Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,645 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia

  , Autor: SebikaIvik

  Ahoj Leni, mám otázku. Som 7 mesiacov po pôrode, dojčím. Asi cca. pred mesiacom som začala krvácať, kedže som si myslela že sa mi obnovuje cyklus, začala som brať antikoncepciu - Desirett. Krvácanie však trvalo iba 2dni. Po asi 10 dňoch užívania som začala zase krvácať opäť, tentokrat je to už 8 deň a krvácanie je ešte stále dosť silné. Viem že sa cyklus musí trocha utriasť, ale cca v rovnakom čase ako som začala užívať HAK tak som objavila na tele žihlavku - vyražky, ktoré poriadne svrbia. Môže to mať súvis? Môže byť že to krvácanie aj žihlavka su reakcia? Mam ešte tyžden do dobratia balenia, mam ho dobrať, alebo radšej ukončiť? To že tá žihlavka je reakcia si myslím hlavne preto, lebo HAK užívam večer a ráno vstavam obsypaná. Do večera sa to ukľudní, no niekedy musím vziať až Zodak, čo robím veľmi nerada keďže dojčím. Vyhádzaná som na celom tele okrem prs. Je to divné, neviem si dať rady. Ďakujem za odpoveď. Katka N. z KE :)

  Odpovedá: Gynekológ

  Ahoj Kati,
  žihľavka resp. kožná reakcia je veľmi pravdepodobne alergická reakcia na niektorú zo zložiek antikoncepcie, preto by som neodporučila v jej užívaní ďalej pokračovať. Je samozrejme možné s odstupom času vyskúšať iný preparát pre dojčiace ženy (Cerazette, Azalia). Čo sa krvácania týka je naozaj potrebný určitý čas kým sa telo počas dojčenia na antikocepciu adaptuje. Krvácanie teda v tomto prípade nie je problém, a do pár týždňov by to bolo v poriadku, no v prípade alergie je nutné túto antikoncepciu vysadiť.
  Pozdravujem :)

Podobné otázky

 • Ellaone a HAK

  , Autor: Karolina123

  Dobrý večer chcela som sa spýtať: 2.5 som si dala núdzovú antikoncepciu ellaone (niesom tehotná, robila som si aj testy aj mi prišla menštruácia) už rok beriem aj hormonálnu antikoncepciu Katya 11.5-18.5 mám 7 dňovú pauzu čítala som že ellaone na nejakú dobu znižuje účinnok antikoncepcie kedy bude zasa antikoncepcia plne funkčná? Predom ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, po užití núdzovej antikoncepcie ellaOne majú ženy používať spoľahlivú bariérovú antikoncepciu (kondóm) až do ďalšej menštruácie.
  Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Po týždni užívania hormonálnej antikoncepcie by ste už mali byť chránená. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia+ zelený čaj a iné čaje

  , Autor: Tana

  Dobrý deň. Nedávno som čítala článok na internete, že pri uživaní HAK sa neodporúča piť zelený čaj. Je to pravda? Pretože ja zeleny čaj zbožnujem a nechcela by som ho z pitného režimu vynechať. A kedže som milovníkom bylinných čajov chcela by som sa ešte opýtať či sú nejaké čaje čo sa neodporúčajú. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, nemám takú vedomosť, že by zelený čaj mal vplyv na účinky hormonálnej antikoncepcie. Lubovník bodkovaný je najznámejšia bylina, ktorá má dokázaný efekt na antikoncepciu, čaj z neho neodporúčam.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Miriam

  Pán doktor ak uzivam antikoncepciu a počas 7 dňovej pauzy mi menstruacia trvala zhruba 3 dni krvácanie vlastne prišlo tak 3 dni po dobrati poslednej tablety a po 3 dnovom krvácani (aj s bolesťami v podbrusku ako vzdy pri menštruácii )potom už len slaby hnedý vytok mám to brať normalne ako menštruáciu? Pretože takúto krátku menštruáciu som nikdy nemala vzdy tak7 dni antikoncepciu beriem 3mesiace neviem teda ale tehotenstvo vylučujem alebo je to pri antikoncepcii takáto krátka menstruacia normálna?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, áno, krvácanie z vysadenia počas 7 dňovej pauzy sa dostavilo a prebehlo podľa očakávania. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie majú menštruácie takúto podobu, je to normálne a nemusíte sa znepokojovať.
  Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Ovulácia

  , Autor: Zuzana

  Dobrý deň pán doktor,

  počas užívania HAK k ovulácii nedochádza, však? Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, závisí od druhu užívanej hormonálnej antikoncepcie, kombinovaná hormonálna antikoncepcia zabraňuje ovulácii.

 • Belara

  , Autor: Miriam

  Dobry deň chcem sa spytat či po antikoncepcii belara sa upraví pleť? A je pravda že antikoncepcia zväčšuje prsia? Ak ano po akom čase možno výsledky aj na tej pleti aj na prsiach.. a ešte by má zaujimalo či belara je nizkohormonalna ? ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Belara patrí medzi kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, ktorá sa používa aj na liečbu akné stredne ťažkého stupňa u žien požadujúcich perorálnu hormonálnu antikoncepciu. Áno, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie dôjde k miernemu naliatiu prsníkov. Výsledky pri liečbe akné sú individuálne, závisí od stupňa akné. Určite však nečakajte výsledky po pár dňoch, rátajte aspoň s mesiacom, dvomi. Na našom trhu sa nachádza nízko alebo veľmi nízko dávková hormonálna antikoncepcia. Belara patrí medzi nízko dávkovú hormonálnu antikoncepciu.