Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • prevenar vs.pnemo23

  , Autor: odbornik2

  Dobry den.
  Moja dcera bude mat v maji 3 roky. Chora vobec nebyva, do skolky nastupuje v septembri. O 2 mesiace by sa mi malo narodit druhe dieta a preto rozmyslam, ze dceru dam zaockovat proti pneumokokom, aby nahodou nenakazila babatko, ked bude chodit do skolky. Aku vakcinu by ste mi odporucili? Pocula som, ze pneumo 23 este nie je vhodna v tomto veku, ze sa nevytvoria dostatocne protilatky. Je to tak? Prevenar chrani proti 7 najnebezp. druhom. Ja by som chcela radsej, aby bola chranena proti "beznym" druhom pneumokoka, ktore moze v kolektive nachytat. Co by ste odporucili vy? Ak nema vakcina Pneumo23 u nej zmysel, tak by som volila asi Prevenar.
  Moze sa to spojit s ockovanim proti DiTePer - Infanrix, ktoru dostane v 3 rokoch? Velmi pekne dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie sa môže spojiť s očkovaním DitePer v troch rokoch.
  Očkovaciu látku Pneumo 23 je je možné zaočkovať u detí po dovŕšení druhého roka veku. Najvhodnejšie je spojiť očkovanie touto vakcínou s očkovaním proti chrípke / hlavne u starších detí a dospelých a seniorov/. Očkovanie touto očkovacou látkou je potrebné opakovať v intervale tri roky. Sérotypov, teda druhov pneumokoka je oveľa viac ako 23, takže ani táto vakcína nechráni proti všetkým infekciám spôsobeným pneumokokom. Tiež ani jedna vakcína nezaručí, že staršie dieťatko neprinesie z kolektívu domov infekciu, pretože väčšina týchto infekcií je vírusového pôvodu. Isté je, že po očkovaní nebude nosičom kmeňa, proti ktorému je očkovaná.
  Mnohé práce informujú, že protilátková odpoveď u detí do piatich rokov po očkovaní Pneumov23 nie je dostatočná ateda ani nechrán dostatočnei proti infekciám spôsobeným pneumokomi. Súvisí to s vývinom imunitného systému u detí. Naproti tomu je isté, že vakcína Prevenar, ktorá je síce len proti siedmim, invazívnym kmeňom, je určená pre deti od dvoch mesiacov a vyvoláva imunitnú odpoveď chrániacu pred ochorením už u týchto malých detí. Takže ako hovoria Češi, sečteno a poddtrženo: Prevenar v tomto veku chráni určite a Pneumo 23 pravdepdobne.

 • vakcina

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani Doktorka.Chcem sa Vas opitat ci neviete kedy budu dostupne vakciny???neviem presny nazov.Mala ma v aprili 6rocky a treba ju zaockovat volala som mojej pediatricke uz druhy mesiac vakciny niet na predpis.jedine ze si ju zaplatim, ale to je v tom ze si to nemozem dovolit.mame vseobecnu poistovnu.Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem o výpadku nejakých poisťovňou preplácaných vakcín na povinné očkovanie. Môže sa jednať o dočasný výpadok vo Vašom okrese alebo len vo Vašej lekárni. Očkovanie v tomto veku je možné trošku oddialiť, doporučujem stále sa informovať, či už vakcína je. Ak by to bol problém celého okresu alebo kraja, iste sa bude komplexne riešiť.

 • očkovanie proti pneumokokom

  , Autor: odbornik2

  dobrý večer p. doktorka.
  chcela by som sa vás opýtať na dve veci-
  1. 4 ročná dcéra bola zaočkovaná PNEUMO 23, pretože je často chorá. nemá dokázanú žiadnu poruchu imunity, iba, ked navštevuje MŠ, je každý týžden chorá. nie je ani alergik. a neviem, či ju mám dať zaočkovať aj PREVENAROM. niekde som čítala, že je to vhodné. naša pediatrička však tvrdí, že je to zbytočné. ja viem, že je tam rovnakých 7 typov sérotypov pneumokokov, ale neviem presne, či imunita je rovnako vytvorená poti týmto 7. serotypom len vdaka PNEUMO.

  2. 1,5 ročná dcéra bola zaočkovaná PREVENAROM ešte v decembri 1. dávkou. zatial sme však nestihli dať 2. dávku a už od prvej ubehli skoro 4 mesiace. pýtam sa, kedže sa doporučuje podať 2. dávku mesiac po prvej, či bude dosattočne vytvorená imunita aj ked je taký velký odstup od tej 1. dávky /4 mes./ mladšia dcéra má poruchu slizničnej imunity, má znížené IgA. nestihli sme dať 2. dávku v dosledku toho, že je stále chorá.

  dakujem vám velmi pekne za akúkolkvek odpoveď.
  aneta.

  Odpovedá: odbornik2

  Vo veku, v ktorom je vaša dcérka, je už očkovanie vakcínou Pneumo 23 účinné a keďže už je zaočkovaná, je očkovanie Prevenarom zbytočné

 • Očkovací kalendár

  , Autor: odbornik2

  Dcéra sa narodila 16.3.2006. Bola očkovaná vakcínou PENTA....... 13.6.2006, 25.7.2006 a 12.12.2006. Teraz mala dva roky a pani doktorka nás chce znovu očkovať. Je tento očkovací kalendár správny, nie je to skoro? Ak áno, aké to môže mať následky? Bude očkovanie účinné? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie bude určite účinné a tento postup pri dodržaní očkovacieho kalendára je správny.

 • Rotarix

  , Autor: odbornik2

  Vážená pani doktorka! Chcem sa spýtať nasledovné: moja dcérka je narodená 27.10.2007, chcela som ju dať zaočkovať vakcínou Rotarix, lekárka nám však oznámila, že už je neskoro, pričom sama mi túto vakcínu skôr neponúkla. Na stránke firmy GSK som sa dočítala, že to aby bolo dieťa zaočkované do 24. týždňa života obidvomi dávkami je len odporúčanie, tak mi prosím poraďte, dá sa alebo nie podstúpiť toto očkovanie v našom prípade. Ďakujem za odpoveď. Fabanová

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťatko by malo byť doočkované do 27.4. Druhá dávka po prvej sa nesmie podať skôr ako o štyri týždne po prvej, nech počítam ako počítam, ak hneď začnete s očkovaním/ teda 26.3 v utorok po Veľkej Noci/, tak to do 27.4, kedy má dieťa 6 mesiacov, stihnete. Individuálne občas podám druhú dávku aj niekoľko dní po dovŕšení šesť mesiacov, hlavne vtedy, ak sa rodičia rozhodnú pre očkovanie trochu neskôr. Ja informujem rodičov o očkovaní, povinnom aj nepovinnom, už pri novorodeneckej návšteve.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  moja dcérka má 16 mesiacov a skoro každy druhý mesiac berie antibiotika kôli nádche. Zakaždým má nejaký bacil teraz naposledy to bol zlatý stafylokok a predtým hemofyl. Počula som o očkovacej vakcíne pravenal a chcela by som sa spýtať či by bolo vhodné ju dať touto vakcínou zaočkovať.
  Ďakujem Eja

  Odpovedá: odbornik2

  Vakcína sa volá Prevenar a na Vašu otázku sa nedá odpovedať, či by bolo vhodné v tom prípade ako uvádzate, pretože táto vakcína nechráni dieťa proti všetkým baktériám a všetkým chorobám. Na druhej strane môžem povedať, že z mojej skúsenosti vidím, že je vhodné deti do veku dvoch až piatich rokov touto vakcínou očkovať. Treba si však uvedomiť, že vakcína chráni dieťa pred ochorením spôsobeným siedmimi tzv. invazívnymi kmeňmi pneumokoka / streptococcus pneumoniae/, ktoré spôsobujú závažné ochorenia hlavne malých detí v oblasti dýchacieho ústrojenstva ale aj zápaly mozgových blán a celkovú otravu krvi. Vyžaduje vždy intenzívnu a náročnú liečbu. To znamená po očkovaní uchránite vaše dieťa pred ochorením spôsobeným týmito baktériami.

 • Dojčenie a nevhodné potraviny

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, neviem, ci je to presne otazka na detskeho pediatra, ale chcela by som sa spytat, ci existuje nejaky zoznam nevhodnych potravin, ktore sposobuju jednak naduvanie a jednak alergie. Stale sa totiz dozvedam o novych a novych potravinach, ktore by sa nemali pocas kojenia jest a pomaly sa dostavam do stavu, ze okrem masa, zemiakov, ryze, cestovin, tmaveho chleba, syru a sunky nic ine nejem. Odporuca sa jest vela ovocia a zeleniny ale vacsina bezne dostupnych (paprika, paradajka, hrozno, borskyne, marhule) su nevhodne potraviny.
  Vedeli by ste mi prosim poradit? Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Stravovanie kojacej matky je vždy individuálne podľa toho, aká je anamnéza / teda či niekto z rodičov alebo súrodenec má alergiu/ a ako dieťatko na rôzne potraviny reaguje. V zásade nedávam žiadne striktné obmedzenia v stravovaní, ale niektoré zásady treba dodržiavať. Nekonzumovať kávu, alkohol, samozrejme nefajčiť, nejesť morské ryby ani výrobky z nich a taktiež dary mora, nechudnúť. Byť opatrná pri konzumácii strukovín / existuje lúpaná šošovica, veľmi vhodná a chutná/, nekonzumovať veľké množstvo redkvičky, citrusových plodov, dávať pozor a radšej nekonzumovať kyslú kapustu. Bežné ovocie, tak ako ho uvádzate, v primeranom množstve je vhodné. Vždy sledujte ako bábätko reaguje, akú má stolicu. V niektorých špecifických prípadoch vyradím z jedálníčka matky aj mlieko a mliečne výrobky, ale to je veľmi individuálne v konkrétnych prípadoch.

Otázok: 6202

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: