Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,208 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • YAZ

  , Autor: Miska

  Dobrý deň, rada by som sa spýtala na Váš názor. Užívam hak YAZ. Nahodou som natrafila na internete na článok, kde písali o vplyve alkoholu na antikoncepciu. Uvádzajú tam, že alkohol aktivuje nejaké enzýmy v pečeni a vtedy sa aj užitá hak odbúra rýchlejšie a neúčinkuje dostatočne. Že v prvý mesiac užívania hak sa treba kvôli tomuto alkoholu úplne vyhnúť. A, tiež, že treba dodržať časový odstup aspoň 3 hodiny medzi alkoholom a tabletkou?? V príbalovom letáku nič o alkohole nespomínajú, ani som to doteraz neriešila, ale tieto informácie ma prekvapili. Aký je prosím Váš názor?Dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, niečo na tom rýchlejšom odbúravaní je, ale nemusíte sa obávať. Samozrejme neodporúčam tabletky hormonálnej antikoncepcie zapíjať alkoholom a dať si nejaký časový odstup. Museli by ste vypiť väčšie množstvo alkoholu, aby sa spomínaný efekt dostavil. Pokračujte v pravidelnom užívaní hormonálnej antikoncepcie, v prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Vplyv na hak

  , Autor: Miska

  Dobrý deň, pán dokrtor chcela by som sa spýtať. Užívam pravidelne hak yaz. Viem , ktoré veci ju môžu ovplyvnit a tým sa vyhýbam. Vcera som si ale spravila caj na trávenie a náhodou som si všimla, ze okrem dalsích 8 byliniek obsahuje aj lubovnik. Vypila som jednu salku. Uz ho pite nebudem ale tu jednu som vypila, nebolo to ani po ani pred uzitim hak. Myslite, ze ta jedna salka by mi mohla ovplavnit hak? Dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, je pravda, že ľubovník bodkovaný má vplyv na hormonálnu antikoncepciu, no v prípade čajovej zmesi je ťažké odhadnúť jeho pomer v zmesi a následný účinok. Nemyslím si ale, že jedna šálka bylinkového čaju, ktorá ho obsahuje má zásadný vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Pri pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie si osobne myslím, že účinok hormonálnej antikoncepcie ostal zachovaný. Pokračujte v pravidelnom a dôslednom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Vplyv na hak

  , Autor: Miska

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by ste mi vedeli poradiť, či doplnok výživy CALMINA ,môže znižovať učinok hak YAZ. Dolnok výživy Calmina obsahuje : Extrakt z medovky lekárske,, Extrakt z rumančeka pravého,, Extrakt z rozchodnice ružovej, Horčík, Vitamín B6. Dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, doplnky výživy, akým je aj tento výrobok, by nemali mať vplyv na účinok antikoncepcie.

 • YAZ

  , Autor: Miska

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je momentálne na trhu nejaká nová hak podobná YAZu, s ktorou máte dobrú skúsenosť? Beriem YAZ dlhodobo, ale myslím, že by som mohla mať aj kratší menzes..momentálne tak 5 dní. Zvažujem, ze by som ju zmenila, ale rada by som nejakú kvalitnú nízkodávkovú hak. Dakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, YAZ patrí do skupiny kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Existuje množstvo ekvivalentných hormonálnych antikoncepcií. Ak však máte dobré skúsenosti so súčasne užívanou antikoncepciou a nemáte žiadne ťažkosti, nemenil by som ju. Krvácanie z vysadenia v trvaní 5 dní je úplne normálne. Ak však máte aj napriek tomu istú predstavu ohľadom hormonálnej antikoncepcie, navštívte Vášho obvodného gynekológa a skonzultujte to s ním.

 • Dlhodobé užívanie ho

  , Autor: Miska

  dobrý deň chcela by som sa spýtať ohľadom dlhodobé užívanie Hak. Beriem YAZ cca a 10 rokov predtým 3 roky Novynette teda celkovo 13 rokov. Do teraz som nepociťovala žiadne problémy len teraz ma prepadla panika či takéto dlhodobé užívanie Hak môjmu telu neškodí .Nedavno som absolvovala kompletné vyšetrenie krvi všetko v úplnom poriadku.Aky je prosim Vas nazor?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, správne zvolená antikoncepcia nie je pre ženu ohrozením a ak sú všetky výsledky v poriadku, tabletky nijako nepoškodzujú fungovanie. Problémom by následne nemalo byť ani otehotnenie po vysadení tabletiek či samotná gravidita. Teoreticky môže žena užívať hormonálnu antikoncepciu aj celý svoj aktívny sexuálny život, kým sa sama nerozhodne, že už ochranu pred počatím nepotrebuje.
  Sú ženy, ktoré aj po niekoľkoročnom užívaní tabletiek žiadne problémy s telom, vysadením a ani otehotnením nemajú. Niektoré ženy vidia v hormonálnej antikoncepcii hrozbu hlavne pre pokusy o založenie rodiny. Dôvodom je už samotný fakt, že po vysadení tabletiek sa telo zväčša spamätáva a nabieha na prirodzený cyklus bez vplyvu pridaných hormónov. Kým niekomu tento proces prebehne jednou posunutou menštruáciou a následne je cyklus normálny, iné ženy riešia obrovské výkyvy. Z 28 dní môže byť aj 60, menštruácia chýba a v niektorých prípadoch je po istom čase opäť umelo vyvolávaná u lekára. Závisí aj od toho, či máte deti, či plánujete ešte otehotnieť. Poraďte sa s Vašim obvodným gynekológom, ktorý Vás pozná najlepšie. Rozhodnutie je na Vás.

 • rada

  , Autor: lucia222

  Dobry den, chcela by som sa poradit. Uzivam yaz zodpovedne na cas, ak zvraciam nahradna (lebo stane sa raz za mesiac alebo dva mesiace ze zvraciam asi z krcnej ked ma zacnr bolet hlava).Lieky neuzivam ine ak tak panadol ultra rapid (zevraj ucinok neznizuje?). Vzhladom k hypermobilnemu syndromu najvyssieho stupna, kt. mam vrodeny a atd diagnozy s tym spojene dieta v blizkej dobe neplanujem, lebo sa nato necitim aj napriek tomu ze mam 24 rokov.Chcela by som sa teda poradit, kedze mi to dost nariusa moj sexualny zivot, ako ziskat ochranu kedy by som sa nemusela obavat ci nieco.Pristupukem k tymto veciam zodpodne, no vsak zasadne mi to narusa sexualny zivot a rozbija vztahy lebo bud sa vyhybam sexu alebo potom stresujem ze ci nic (niekedy to ide az do extremov ked dokazem stresovat z toho ze ci nic uz pri prstovani s partnerom). Viem ze zatial si len na hak nezvyknem, kedze uz len nejaka zmena mala v menstruacii a uz pozeram detaily a premyslam 24 hodin..ktory doplnok by som mohla zvolit k hak aby s nemusela stresovat a mala istotu ze urcite nic?? Kondom, pharmatex? S kazdym partnerom sme vyuzivali hak a prerusovanu.Este jedna otazka ak zvraciam do 4hodin, zjem hned nahradnu a potom uz mezvraciam ale este mam zaludok onicom tak ochrana je zachovana?? Alebo ked ma aj boli ta hlava a nezvracciam a mam pocit ze budem a zjem hak vstrebe sa spravne???

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň,
  ak užívate tabletky správne , riziko otehotnenia je minimálne, takmer žiadne, ste chránená, nemusíte mať žiadnu doplnkovú ochranu , jedine v prípade ak sa potrebujete ochrániť pred pohlavne prehodným ochorením.
  s pozdravom