Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Cviky na diastazu

  , Autor: Lenik

  Dobrý deň, mám 3 mesiace po cisárskom reze a diastazu tak na 4-5 palcov, nikde som s tým zatiaľ nebola koli krízovej situácii, to som si len doma robila test. Mam veľké brucho ako v 7. mesiaci, kúpila som si aj poporodny pas ktorý nosím tak hodinu denne, neviem ci môžem aj dlhšie a ci v tom môžem aj dvíhať dieťa. Poraďte mi prosím nejaké cviky ako sa toho veľkého brucha zbavím, ešte pred 2 týždňami ma brucho pobolievalo, teraz je to už o dosť lepšie. Ešte počas tehotenstva som stratila cit na určitej časti brucha v okolí popka cca 15 cm s doteraz tento stav pretrváva.
  Dakujem
  Dakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Najdôležitejšia vec, ktorou je potrebné začať je starostlivosť o jazvu po cisárskom reze. Pokiaľ je jazva tzv. „aktívna“, tak cvičenie nebude mať želaný efekt. Jazva býva často „prilepená“ – to znamená, že všetky vrstvy, ktoré boli prerezané (koža, podkožie, fascie) majú tendenciu sa hojiť spolu a akoby zrastať. Čiže brušný sval, keď sa počas svojej prirodzenej aktivity sťahuje, tak zatiahne za okraj prilepenej jazvy. Nervy, ktorými je jazva prerastená vyšlú jemný signál s informáciou, že v danom tkanive nie je niečo v poriadku. Nervy (mimo našej vôle) vydajú pokyn brušným svalom, aby prestali pracovať a nechali tak tkanivo jazvy v kľude. Svaly sa začínajú zapájať nie podľa toho, ako je to potrebné pre zdravý pohyb, ale podľa toho, ako „diktuje“ zjazvené tkanivo. Aj pobolievanie brucha je jasný signál toho, že jazva je aktívna. Na začiatku však ošetrovanie aktívnej jazvy nie je vôbec príjemné. Ideálne je ošetrovanie po sprche alebo kúpaní. Naneste nejaký olej alebo krém na jazvy a snažte sa zozačiatku jemne masírovať. Postupne sa snažte jazvu akoby posúvať – prsty oboch rúk proti sebe, aby bola jazva posunlivá.
  Druhý dôležitý krok je dýchanie. Rozdýchavať bránicu, ktorá sa nachádza vo výške dolných rebier. Vhodné je napríklad nafukovanie balóna. Postavíte sa rovno a snažíte sa balónik nafúknuť dlhými výdychmi (aby ste na to potrebovali čo najmenší počet nádychov a výdychov). Potom balónik vypustite a opakujte 3x. Už počas takéhoto predýchavania by sa malo automaticky začať aktivovať brušné svalstvo.
  No a následne návšteva fyzioterapeuta. Pretože cvičenie diastázy zahŕňa prácu s celým telom – pretože to, ako sa zapája brušné svalstvo závisí aj od nastavenia panvy, ramien, hlavy... A na to je potrebné si Vás vyšetriť. Držím palce.