Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Vankúš

    , Autor: Nyumichelle

    Dobrý deň.
    Mám 10-mesačného synčeka. Je veľmi akčný, aj v spánku, a preto ešte spáva v hniezdočku (rozviazanom, takže na stále dosť miesta na pohyb). Posledný mesiac spí tak, že si hlavičky položí na jeho okraj. Keď ho náročných do 5 minút je tam zas. Znamená to, že chce vankúš? Vyššie hlavičku? Alebo u mám dať hniezdočko preč (keď sme to skúšali naposledy, stále sa budil, lebo bol až po bedrá bozkami von z postieľky. Bojím sa, aby sa mu zle nevyvíjala chrbtica. Ďakujem.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň,
    Správny vývoj chrbtice ovplyvňuje matrac, ktorý má dieťatko v postieľke. Matrac nesmie byť mäkký, aby sa doň dieťatko nezaborilo a neobmedzovalo to rast. Bábätko by nemalo mať veľmi podloženú hlavičku. Po narodení všeobecne platí, že deti majú radšej ohraničený priestor. Je to v dôsledku toho, že v maternici boli schúlení v malom priestore a otvorený priestor je pre nich neznámy a nemajú pocit istoty a bezpečia. Práve kvôli tomu sa využívajú v prvých mesiacoch perinky a hniezdočká. Čím sú väčší sú samozrejme pohyblivejší, preto sa možno stane, že sa posunie na hniezdočko. Možno sa potrebuje k niečomu pritúliť. Ak ste skúsili dať hniezdočko preč a vysunul sa nožičkami von, tak by bolo dobré zvážiť ochranný mantinel na postieľku.