Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
5,972 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia

  , Autor: SebikaIvik

  Ahoj Leni, mám otázku. Som 7 mesiacov po pôrode, dojčím. Asi cca. pred mesiacom som začala krvácať, kedže som si myslela že sa mi obnovuje cyklus, začala som brať antikoncepciu - Desirett. Krvácanie však trvalo iba 2dni. Po asi 10 dňoch užívania som začala zase krvácať opäť, tentokrat je to už 8 deň a krvácanie je ešte stále dosť silné. Viem že sa cyklus musí trocha utriasť, ale cca v rovnakom čase ako som začala užívať HAK tak som objavila na tele žihlavku - vyražky, ktoré poriadne svrbia. Môže to mať súvis? Môže byť že to krvácanie aj žihlavka su reakcia? Mam ešte tyžden do dobratia balenia, mam ho dobrať, alebo radšej ukončiť? To že tá žihlavka je reakcia si myslím hlavne preto, lebo HAK užívam večer a ráno vstavam obsypaná. Do večera sa to ukľudní, no niekedy musím vziať až Zodak, čo robím veľmi nerada keďže dojčím. Vyhádzaná som na celom tele okrem prs. Je to divné, neviem si dať rady. Ďakujem za odpoveď. Katka N. z KE :)

  Odpovedá: Gynekológ

  Ahoj Kati,
  žihľavka resp. kožná reakcia je veľmi pravdepodobne alergická reakcia na niektorú zo zložiek antikoncepcie, preto by som neodporučila v jej užívaní ďalej pokračovať. Je samozrejme možné s odstupom času vyskúšať iný preparát pre dojčiace ženy (Cerazette, Azalia). Čo sa krvácania týka je naozaj potrebný určitý čas kým sa telo počas dojčenia na antikocepciu adaptuje. Krvácanie teda v tomto prípade nie je problém, a do pár týždňov by to bolo v poriadku, no v prípade alergie je nutné túto antikoncepciu vysadiť.
  Pozdravujem :)

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor: Tina

  Dobrý deň,

  Užívam dlhodobo HAK Softinelle. Zobrala som druhu tabletku z blistra, s priateľom sme mali nechránený pohlavný styk s tým, že chcem sa opýtať od ktorého dňa HAK zaberá? Hneď od prvého dňa od uzitia? ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak užívate spomínanú antikoncepciu už dlhodobejšie a pravidelne, ste chránená. Ak sa v úplných začiatkoch užívania HAK užívanie tabliet zaháji v prvý deň menštruačného krvácania, účinok je okamžitý. Ak sa začne s užívaním tabliet na 2.-5. deň, počas prvých sedem dní prvého cyklu sa odporúča naviac použiť kondóm. To ale pre Vás neplatí, keďže užívate antikoncepciu už dlhodobejšie.

 • Zlá antikoncepcia?

  , Autor: Miriam

  Pán doktor a ešte sa chcem spytat že už aj minuly mesiac sa mi spustil pár dni pred menzesom hnedý vytok teraz zase taký do ružovo-červená teda môže to byt tým že mi antikoncepcia nesedí?? Mám zmeniť? Aj keď ja určite meniť nechcem lebo mi vo všetkom vyhovuje len posledné mesiace mám tieto výtoky pár dni pred Menštruáciou. Môže sa stať že vlastne keď sa mi toto stáva tie výtoky pár dni pred MS tak antikoncepcia je neúčinná??

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, špinenie počas užívania hormonálnej antikoncepcie nie je ničím výnimočným, nehovorí to o zníženej účinnosti hormonálnej antikoncepcie. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Miriam

  Dobry deň mám takú zvláštnu otázku ale predsa môže sa stať že antikoncepcia bude pre nejakú ženu slabá? Že zostane tehotna aj keď ju užíva pravidelne len proste je pre to telo sú tie tabletky slabé? Či každá antikoncepcia je dostatočne silná? Mám na mysli napr tie nizkohormonalne

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie by prakticky žiadna žena otehotnieť nemala, riziko je pomerne malé, no nie nulové. Pravdepodobnosť je ale veľmi nízka.

 • Zle vzatie tabletiek

  , Autor: Gabi1978

  Dobre ránko. Chcela by som sa opýtať. Teraz ráno som si vsimla ze som omylom vzala poslene dve taletky20, 21 namiesto 12,13.teraz som na to prisla a vzala som si teda teraz tu 12tu.chcem sa spytat ci tie pomiesane tablety budu mat ucinok a ci mam normalne pokracovat v uzivani zajtra 13,14.... JE to antikoncepcia triquilar. Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, všetkých 21 tabliet obsahuje rovnaké množstvo hormónu, takže sa nič nedeje, ale treba si na to dávať pozor. Zajtra pokračujte v 13 tablete, po doužívaní blistra si následne urobíte 7 dňovú pauzu a budete pokračovať v užívaní ďalšieho blistra.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či sa môže začať brať antikoncepcia aj v deň bez menštruácie? Idem na dovolenku k moru a potrebovala by som oddialiť menštruáciu lenže už dva týždne mi mešká, tehotná nie som spravila som si test. A nechcem ich dostať na dovolenke. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, nepoznám okolnosti, ako to, či ste už doteraz užívali hormonálnu antikoncepciu, alebo ju máte teraz prvýkrát predpísanú a čakáte na prvý deň menštruácie, kedy idete na dovolenku, ... Od toho by sa odvíjal vhodnejší postup, ako napríklad či menštruáciu vyvolať a skončila by Vám pred odchodom na dovolenku. Ak ste doteraz hormonálnu antikoncepciu neužívali, pri meškajúcej menštruácii si ju svojvoľne nenasadzujte. Hormonálna antikoncepcia sa nasadzuje v prvý deň menštruačného krvácania. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky okolnosti a informácie a navrhne najvhodnejší postup.