Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,392 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia

  , Autor: SebikaIvik

  Ahoj Leni, mám otázku. Som 7 mesiacov po pôrode, dojčím. Asi cca. pred mesiacom som začala krvácať, kedže som si myslela že sa mi obnovuje cyklus, začala som brať antikoncepciu - Desirett. Krvácanie však trvalo iba 2dni. Po asi 10 dňoch užívania som začala zase krvácať opäť, tentokrat je to už 8 deň a krvácanie je ešte stále dosť silné. Viem že sa cyklus musí trocha utriasť, ale cca v rovnakom čase ako som začala užívať HAK tak som objavila na tele žihlavku - vyražky, ktoré poriadne svrbia. Môže to mať súvis? Môže byť že to krvácanie aj žihlavka su reakcia? Mam ešte tyžden do dobratia balenia, mam ho dobrať, alebo radšej ukončiť? To že tá žihlavka je reakcia si myslím hlavne preto, lebo HAK užívam večer a ráno vstavam obsypaná. Do večera sa to ukľudní, no niekedy musím vziať až Zodak, čo robím veľmi nerada keďže dojčím. Vyhádzaná som na celom tele okrem prs. Je to divné, neviem si dať rady. Ďakujem za odpoveď. Katka N. z KE :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Ahoj Kati,
  žihľavka resp. kožná reakcia je veľmi pravdepodobne alergická reakcia na niektorú zo zložiek antikoncepcie, preto by som neodporučila v jej užívaní ďalej pokračovať. Je samozrejme možné s odstupom času vyskúšať iný preparát pre dojčiace ženy (Cerazette, Azalia). Čo sa krvácania týka je naozaj potrebný určitý čas kým sa telo počas dojčenia na antikocepciu adaptuje. Krvácanie teda v tomto prípade nie je problém, a do pár týždňov by to bolo v poriadku, no v prípade alergie je nutné túto antikoncepciu vysadiť.
  Pozdravujem :)

Podobné otázky

 • Thiamin

  , Autor:

  Dobrý deň ovplyvňuje thiamin injekcie antikoncepciu? Antikoncepcia Daylette ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Tiamín je vitamín B1, neovplyvňuje účinky hormonálnej antikoncepcie.

 • Beriem antikoncepciu

  , Autor:

  Dobrý deň už dva mesiace beriem pravidelne antikoncepciu. Môžem mať pohlavný styk hoc kedy? Nemusím pozerať ovulacny kalendár? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste chránená a môžete mať nechránený pohlavný styk. Hormonálna antikoncepcia zabraňuje ovulácii, ovulačný kalendár je bezpredmetný.

 • Antikoncepcia a silná a dlhá menštruácia

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Už istý čas (roky) užívam hak daylette. Min.mesiac som celý mesiac špinila.
  Potom sa mi dostavila menštruácia tak ako malá podľa tabletiek, ktorá bola výrazne silnejšia ako zvykla byť odkedy užívam daylette a dnes je 6.deň a stále silnejšia ako som na to bola zvyknutá. Cca pred 2 mes.som bola na kontrolu, p.doktorka mi spravila sono aj cytologiu a všetko v poriadku. Čo môže byť dôvodom takejto menštruácie?
  Môžem otehotnieť ak užívam tabletky pravidelne? Alebo iné problémy?
  Ďakujem za radu.
  Zuzka

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže vyskytovať špinenie aj počas cyklu. Príčin zmien môže byť niekoľko. Niekedy sa stáva, že ak pacientka už dlhšiu dobu (7 - 10 - 15 rokov) užíva jednu antikoncepciu, organizmus si už až príliš zvykne a je čas na zmenu prípravku hormonálnej antikoncepcie. Niekedy môže aj zmena stravovania, životného štýlu, stresové obdobie mať vplyv na menštruačný cyklus a aj napriek pravidelnému užívaniu tabliet môže dôjsť k špineniu alebo nadmernému krvácaniu z vysadenia. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý eventuálne zváži urobiť pauzu v užívaní hormonálnej antikoncepcie prípadne zmení preparát hormonálnej antikoncepcie.

 • Tehotenstvo?

  , Autor:

  Dobrý podvečer, dnes budem brat 8.tabletku z prvého blistra antikoncepcie (prvá tabletka zobrata prvý deň krvácania) je to moja úplne prvá antikoncepcia. Chcem sa opýtať keď budem mať nechránený pohlavný styk s partnerom a "urobí" sa do mňa môžem byť tehotná?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste začali užívať hormonálnu antikoncepciu v prvý deň menštruácie a užívali ste ju pravidelne, ste chránená, pravdepodobnosť tehotenstva je malá.

 • Prvá antikoncepcia

  , Autor:

  Dobry vecer, uzivam teraz Norerhisteron, samozrejme lekara o tom oboznamim, ak pojdem ku gynegokologovi, odoberie mi krv, spravi testy, a po vysledkoch mi predpise antikoncepciu, ja vysadim Norethisteron, pockam kym dostanem menzes a zacnem uzivat antikoncepciu? Môžem hneď po Norethisterone zacat uzivat antikoncepciu? Alebo budem musiet pockat do dalsej menstruacie? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ako som už písal, vrámci preventívnej prehliadky sa krvné testy ani antikoncepcia nepredpisujú. Realizuje sa výter z pošvy, prípadne vyšetrenie onkomarkerov. Pri ďalšej návšteve za predpokladu, že budú výsledky preventívnej prehliadky v poriadku Vám bude odobratá krv potrebná na potvrdenie možnosti užívať hormonálnu antikoncepciu. Až po týchto negatívnych krvných výsledkoch Vám obvodný gynekológ predpíše hormonálnu antikoncepciu. Norethisteron neužívajte dlhodobo ako formu antikoncepcie bez vedomia Vášho obvodného gynekológa. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte konkrétne Vášho obvodného gynekológa, s ktorým budete komunikovať aj ohľadne hormonálnej antikoncepcie.