Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,751 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • antikoncepcia

  , Autor: viki927

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať či je možné tehotenstvo, ak antikoncepciu beriem pravidelne a niesom si vedomá ziadnej chyby, menštruácia prišla na tretí den od vynechania antikoncepcie ale len vo forme akehosi spinenia ktore s prestavkami trvalo asi 3 dni.Test som si robila asi 21. den od styku a bol negativny , ale asi 2 tyzdne od konca menstruacie mam nafuknute brucho, naliatejsie prsia a trochu su aj bolave...antikoncepciu beriem asi 6-7 mesiacov.
  Ďakujem
  S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je iba slabé menštruačné špinenie z vysadenia pomerne bežné. Čo sa týka nafúknutého podbruška a citlivejších prsníkov, pripisujem to skôr vedľajším účinkom hormonálnej antikoncepcie. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobry den cgcela by som sa svamk poradit. Mala som problemy dva krat nabeh na rakovinu krcka raz cin 3 a raz cin 1 mala som dvakrat odrezane z krcka a narusilo mi to cely hormonalny cyklus lekar mi nastavil horm9nalnu liecbu antikoncepciu aby sme to nejak dali dokopy. Ked som brala prvu tabulku tabletiek tak som mala menstruaciu pocas ich bratia 13 dni potom som mala 8 dni pauzu a teraz som zacala brat dalsiu asi 10 dni beriem ale zacali ma boliet prsia a mam pocit akokeby pred menstruaciou myslite ze to moze byt vplyvom tych hormonalych tabletiek? Nikdy som antikoncepciu nebrala tak teraz preto meistota pretoze pri tychto problemoch sa bojim byt tehotna este. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa podobné ťažkosti môžu vyskytovať, pauza medzi blistrami má byť 7 dní a nie 8. Nesprávnym a nepravidelným užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie si môžete menštruačný cyklus este viac rozhádzať. Odsledujte si to a pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v rozumnej miere môžete konzumovať aj zázvor aj škoricu. Predpokladám, že samostatne asi necmúľate škoricové drievko alebo nehryziete zázvorvý koreň, inak v rozumnej miere by nemal byť problém.

 • Antikoncepcia doplnujuca otazka

  , Autor:

  Dobry vecer, a ine citrusové plody, pripadne ine ovocie sa môže jest pri antikoncepcii. Pripadne ine potraviny a podobne, na ktore by som si mala davat pozor? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, grapefruit je jediným ovocím pre obsah naringínu. Za istých okolností sa môže konzumovať aj grapefruit, ale minimálne päť, no najlepšie osem hodinový interval medzi užitím antikoncepčnej tabletky a konzumáciou grapefruitu alebo opačne musí byť dodržaný. Niektoré bylinky tiež ovplyvňujú účinok antikoncepcie, najmä ľubovník bodkovaný. Obmedzil by som aj sóju, takisto pozor pri užívaní antibiotík. Na internete je toho o tejto téme pomerne dosť veľa a pomerne jasne a konkrétne napísané.

 • Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, všeobecne sa pri užívaní hormonálnej antikoncepcie neodporúča konzumácia grapefruitu pre možné znížené vstrebávanie tabliet hormonálnej antikoncepcie a tým k jej možnému zníženému účinku.

 • Účinnosť

  , Autor:

  Dobrý deň!
  HAK užívam prvý raz v živote. Môj gynekológ mi povedal, že počas prvého mesiaca ešte nemusí byť jej účinok 100% účinný, preto sa mám okrem HAK chrániť aj iným spôsobom. Prvý blister som už vybrala, tento mesiac bol sprevádzaný neustálym špinením počas celého cyklu. Počas 7 dnovej pauzy sa mi bez problemov dostavila menštruácia. Včera som začala užívať prvú tabletu z druhého blistra, špinenie sa opäť objavilo, už aj posledný deň 7 dnovej pauzy a ráno 8. dňa cyklu. Moja otázka je či som chránená už aj počas prvého dňa užívania druhého blistra, aj v čase predtým než si dám tabletku (19:00 ju beriem). V prípade, že nie, kedy si môžem byť skutočne istá o jej účinnosti.
  Som voči tomu mierne skeptická, možno aj v dôsledku komplikácií v podobe špinenia počas celého prvého mesiaca. Kvôli tomu mám v hlave neustále myšlienku čo ak mi nie je táto antikoncepcia vhodná a neúčinkuje správne.

  Vopred vďaka za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste boli chránená už od prvého dňa užívania hormonálnej antikoncepcie. V začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže objaviť špinenie počas celého cyklu, je to pomerne časté. Nemusíte sa obávať. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.