Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,714 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • zvracanie

  , Autor: Majka512

  Dobrý deň, pani doktorka. Včera večer mi bolo zle od žalúdka a asi 30 minút po užití antikoncepcie (Belara), som zvracala. Čakala som asi hodinu, aby som ešte nezvracala a potom som užila nasledujúcu tabletku, ako bolo napísané v príbalovom letáku. Teraz ale neviem, ako to bude so sedemdňovou pauzou. Obvykle začínam s pauzou v stredu, ale teraz mi chýba jedna tabletka, tak začnem s pauzou v utorok a budem mať klasickú sedemdňovú pauzu? A ešte užívam druhé balenie bez prestávky, kvôli dovolenke, myslíte, že to môže znížiť účinnosť HAK? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  postupovali ste absolútne správne, keď užijete poslednú tabletku v utorok začnite s klasickou 7 dňovou pauzou. Účinnosť antikoncepcie je plne zachovaná.

Podobné otázky

 • antikoncepcia

  , Autor:


  Dobrý deň, užívam hatk, dnes večer to bude 20 tabletka. Toto je moj druhý blister. počas prvého som nemala žiadne ťažkosti ale teraz ma celu dobu bolia prsia, mám viac akné, zdá sa mi že trosku citlivejšie bradavky, boli ma brucho. Je to spôsobené tým že si telo zvyká alebo je tu šanca na tehotenstvo ? hatk užívam každý deň v ten istý čas bez chyby, zvracanie ani hnačku som nemala. S priateľom mávame často pohlavný styk a niekedy ejakuluje aj vo mne… preto sa obávam tehotenstva

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania hormonálnej antikoncepcie tehotenstvo nepredpokladám. Skôr sa môže jednať o vedľajšie alebo nežiadúce účinky preparátu hormonálnej antikoncepcie. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Menštruácia po ellaone

  , Autor:

  Dobrý den chcem sa opytat su silne bolesti pocas menstruacie sposobene tabletkou ellaone? Silna bolesť v podbrusku, bolest krizov a z bolesti ma to taha na zvracanie

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užitie tabletky emergentnej antikoncepcie so sebou prináša viacero nežiadúcich alebo vedľajších účinkov. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • tabletky

  , Autor:

  Dobrý deň, po kolkých hodinách je už antikoncepčná tabletka vstrebaná? Pýtam sa preto, že keby som náhodou mala nejaký tráviaci problém, hnačku, alebo zvracanie, po kolkých hodinách od užitia tabletky sa už nemusím obávat?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po 4 hodinách od užitia by už tabletka hormonálnej antikoncepcie mala byť dostatočne vstrebaná.

 • Aidee a silné špinenie

  , Autor:

  Dobrý večer, chcela by som sa opýtať.... Kvôli zdravotným problémom (cysty na vaječníkoch) mi moja pani doktorka predpísala HAK Aidee.. Zo začiatku bolo v podstate všetko v poriadku..občas kde tu nejaké malé špinenie, ale neprikladala som tomu nejakú silnú váhu lebo som si povedala, že to bude hormónmi... No už sú to 2 dni čo má začalo bolieť podbruško, špinenie sa začalo rapídne zintenzívňovať. Beriem ju len 16 dní.. Všetko som dodržala ako mi pani doktorka nakázala... Tabletky si dávam pravidelne na obed a VŽDY načas!! Taktiež mám pocit, že mi netrávi tak dobre ako pred tým a mávam občas hnačky.. Kvôli tomu som začala brať aj probiotiká... Mám celiakiu, ktorú taktiež dodržujem veľmi prísne... nemôže to práve ona spôsobiť? Odporučili by ste mi zmeniť hak a zájsť za doktorkou alebo mám počkať či si to telo samé neurovná? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa začali ťažkosti len pred pár dňami, odsledoval by som to najprv. Je možné, že sa to samo upraví. Ak by však ťažkosti neprestávali, zintenzívnili sa alebo by sa pridružilo ešte niečo iné, kontaktuje Vášho obvodného gynekológa. Zatiaľ by som však nepanikáril. Ak Vás preženie do 3 - 4 hodín po užití tabletky hormonálnej antikoncepcie, nemusí sa dostatočne vstrebať, to spôsobí zníženú hladinu hormónu a to špinenie. Treba taktiež povedať, že za takejto situácie (hnačka alebo zvracanie 3 - 4 hodiny po užití tabletky) môže byť účinok hormonálnej antikoncepcie znížený.

 • Vreya

  , Autor:

  Dobrý deň,zajtra 9.12. ubehne 1. týždeň,čo som začala užívať HAK Vreya,až do dnešného dňa som užívala tablety v stanovenú hodinu načas,dnes po 11:00 čo som vzala tabletu asi do pol hodiny prišli tráviace ťažkosti a nie som si ostá ako mam ďalej pokračovať v užívaní tabliet,nakoľko pravdepodobne účinok tablety nestihol byť a či je potrebné vziať tabletu ďalšiu nasledujúcu,alebo mám začať nové balenie a či je potebné aj iná forma ochrany kedže zajtra je to týždeň,čo sa HAK musí kôli účinku užívať a užívala som ju od prvého dňa menštruácie presne načas,až do dnes..Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa nejednalo o hnačku, aj opakovanú, alebo o zvracanie, účinok hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobne zachovaný. Odporúčam pokračovať v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a pre istotu najbližších 7 dní používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).