostí, silného krvácania, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Axia daily doplnenie otazky

  , Autor:

  Dobry vecer, toto je moj druhy blister. A uz druhy den spinim, doktor vravel, ze je to ok v začiatkoch. Len ci to mam ratat ako menzes, alebo spinenie prestane a pride menzes? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže špinenie počas užívania hormonálnej antikoncepcie vyskytovať. Ak ste začali špiniť počas užívania placebo tabliet, je to v norme, krvácanie počas užívania placebo tabliet si môžete rátať, ako menštruáciu. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Azalia

  , Autor:

  Dobrý deň, začala som užívať antikoncepciu Azaliu lebo kojim, ale už 2 mesiac mám menštruáciu každý druhý týždeň, dá sa predpísať aj nejaká iná jednozlozkova antikoncepcia alebo všetky mi to budú robiť. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prakticky všetky prípravky hormonálnej jednozložkovej antikoncepcie, ktoré sa používajú aj u laktujúcich žien obsahujú prakticky ten istý hormón. Počas užívania Azalie sa môže objaviť v nepravidelných intervaloch krvácanie z pošvy, vo forme slabého špinenia, ale aj silnejšieho krvácania. Je to vedľajší účinok hormonálnej antikoncepcie, ktorý za predpokladu pravidelného užívania nemá vplyv na účinok. Odsledujte si to, ak bude krvácanie silné alebo dlhotrvajúce, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Stiahnutie sliznice sa považuje za priaznivy učinok uživania hak lebo vtedy nepride menštruacia, znamená to, že buduci cyklus, teda po dobrati ďalšieho blistra hak mi už menštruacia pride lebo sliznica už nebude stiahnutá?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, princípom menštruácie je odlučovanie sliznice dutiny maternice. Hormonálna antikoncepcia nezabraňuje menštruácii, ale v prípade jednozložkovej hormonálnej antikoncepcie zabraňuje preniknutiu spermií do maternice. Dvojzložková (kombinovaná) hormonálna antikoncepcia navyše zabraňuje dozrievaniu vajíčka, čím nedôjde k ovulácii a tým k oplodneniu a otehotneniu. Krvácanie počas užívania hormonálnej antikoncepcie nie je menštruácia v pravom slova zmysle, ale krvácanie z vysadenia, kedy sa zo spádu hormónov začne sliznica dutiny maternice, ktorá počas cyklu rástla, odlučovať a odchádza spolu s krvou z maternice vo forme menštruačnej krvi. Toto sa opakuje prakticky každý jeden mesiac za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Vysadenie antikoncepcie

  , Autor:

  Dobrý deň,
  je možné že sa ani po 3 mesiacoch po vysadeni hak nedostaví menštruácia? Bola braná dlho cca 5 rokov a nechcem do seba dávať ďalšie hormóny ako je injekcia na vyvolanie menštruacie alebo prejst’
  O5 na hak ako mi odporučal môj gynekológ...odporúčate ísť na nejaké testy? Endokrinne a pod.?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po dlhodobejšom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie nie je výnimočné, že sa menštruačné krvácanie nedostaví. Ak nesúhlasíte s podávaním akýchkoľvek hormonálnych preparátov, či už vo forme injekcií alebo tabliet, je zbytočné robiť hormonálne testy, ktorých výsledkom by bolo odporúčanie podania hormonálnej injekcie. Dôležité je aj gynekologické USG vyšetrenie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý najobjektívnejšie pozná všetky informácie ako aj okolnosti.

 • Oneskorene užitie antikoncepcie

  , Autor:

  Dobry den, chcela by som sa spýtať:v pondelok večer som zabudla učiť antikoncepciu (užívam Lindynette 20),6.stu v poradí. Užila som ju nasledujúce ráno, v utorok, po cca 12 tích hodinách od času, kedy som ju mala užiť. ďalej som pokračovala v bežnom užívaní tabletiek ďalej. Čiže hneď v utorok o 19stej večer som užila ďalšiu. No začala som však krvácať. V stredu začalo špinenie a od štvrtka krvácanie. Rada by som sa spýtala, koľko môže toto krvácanie asi trvať?Gynekológovi som volala, žiaľ neordinoval, hovorila som so sestrickou len, vraj krvácanie mohlo narušiť oneskorenie uzitia. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, krvácanie súvisí s opozdením užitia tabletky hormonálnej antikoncepcie, môže trvať ešte pár dní, spolu aj 5 - 6. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie, no najmenej týždeň používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm). Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.