Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Zadný sval na stehne

  , Autor: Nikola134

  Dobrý deň cvičím gymnastiku,každý večer robím šnúru a rozštep a už 2mesiace ma boli sval keď dlhšie sedím na zadnej strane stehna na ľavej nohe (nižšie pod zadkom) čo by ste mi odporučili?

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Príčin môže byť viac. Môžete mať preťažené zadné stehenné svaly v dôsledku zlého postavenia celých dolných končatín pri stoji a chôdzi – už od chodidla. Ak je prepadnutý členok dovnútra je potrebné vyšetrenie chodidiel a nastavenie správnych korekcií do obuvi.
  Ak cvičíte tak je dôležité okrem strečingu svaly aj uvoľňovať – ideálne tzv. masážnym valcom (niekde sú označené aj ako jógové valce). Uvoľňujte stehenné svaly zozadu, zboku, spredu, sedacie svaly (sú tam rotátory bedrových kĺbov)
  Mnohokrát je však bolesť zadnej strany stehna prenesená z krížovej oblasti (ktorá vás vôbec nemusí bolieť). Často bývajú zablokované tzv. SI kĺby – ide o kĺbne spojenie medzi krížovou kosťou chrbtice a lopatami panvovej kosti. Na tieto kĺby existujú rôzne automobilizačné cvičenia. Všeobecne platí, že čím viac človek sedí alebo býva v predklone tým viac sa tieto kĺby preťažujú – je to v dôsledku väčšieho zapojenia trieslových svalov – ktoré je vhodné strečovať (napr. výpadmi).
  Veľmi dôležité je aj v akom postavení je panva, či ju nemáte naklopenú dopredu.
  Ťažko sa mi radí niečo konkrétne bez toho aby som Vás videla a vyšetrila.