pneumokok
, Autor: Registrovaný používateľdakujem za odpoved.zuzu6920
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
dakujem za odpoved.zuzu6920
Som tu pre vás.
Dobry den pani doktorka,
dcerka bola ockovana proti pneumokokom..zatial to zvlada statocne..nema ani teploty..nie je ani mrzuta..je normalne, ze po ockovani moze byt viac spava sko zvycajne?? bola som zvyknuta, ze bola hore 2-3 hodinky a pospala cca pol hodinu..teraz som ju musela zobudit po skoro 12hodinovom nocnom spanku, kedy som ju 2xkojila, a zaspala znovu po kojeni a ani nie celej hodine hrania..
dakujem za odpoved
Reakciou na očkovanie může byt aj zvýšená únava, odoznieva behom niekolkých dní. Faktom však je, že v určitom veku deti začnú spinkat tak, že prespia celú noc, akurát že nie vždy je to trvalý jav, okolo siedmehomesiaca sa znova začnú opakovane budit.
Dobry den!V piatok 2.11 nam ockovali dceru proti pneumokokovy. Ma 7rokov.Uz na druhy den to mala opuchnute boli ju to dneska sa to vobec nezmenilo.Natieram jej to octonovou mastou.Ale vobec jej to nepomaha.Poradte co jej mam nato davat.Dakujem.
Nič iné než octanová mast nepríchádza do úvahy. Ak neustúpi opuch do dvoch troch dní je potrebné vyhladat lekára.
Dobry den pani doktorka,
Chcela by som sa opytat, ci je mozne prejst po 2 davkach vakciny Synflorix, podanych v 3. a 4. mesiaci, na Prevenar 13 (bol by podany v 10. mesiaci).
Dakujem
Každá z vakcín je inak tvorená, má iný nosič, Synflorix obsahuje 10 typov pneumokoka, Prevenar 13, takže po podaní jednej dávky prevenaru v desiatom mesiaci by nebola zabezpečená ochrana proti trom typom naviac. Odporúčam očkovanie dokončiť treťou dávkou synflorixu a v prípade, že chcete zvýšiť obranyschopnosť organizmu proti ďalším trom typom pneumokoka, jemožné po druhom roku života dieťa preočkovať jednou dákou vakcíny prevenar 13, ktorá zabezpečí ochranu proti ďalším trom typom pneumokoka , obsiahnutým vo vakcíne.
Dobry den, mame 4 mesacne dievcatko. Bola zaockovana proti tbc, potom aj proti pneumokokom klasickou hradenou vakcinou. V case ockovania proti pneumokokom, mala na ramienku hrbolcek. vobec jej to nehnisalo, ale hrbolec tam bol, bolo to trochu zacervenane. vahala som s dalsim ockovanim, doktorka ale usudila, ze to je v poriadku a tak nas proti tym pneum. zaockovali. ramienko trochu viac ocervenelo a hrbolcek sa zvacsil trosku. ukazala som to doktorke, povedala,ze to mame sledovat, ze je to vacsie akoby malo a aj maksie.uzliny zvacsene nema. pocula som, ze sa to aj narezava... moje otazky su:
- mala som ju dat zaockovat, aj ked tam mala ten hrbolcek? nemalo to vyhnisat?
- mame to dat rezat?
- moze tam ten hrbolcek ostat?
este mam otazku ohladom syna. ma dva roky od narodenia ma vzadu na krku hnedasty flak, ktory sa zcasu nacas zduri a zapali. trva to den,dva a potom to samo ustupi,ale flak ostane. nespozorovala som, ze by to bolo pri oslabni,alebo inak vyvolane,
neviete co to moze byt? mam to nejak specialne riesit? na dotyk tam pod nim nic nema.
dakujem a prajem pekny den
Ak lekárka zhodnotila, že očkovanie je možné, určite bola v danej chvíli chránička zhojená, niekedy hrbolček pretrváva. Nie vždy to vyhnisá, na druhej strane aj úplne zahojená chránička sa po očkovaní v treťom mesiaci znova zhnisá a zväčší.
Ďalšie riešenie zdurenej reakcie po očkovaní tbc by som nechala na riešenie na príslušnom pľúcnom alebo chirurgickom oddelení, podľa toho ako je to v lokalite, kde žijete zaužívané. Chirurgické riešenie je niekedy nevyhnutné, nie je to nič nebzepčné. Niekedy hrbolček bez zápalového lemu ostáva dlhšie, niekedy sa premení na väčšiu, tzv. keloidnú jazvu. je to dané spôsobm, ako organizmus reaguje na tvorbu jaziev.
Neviem si dosť dobre ten fľak predstaviť, určite by som to ukázala vášmu lekárovi, eventuálne skonzultovala tento nález s detským deramtologom.
Dobrý deň, mám 3 mesačnú dcéru a chcem ju nechať zaočkovať proti pneumokokom, kedy je to potrebné urobiť, ktorú vakcínu odporúčate Vy? Koľkokrát je ňou potrebné dieťa preočkovať a kedy a čo sa za ňu dopláca? Ďakujem pekne.
Očkovanie proti pneumokokom je u nás plošné očkovanie. Prevádza sa v schéme 2+1 podobne ako očkovanie hexa vakcínou. Je možné a štandardne sa to tak prevácza, že sa očkuje v jeden deň oboma vakcínami, každá sa podá do inej končatiny. Pracujem takýmto spôsosobom niekoľko rokov a žiadne neprimerané nežiadúce účinky, ktoré by vyplývali z tohto spôsobu očkovania som nezaznamenala. Za určitých okolností, či už z indikácie lekára alebo na prianie rodičov, jemožné podať jednotlivé dávky očkovacích látok s odstupom, závisí to od dohody rodiča a lekára. Plneumokokové infekcie sa u nás dajú preventívne zabezpečiť dvoma vakcínami, očkovacia schéma je u oboch rovnaká, očkovať sa začína vo veku približne troch mesiacov. jedna očkovacia látka chráni proti desiatim typom invazívneho pneumokoka, je plne hradená poisťovňou dieťaťa. Druhá vakcína je proti trinástim druhom pneumokakoka, teda jeho invazívnym kmeňom, je čiastočne hradená poisťovňou dieťaťa, rodič na každú dávku / sú potrebné tri/ dopláca asi 13 €. Z môjho pohľadu sú obe vakcíny veľmi kvalitné, nepozorujeme po ich podaní nežiadúce vedľajšie účinky, spoľahlivo chránia pred ochorením spôsobeným baktériou, ktorej antigén je vo vakcíne obsiahnutý. Rodičia si môžu sami rozhodnúť, ktorá vakcína bude ich dieťaťu aplikovaná. Je tu zachovaný princíp individuálneho prístupu k očkovaniu a princíp každému dieťaťu jeho vakcínu!
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: