• Mimomaternicové tehotenstvo

    , Autor:

    Dobrý deň. V marci sme mali s manzelom nechraneny pohlavny styk. Na dalsi den som uzila tabletku ecapelle cca 9 hodin po styku nakoľko druhé babatko sme sice plánovali ale o nieco neskôr. Nasledne mi však neprišla menstrucia a urobila som si tehotenský test. Bol pozitívny. Vsetko sme prijali tak ako bolo a zacali sme sa tesit. O par dni vsak som dostala hnedy vytok. Isla som pre istotu na pohotovosť kde v maternici nic nevideli a hospitalizovali ma s podozrením na mimomaternicové tehotenstvo. V maternici sa nic nezjavovalo a ja som zacala mat bolesti v lavej strane. Jeden den mi nieco nasli na maternici a poslali ma na kyretaz. Po kyretazi mi vsak stuplo hcg . Tak vraj je to mimomaternicove. Pichli mi teda injekciu methotrexate. Chcem sa vas spytat. Je mozne ze som si to mimomaternicové sposobila tou tabletkou? Rozhodli sme sa pre druhé babatko a ja sa touto otazkou stale viac a viac trapim. A je mozne ze ak to bolo mimomaternicové aj tak nevideli plod vo vajickovode? Vraj tam bola nejaka masa niecoho a preto som mala tie bolesti

    Dakujem velmi pekne za odpoved

    Dobrý deň, žena si sama mimomaternicové tehotenstvo spôsobiť nevie, ani spomínaná tabletka. Závisí od týždňa tehotenstva v ktorom ste boli, aby bolo vidieť plodové vajce. Nie je vždy vidieť štruktúry vo vajíčkovode. Ak sa vysloví podozrenie na mimomaternicove tehotenstvo vo vajíčkovode a vykoná sa kyretáž a napriek tomu betaHCG stúpa, vykonáva sa laparoskopia a pripadne sa odstraňuje vajíčkovod presne kvôli bolestiam a riziku prasknutia vajickovodu a silnému krvácaniu. Dôležité je odsledovať hladinu betaHCG až do nuly a až tak plánovať ďalšie tehotenstvo.