Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,373 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Uzitie tabletky

  , Autor:

  Dobry den,chcem sa opytat zacala som brat antikoncepciu.Mala som styri dni do zacatia menstruacii ked som zacala spinenie tak som si myslela ze uz asi prichadza tak som vzala prvu tabletku no na druhy den uz spinenie nebolo ale liek som uzila tak isto.Chcem sa opytat ci menstruacia sa mi teda dostavi alebo az po dobrati blistra mi pride.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z prvý deň menštruácie sa považuje regulérne krvácanie, špinenie sa nepočíta. Už keď ste začali užívať tablety hormonálnej antikoncepcie, pokračujte v pravidelnom užívaní. Najbližšia menštruácia by sa mala dostaviť po doužívaní blistra, ak užívate 21 tabletkový blister. V začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa ale špinenie môže vyskytnúť aj počas cyklu, nezľaknite sa. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia Lunytta

  , Autor: Petra

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Lunytta a v prívalovým letáčiku je napísané, že ak užijem tabletku do 12tich hodín od obvyklého času ako som zvyknutá ju užívať, tak som plne chránená. Ak si ju dám teda pol hodinu pred uplynutím 12tich hodín, som stále chránená? Resp. je pravda, že účinnosť je do tých 12tich hodín?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, užitie tabletky do 12 hodín od zabudnutia alebo od obvyklého času užitia tabletky by malo zachovať účinnosť hormonálnej antikoncepcie.

 • Jedlo

  , Autor: Miriam

  Dobry deň mám takú blbu otázku ale neužívam antikoncepciu dlho tak má to zaujíma môže sa hneď po po uziti tabletky hneď jesť napr davam si antikoncepciu o 18:00 a o 18:05 večeriam nevadí to? A ešte sa chcem spytat je pravda že citrusové ovocie, nápoje znižujú účinnosť antikoncepcie? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie si vrámci citrusových plodov treba dávať pozor hlavne na grapefruit. Medzi konzumáciou grapefruitu alebo grapefruitového džúsu a antikoncepciou treba dodržať odstup niekoľkých hodín. Inak užitie tabletky je nezávislé od jedla.

 • Krvácanie

  , Autor: lilla52

  Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Beriem antikoncepciu 7 mesiacov. Po štedrom dni som zabudla vziať tabletku a vzala som ju o 15 hodín neskôr. Medzi sviatkami ma pár dni sprevádzala slabšia hnačka a 1.1.2019 som dokonca zvracala 3 hodiny po uziti tabletky. S priateľom mame pravidelný pohlavný styk s skoro vždy ejakulaciou do mna. Problém nastal 8.1.2019 kedy som si večer všimla slabé krvácanie ktoré trvá už štvrtý deň a je sprevádzané aj s miernymi bolesťami a pychanim v podbrušku.Bola som u svojej gynekologicke a ta ma na základe sona ktoré bolo v poriadku poslala domov s tým že mám počkať. Mám obavy , že by to mohlo byt niečo vážnejšie alebo začínajúce tehotenstvo keďže som jednu tabletku užila neskoro a jednu zrejme vyvracala. Vedeli by ste mi poradiť ? Za odpoved ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste si vedomá, že užitie tabletky hormonálnej antikoncepcie od zabudnutia po viac ako 12 hodinách ako aj intenzívne zvracanie po užití tabletky hormonálnej antikoncepcie znižuje účinok hormonálnej antikoncepcie, netreba praktizovať nechránený pohlavný styk, ale použiť doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm). Tehotenstvo sa dá jednoznačne potvrdiť alebo vylúčiť na základe vyšetrenia beta-HCG z krvi, ako aj USG vyšetrením. Neznamená to však automaticky, že ste tehotná. Teraz s tým už neurobíte nič. Riaďte sa odporúčaniami Vášho obvodného gynekológa.

 • Predčasné užitie tabletky

  , Autor: Natalia

  Chcela by som sa spýtať, či ovplyvní predčasné užitie tabletky antikoncepčnú ochranu ? Namiesto toho aby som užila tabletku večer ako zvyčajne, tak som ju užila dnes ráno lebo som si myslela, že som si ju včera večer zabudla zobrať. Až neskôr som si uvedomila, že včera večer som tabletku užila a teda dnes ráno som užila tabletku o 10 hodín ako zvyčajne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užitie antikoncepcie skôr o niekoľko hodín, nemá na celkový účinok antikoncepcie vplyv. Účinok antikoncepcie sa ale zníži, ak užijete antikoncepciu 12 hodin a viac neskôr ako obvykle. Vo vašom prípade ak ste tabletku zvykli užívať večer, užite ďalšiu tabletku večer (aj keby to malo znamenať, ze v jeden deň užijete 2 tabletky) a ďalej pokračujte v užívaní tabletiek ako obvykle, teda každý deň večer. Druhou možnosťou je, že začnete užívať antikoncepciu ráno, teda ďalšiu tabletku si dáte ďalšie ráno. Poslednou možnosťou je, že ďalšiu tabletku užijete až nasledujúci den večer a budete pokračovať v užívaní tabletiek večer, ale nasledujúcich 7 dní sa zníži účinok antikoncepcie a je nutné použiť aj inú formu antikoncepcie (kondóm). Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Znizenie ucinku

  , Autor: Katches

  Dobry den, tabletku uzivam okolo 12stej cez obed, no vcera som akosi pozabudla a uzila som ju az ked som si spomenula a to bolo 23:55. Tak sa chcem spytat ci mam znizeny ucinok ? .. lebo viem ked to je +12 hod od uzitia tabletky tak sa znizuje ucinnost hak. Aj ked toto bolo tesne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užitie tabletky hormonálnej antikoncepcie do 12 hodín od času pravidelného užívania by vplyv na účinok antikoncepcie mať nemalo. Pri užití tabletky po viac ako 12 hodinách je účinok antikoncepcie znížený a nasledujúcich 7 dní je nutná aj iná forma ochrany, teda mechanická antikoncepcia - prezervatív. Vo vašom prípade spadáte do intervalu 12 hodín, hoci tesne a nie je potrebná iná forma ochrany. Do budúcna sa však podobným situáciám vyhnite a odsledujte si čas užitia antikoncepcie.