Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,443 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Uzitie tabletky

  , Autor:

  Dobry den,chcem sa opytat zacala som brat antikoncepciu.Mala som styri dni do zacatia menstruacii ked som zacala spinenie tak som si myslela ze uz asi prichadza tak som vzala prvu tabletku no na druhy den uz spinenie nebolo ale liek som uzila tak isto.Chcem sa opytat ci menstruacia sa mi teda dostavi alebo az po dobrati blistra mi pride.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z prvý deň menštruácie sa považuje regulérne krvácanie, špinenie sa nepočíta. Už keď ste začali užívať tablety hormonálnej antikoncepcie, pokračujte v pravidelnom užívaní. Najbližšia menštruácia by sa mala dostaviť po doužívaní blistra, ak užívate 21 tabletkový blister. V začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa ale špinenie môže vyskytnúť aj počas cyklu, nezľaknite sa. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Tabletka “deň po”

  , Autor:

  Dobrý deň, mám otázku či po požití tabletky escabelle v prípade oneskorenia HAK je potrebné začať automaticky so 7dňovou pauzou alebo normálne dobrať HAK.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak užívate hormonálnu antikoncepciu, užitie tabletky emergentnej antikoncepcie (Escapelle) nebolo veľmi rozumné. Rozhádzala ste si tým celý cyklus a do tela dala pomerne silnú dávku hormónov. Na čas bude vhodnejšie hormonálnu antikoncepciu vylúčiť úplne. Keďže nepoznám žiadne okolnosti ani bližšie informácie, typ antikoncepcie, deň cyklu, ... neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Nepravidelné uzivanie

  , Autor:

  Dobre rano, antikoncepciu uzivam o urcitej hodine. Stane sa mi ale ze niekedy si ju dam o pol hodiny - hodiny neskor ako by som mala. Môže to byt problem? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užitie tabletky hormonálnej antikoncepcie do 12 hodín od času obvyklého užitia nezníži účinok hormonálnej antikoncepcie, neznamená to ale, že sa na to žena bude spoliehať. Pol hodina alebo hodina je zanedbateľná odchýlka. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Užitie tabletky

  , Autor: Anna

  Dobrý deň, antikoncepciu beriem o tretej poobede. Keď si ju zoberiem o pol hodinu skôr, bude to problém (čo už sa týka možného zníženia účinku a pod.)? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nebude to žiadny problém, užitie do 12 hodín od obvyklého času užitia tabletky hormonálnej antikoncepcie vplyv na účinok antikoncepcie nemá.

 • Antikoncepcia Lunytta

  , Autor: Petra

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Lunytta a v prívalovým letáčiku je napísané, že ak užijem tabletku do 12tich hodín od obvyklého času ako som zvyknutá ju užívať, tak som plne chránená. Ak si ju dám teda pol hodinu pred uplynutím 12tich hodín, som stále chránená? Resp. je pravda, že účinnosť je do tých 12tich hodín?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, užitie tabletky do 12 hodín od zabudnutia alebo od obvyklého času užitia tabletky by malo zachovať účinnosť hormonálnej antikoncepcie.

 • Jedlo

  , Autor: Miriam

  Dobry deň mám takú blbu otázku ale neužívam antikoncepciu dlho tak má to zaujíma môže sa hneď po po uziti tabletky hneď jesť napr davam si antikoncepciu o 18:00 a o 18:05 večeriam nevadí to? A ešte sa chcem spytat je pravda že citrusové ovocie, nápoje znižujú účinnosť antikoncepcie? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie si vrámci citrusových plodov treba dávať pozor hlavne na grapefruit. Medzi konzumáciou grapefruitu alebo grapefruitového džúsu a antikoncepciou treba dodržať odstup niekoľkých hodín. Inak užitie tabletky je nezávislé od jedla.