Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,161 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň prosím vás môže zmenšiť účinnosť antikoncepcie riedka stolica raz do dňa. Užívam ju 19 dní.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa nejedná o hnačku alebo opakované hnačky do 3 - 4 hodín po užití tabletky hormonálnej antikoncepcie, nemusíte sa obávať, účinok hormonálnej antikoncepcie by mal byť zachovaný.

Podobné otázky

 • Plan B

  , Autor:

  Dobrý deň. V decembri som chcela aby mi menštruácia prisla neskôr tak som v novembri brala HAK (Mistra) o 4 dni dalej. Od vtedy kazdy mesiac som do brala blister ale trebalo mi uzit aj tabletky z druheho blistra aby mi vyslo 21 dni. Teraz som sa rozhodla ze chcem ist na ten isty rezim brania tabletiek akym som zacala na zaciatku. Tak som v januári 2020 brala len 18dni tabletky a prestala som na 3. Den som dostala menštruáciu. S partnerom sme sa nechranili a vošiel do mňa. Mozem byť tehotna ? Mam si kupit radsej tabletku Plán B ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, do budúcna veľmi neodporúčam skracovať alebo predlžovať menštruačné cykly. Príležitostne sa to jednorázovo dá urobiť, ale nemajte z toho pravidlo. Za predpokladu, že ste tabletky hormonálnej antikoncepcie užívali pravidelne, antikoncepcia plnila svoju úlohu a nie je potrebné užiť emergentnú antikoncepčnú tabletku.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobry den, ak zabudnem uzit antikoncepciu, nie som potom chranena? Ako dlho. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak zabudnete užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie a užijete ju do 12 hodín od obvyklého času užitia, ste aj naďalej chránená. Ak tabletku neužijete vôbec a užijete tabletku až nasledujúci deň, účinok hormonálnej antikoncepcie je znížený a je potrebné nasledujúcich 7 dní okrem pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

 • antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň,

  mám veľmi nepravidelnú a bolestivú menštruáciu, a často sa mi tvoria cysty na vaječníkoch. Moja gynekologička mi predpísala antikoncepciu, ale mám obavy, či to moje problémy vyrieši natrvalo (aj po vysadení antikoncepcie - či to nebude iba dočasné “zakrytie”problému) a či mi to po vysadení nespôsobí veľké problémy (akné, problém otehotnieť...) Antikoncepciu som ešte nezačala užívať. V najbližších dňoch, s príchodom menštruácie, by som mala začať, ale trápia ma tieto obavy.

  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jednoznačne Vám nedá nikto odpoveď, či po vysadení sa stav nevráti, ale teraz by som nad tým neuvažoval. Antikoncepcia zvykne v takýchto prípadoch pomôcť. Myslím si, že sa nemusíte obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a menzes

  , Autor:

  Dobry den, mam antikoncepciu axia daily 24 + 4 od oktobra, dnes uz mam piaty den menzes. Bez antikoncepcie som uz 5 deň nikdy nekrvacala, ale teraz ano. 4 aj 5 den ale az poobede som zakrvacala. Doobeda nic, myslela som ze uz nic nepride, ale poobede som krvacala. Dokedy to môže takto trvat? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, obvykle krvácanie z vysadenia trvá 3-4 dni, ale môže aj dlhšie, aj 7 dní. Odsledujte s to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Lunytta

  , Autor: Jaroslava

  Dobrý večer chcela som sa spýtať pred pól rokom mi praskla cysta na ľavom vajecniku , ktorá sa vstrebála . Na kontrole mi doktorka povedala že by mi odporučila antikoncepciu koli tým cystam Lunyttu . Pred 9 rokmi som užívala Belaru ale musela som ju vysadiť koli migrénam a priberaniu a zadržiavaniu vody . Chcela som vedieť či táto Lunytta tiež môže mat účinky zadržiavaniu vody v tele a priberaniu. A ešte či by som ju mohla užívať keď sa liečim na anKylozujucu spondylitidu a užívam momentálne Xefo 8 mg . Mam problémy aj schudnúť cvičím zdravo sa stravujem ale váha mi ešte išla hore preto sa bojím pustiť aj do antikoncepcie ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každá hormonálna antikoncepcia má svoje vedľajšie, ako aj nežiadúce účinky, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. Teoreticky aj Lunytta Vám môže spôsobiť podobné vedľajšie účinky, ako Belara. Dopredu Vám to však nikto nepovie. Čo sa týka ankylozujúcej spondylitídy a užívania estrogénov, teda hormonálnej antikoncepcie, je len veľmi málo štúdií, myslím, že dokonca iba jedna, ktorá hovorí dokonca o priaznivom vplyve hormonálnej antikoncepcie na ankylozujúcu spondylitídu. A sú tuším dve malé štúdie, ktoré nepotvrdili výrazný vplyv hormonálnej antikoncepcie na znaky a symptómy ankylozujúcej spondylitídy. Ohľadom ďalšieho užívania hormonálnej antikoncepcie sa poraďte so svojím obvodným gynekológom.