Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,819 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • zabudnutá tabletka

  , Autor: michaela55

  Dobrý deň. Antikoncepciu užívam 4. mesiac. Tento mesiac som si zabudla vziať 6 tu tabletku ktoru som zobrala asi až po 20 hodinách. Deň pred zabudnutím tabletky som mala pohlavný styk. Od vtedy som styk viac nemala. Dnes je 16 ty deň cyklu. Myslíte, že riziko otehotnenia bolo vysoké? Ukázal by mi tehotenský test prípadne tehotenstvo už teraz?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  ak ste dovtedy užívali tabletky pravidelne, je riziko otehotnenia veľmi malé ale samozrejme 100% sa vylúiť nedá. Veľmi citlivé tehotenské testy by už tehotenstvo potvrdili.

Podobné otázky

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Danulik1

  Dobrý deň, užívam HAK už rok a stala sa mi taká vec že som zabudla užiť tabletku ale neviem kedy zistila som to až keď som si pozerala kalendár kedy si mam dať tabletku pretože tam to mam vyrátané ale blister som zahodila je možné že tam bola tá jedna tabletka. Aj menzes som dostala o deň skôr na 3.deň väčšinou ho dostanem presne na 4.deň.
  A teraz neviem či mam začať nový blister normálne po 7 dňovej pauzy alebo môžem aj po 8. Dňovej pauze.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, začnite s užívaním nového blistra normálne po sedemdňovej pauze. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a preventívne sa prvý týždeň užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie chráňte aj doplnkovo (používajte kondóm).

 • Uzivanie

  , Autor: viki927

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ci sa mohol aucinok hak dienorette narušiť ak som tabletu nevzala v pravidelnom case ale do 12 hodin od pravidelného casu a to o 5:00 rano a o 7:00 som mala redšiu stolicu chcela som si vziat pre istotu este jednu tabletu hak ak by bola tato tableta neúčinná ale zabudla som nasledne v danom dni som mala nechránený pohlavny styk s ukončením mimo.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa zabudnutá tabletka hormonálnej antikoncepcie užije do 12 hodín od času obvyklého užitia, je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Ak sa u Vás nejednalo o hnačku, či opakované redšie stolice v priebehu niekoľkých hodín, myslím si, že za daných okolností je účinok hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Bublinka+44

  Dobrý deň,
  Užívam HA 4. mesiac a v nedeľu som po placebo tabletkách mala užiť 1. tabletku z ďalšieho blistra. Avšak som ju užiť zabudla, užila som teda v pondelok večer hneď dve tabletky. V stredu som ale mala nechránený pohlavný styk. V stredu som ale tabletku užila normálne a ďalej pokračujeme v užívaní.
  Zvažujem užitie tabletky po, len neviem či je to v poriadku nakoľko užívam HA. Ak by som ju užila, ako mám ďalej užívať HA?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zabudnutú tabletku hormonálnej antikoncepcie ste mali užiť ihneď, ako ste si spomenuli. Aj keď ste užili dve tabletky naraz, ak bol časový odstup medzi časom obvyklého užitia tabletky a hodnou, kedy ste užili spomínané dve tabletky naraz väčší ako 12 hodín, účinok hormonálnej antikoncepcie mohol byť znížený. Bolo vhodné sa chrániť aj doplnkovo nasledujúcich 7 dní. Tým, že ste mali nechránený pohlavný styk na ďalší deň, ste nepostupovali najrozumnejšie. Aj keď pravdepodobnosť tehotenstva je pomerne malá, nie je nulová. Aj keby ste sa rozhodli užiť tabletku núdzovej antikoncepcie, pokračujete normálne v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Vynechana tabletka

  , Autor: alenakaderova

  Dobry vecer, chcem sa opytat. Zabudla som si zobrat 14tu tabletku. Zistila som to o den neskor a v ten den som mala pohlavny styk. Dala som si potom naraz dve tabletky. Je vyssia sanca ze otehotniem?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží aj od preparátu hormonálnej antikoncepcie. Vo všeobecnosti platí, že sa má zabudnutá tabletka užiť čo najskôr, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet hormonálnej antikoncepcie naraz. Ak ste užili zabudnutú tabletku po viac ako 12. hodinách od času obvyklého užitia, tehotenstvo sa, navyše za okolnosti nechráneného pohlavného styku, vylúčiť nedá. Mohlo dôjsť k oslabeniu hormonálnej antikoncepcie. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu, že sa Vám nedostaví krvácanie z vysadenia zo spádu hormónov, bude potrebné vylúčiť tehotenstvo.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Jenniferjenny

  Dobrý deň, pred menštruáciou som si zabudla dať 1 tabletku a na další deň som si ju hneď dala, je to v poriadku? Mám normálne pokračovať v užívaní ako doteraz? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nepoznám bližšie informácie, najmä o aký druhy preparátu hormonálnej antikoncepcie sa jedná, takže sa Vám neviem úplne vyjadriť. Ale ak ste zabudli užiť poslednú tabletku z blistra s obsahom 21 tabliet, po ktorej mala nasledovať sedemdňová pauza, tabletku ste nemuseli užívať dodatočne na ďalší deň. Za predpokladu tejto schémy antikoncepcie si realizujte sedemdňovú pauzu, prvý deň pauzy si rátajte deň zabudnutia, a následne pokračujte v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie z nového blistra.