rada
, Autor: Registrovaný používateľdobry den,mam 2mesacneho synceka ktory pri zaspavani mrnci akoby ho nieco bolelo...ale po zdravotnej stranke je ok...je dovod sa obavat?dakujem
Na otazky odpovedá psychologicka.
ARCHÍV: Poradňa uzamknutá
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
dobry den,mam 2mesacneho synceka ktory pri zaspavani mrnci akoby ho nieco bolelo...ale po zdravotnej stranke je ok...je dovod sa obavat?dakujem
Mali by ste to konzultovať s vašou detskou lekárkou, no ak je v poriadku, môže to byť len taký jeho "rituál".
Dobrý deň, som matkou 20 mesačnej dcérky. Narodila sa v ukončenom 38.tt, počas tehotenstva cerclage,počas pôrodu komplikácie s ozvami srdca(prudké výkyvy),do roka kontroly u fyzioterapeta so zvýšeným svalovým tonusom, ktorý je už ok. Dcérka je od narodenia veľmi náročné dieťa, no nakoľko máme len jedno dieťa, ktoré bolo veľmi vytúžené, tak som ochotne vždy plnila jej túžby, priania....Nakoľko starých rodičov máme ďaleko, vydala som sa do mesta, kde veľa ľudí nepoznám, väčšinu MD sme trávili spolu samé dve večery aj s manželom. Dcérka na mne doslova lipne, keď sa na určitý čas vytratím z domu a ostáva s manželom, či babičkami, tak po mojom návrate sa odo mňa neodlepí....So zaspávaním som zle postupovala od narodenia, postupne ako rástla skúšala všetko možné, až sme sa dostali do takej fázy, že uspávať ju musím ja, lebo je inak zle, veľmi plače a dlho, ľahnem si s ňou do manželskej postele, po zaspaní ju preložím do postieľky, ale okolo polnoci sa prebudí, v poslednej dobe sa budí častejšie, resp. plače zo sna a bude šaškovať, kým si s ňou neľahnem znova do našej postele a tak si sladko spinká až do rána. Môžte mi, prosím, poradiť ako ju naučiť spať celú noc v postielke? a ako ju čo najbezpečnejšie naučiť zaspávať samú - lebo také niečo, že uložím, odídem, vrátim sa.....resp. spací tréning nefunguje, bude rev, krik aj 3 hodiny a to zas nie som ochotná podstúpiť, pretože nerada by som našej dcérke spôsobila nejaké psychické ťažkosti.ďakujem pekne za odpoveď
Ak vychádzame z toho, že pre dieťa je aj telesná blízkosť matky dôležitou "výživou", niet sa čo čudovať, že dieťa síce pospí časť noci samé, no potom zatúži vnímať teplo a vôňu matky, lebo mu dáva pocit bezpečia a istoty, ktoré sú pre dieťa životne dôležité.
Takže ak si chcete ušetriť tréning, vezmite ju k sebe a spite až do rána bieleho. :)
dobry vecer, nasa dcerka ma 19 mesiacov. so zaspavanim sme doteraz problem nemali. len sme ju ulozili do postielky a spinkala. Ale uz 5ty den nechce spat, ked ju ulozim do postielky tak krici, hadze sa a nechce spat. Z postielky vylezie a bucha na dvere. Toto sa opakuje niekolkokrat. Zaspi len ked sme pri nej a v nasej postely. Nerada by som ju na to naucila. Neviem, co sa mohlo stat, ze sa to zrazu takto zmenilo, ani neviem co mame robit a ako k nej pristupit. Uvazovala som ci to nie je obdobie vzdoru, alebo zuby (ale nikdy takato nebola). Ako keby sa bala ostat v izne sama a nechce spinkat ani poobede. Velmi pekne vas prosim o radu, cim by to mohlo byt, a ako k nej mame pristupovat? Dakujem velmi pekne a prajem vsetko dobre! Erika
Dieťa v tomto veku potrebuje blízkeho človeka. Zvyčajne sa to najdramatickejšie prejavuje pri večernom zaspávaní. Ak nevie ostať dieťa samo, je vhodné pri ňom zostať, kým sa neupokojí alebo kým celkom nezaspí. Niekedy mu stačí, ak si rodič pri ňom niečo iné robí a dieťa má pocit bezpečia, že niekto nad ním bdie a chráni ho.
Poobedný spánok môže byť o inom - niektoré deti už v tomto veku počas dňa spať nepotrebujú, prípadne nie každý deň. Skúste len nejakú pokojnú aktivitu počas popoludnia, aby si dieťa trochu oddýchlo a vy s ním a uvidíte.
Dobrý deň,
ďakujem Vám za odpoveď(posielala som otázku na tému čo môže spať pri dieťaťi niekto iný). Vaša odpoveď ma povzbudila, že snáď nie som najhoršia krkavčia matka na svete:)
Rada by som sa ešte spýtala na pár vecí-predsa mám teraz menej času na získavanie informáciíí...
Syn sa začal pekne usmievať, ale takmer výhradne na babku!sleduje ju aj očným kontaktom,otáča sa za ňou..za mnou len minimálne.Mám pocit, že sa k nej pripútal a pokladá ju za matku-ja akoby som bola len opatrovateľka...stačí keď sa mu ukáže sa už sa smeje.alebo "rozpráva". Manžel mi tvrdí,že určite vie kto je mama a kto babka, no ja cítim že ma odmieta:( akurát uspať ho v náručí dokážem len ja-a na zábavu je babka:(
teraz má 4 mesiace(v podstate ale o 3 týždne gestačného veku menej),rozoznáva tak malé dieťa osoby?
taktiež by som sa rada poradila ako ho zabaviť, cez deň vôbec nespí, hračka(hrazdička a kresielko) ho bavia tak 10 minút..zvyšok dňa ho nosíme na rukách, stále chce len sedieť...iba plače alebo sa zlostí(s výminkou pár úsmevov babke).Na brušku vôbec nechce byť...rada ho nosím na rukách,ale váži už 8 kíl a celý deň naozaj nevládzem..zdá sa byť strašne hyperaktívny a zlostný..
Ďakujem.
Ak sa dobre pamätám, vaše dieťa sa narodilo predčasne. To znamená, že trošku potrebuje dobehnúť ten čas vývinu, ktorý sa neuskutočnil v maternici. Jedná sa najmä o vyzretie nervovej sústavy - predčasne narodené detičky môžu byť nejaký čas dráždivejšie, čo sa môže prejavovať napríklad tým, že spia menej, ťažšie zaspávajú, potrebujú takmer neustálu pozornosť. Postupne sa ale situácia bude vylepšovať, najmä keď začne samostatne sedieť, loziť, chodiť.
Dieťa rozpoznáva jednotlivé osoby, najmä matku a otca alebo osobu, ktorá je často v okolí matky, s matkou už v maternici. Po narodení sa k rozlišovaniu podľa hlasu (teda zvuku) začína rozlišovať podľa vône - najvýraznejšie si pamätá matku, najmä ak je po pôrode s matkou. Ak je v inkubátore, môže byť nadviazanie kontaktu, jeho intenzita a blízkosť pomalšie nadviazateľná.
Dieťa ale tiež cíti, ako sa iné osoby majú, vnímajú atmosféru. Možno sa babke darí byť viac v pohode, má predsa len viac skúseností a nie je z dieťaťa taká vystresovaná, ako ste možno vy. Je zrejme aj sebaistejšia v kontakte s dieťaťom, ako sa cítite vy. No to všetko patrí k životu a neznamená to, že je to zlé a že sa to nikdy nezmení. Vzťahy sa stále vyvíjajú, najmä ak im dáme šancu, aby sa vyvíjali a menili.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže ovplyvňovať nočný spánok mojej 9-mesačnej dcérky aj každodenná návšteva. Viem, išli jej aj zúbky, čiže aj z toho bola nervózna a často sa budila, ale aj v čase keď jej zúbky nešli spala nepokojne a často sa budila. Je kojená - večer zje kašu a v noci ju nakojím, keď sa zobudí. Zaspáva okolo 20,00 potom sa zvykne po pol hodine - hodine zobudiť , stačí keď si ju vezmem na ruky a o chvíľu zaspí a takto spí do cca 22,00 a potom je niekedy hore každú hodinu prípadne hodinu spí, hodinu vstáva každých 15-20 min a potom zasa spí hodinu, dve - to sú tie horšie noci, v lepšom prípade - čo je našťastie častejšie, nemáva tie 15-20 min intervaly vstávania. Ale spí nepokojne, akoby sa jej snívali nejaké zlé sny. Skúšala som jej dávať aj inú večeru, prípadne ju nakojiť a nedávať jej kašu, otáčala som postieľku iným smerom. Ešte mi napadlo, že možno nie je vhodné, aby ku nám každý deň podvečer - pred kúpaní chodili svokrovci aj so švagrinou, chodia pravidelne každý boží deň, niekedy dvaja inokedy traja a už vidím aj na malej, že je unavená častokrát, ale oni to pripisujú tomu, že málo spala cez deň. Cez deň spí doobeda cca od 9,30-11,00 a poobede od cca 13,30-15,00 niekedy len hodinku ráno a hodinku večer, ale keď bola bábatko nespala cez deň vôbec... Nechcem im zatiaľ nič hovoriť, aby sa neurazili a netvrdili, ze hovorím hlúposti, ale myslím si, že to nie je úplne normále, aby chodili každučký deň, však aj malá potrebuje deň bez návštev - len neviem, či to je len môj názor, alebo, či to naozaj môže mať na malú vplyv. Ďakujem pekne za rady
A čo vy? Aký vplyv to má na vás, keď o celodennej materskej smene prídu každý boží deň na návštevu svokrovci, prípadne švagriná? Navyše ak malá už zvykne byť tiež po celom dni unavená,, je zrejme mrzutejšia atď. Možno by ste nemuseli skúmať, ako to vplýva na dcérku, ale všimnúť si aj svoje pocity a potreby a postarať sa o ne, teda o seba rovnako dobre, ako sa staráte o svoje dieťa. Chápem, že je ťažké povedať svokrovcom, že ich síce máte rada, ale že je to pre vás príliš veľa návštev, že by ste potrebovali, keby chodili povedzme každý druhý alebo každý tretí deň alebo raz za týždeň... Alebo že by ste privítali, keby k vám chodili len vtedy, keď ich zavoláte... Áno, je to háklivá téma, no môže byť vhodné s ňou skúšať pracovať. Prípadne môžete ponúknuť svokrovcom, že by s vnučkou mohli chodiť na vychádzky, ak s ňou chcú tráviť viac času.
Dobry den,
rada by som sa spytala na problem mojho 2,5 rocneho syna. Na obed papa v detskej stolicke na krmenie a nikde inde nezaspi len v nej a to len ked sa stale hojda, vlastne si ako keby buchal chrbatik a odrazal sa, no vsimla som si ze to sem tam robi aj v sedacke ked napriklad sedi pri telke.Myslim si, ze je dost hyperaktivny ale nezda sa mi to v poriadku ked sa tak dost caso kolise. Vecer zaspi jedine pri mne v posteli a potom ho musim prelozit do jeho postielky. Kedze sa nam blizi nastup do skoly rada by som sa s Vami poradila o tomto jeho probleme. Za odpoved vopred dakujem!
Kolísanie prináša dieťaťu upokojenie, ukolíše samo seba do spánku. Nie nadarmo mali naše prababky v dome kolísky alebo plachtové hojdačky, v ktorých dieťa uspávali práve kolísaním. A to, čo úplne prirodzene a intuitívne robíme s dieťaťom v náručí je presne to isté, kolíšeme ho, húpeme. Dieťaťu to pripomína zážitky z obdobia v maminom bruchu, čo bol stav maximálneho bezpečia.
A potom uvidíte, čo bude v škôlke. Je veľmi pravdepodobné, že si nájde nejaký spôsob, ako sa uspať aj v škôlke, hoci to nebude rovnaké, ako doma. Bude vidieť, že aj ostatné detičky idú ležať, pôjde aj on a nejako sa uloží a zaspí. A ak nie, pani učiteľka ho snáď trošku pohladká a pomôže mu zaspať.