Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

  • uspavanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Moj syn ma 22 mesiacov a cez den nezaspi bez uspavania na rukach. Vecer si k nemu musi niekto lahnut a spava v rodicovskej posteli s rodicmi. Narodila sa nam druha dcerka (ma tri mesiace). Ako syna odnaucit od uspavania na rukach a dostat ho spavat do vlastnej izbicky? Nesposobime mu tym traumu?
    dakujem za radu

  • uz neviem co mam robit

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Mila pani kasakova chcela by som sa poradit ohladne mojho 18nast mesacneho syna lebo v poslednej dobe je hrozne jedovaty a znicoho nic zacne vyslovene zurit napr. na hracky alebo sa buchne o zem a kope nozickami a place a neviem co mu je.Niekedy to trva aj 15nast minut a bojim sa aby nedostal pruh.Pocula som aj citala vela o tom ze dieta vo veku dvoch rokov presadzuje svoju osobnost viac ako inokedy ale on ma len rok aj pol.Moze to byt sposobene tym ze chodi od osmuch mesiacov vie uz sam papat cika a kaka do serblika a ma velmi dobru slovnu zasobu a ciste vyslovovanie?Zda sa mi v porovnani s ostatnými detmi dost dopredu nemoze mu to byt na skodu.Vopred vam velmi pekne dakujem za radu

  • rezim

    , Autor: alexandra

    Dobry den, mam dvojmesacnu dcerku a zatial nemame ziadny rezim dna. Dojcim ju ale ajj prikrmujem (koli grckaniu dostava zahusteny nutrilon). Chcem sa opytat:
    1. od akeho veku je potrebne zaviest rezim, myslim tym: spinkanie, jedenie a podobne a aky by mal ten rezim zhruba byt.
    2. od akeho veku je potrebne to dieta vychovavat, myslim tym nedovolit mu vsetko, zakazovat, chvalit ho (to robim uz aj teraz :-) nechat ho plakat (kedy si uz placom vie nieco vynucovat). Dakujem za odpovede a prajem pekny zvysok dna

  • musi ist do nemocnice

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den. Prosim o radu. Mojej 3 rocnej dcere budu v juli vyberat nosnu mandlu. Pravdepodobne pojde o hospitalizaciu. Ako ju mam pripravit na tento zakrok po psychickej stranke? Raz bola v nemocnici sama nakolko mna kvoli nedostatku miesta nezobrali a odvtedy sa nemocnic,lekarov a mojej nepritomnosti velmi boji... Dakujem za odpoved.

  • nenormálny?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    kamoska má 5 ročného syna,ktorý má zvláštne správanie.aj ked chodí do školky,nemá rád deti.nemá nijakého kamaráta,ked sa s ním chce niekto hrať,rázne,priam s plačom odmietne.nemá záľuby primerané svojmu veku.celé dni sedí doma,von ho to neťahá.je síce rozumný,vie dokonca čítať,ale baví sa len so svojou mamou.jeho jedinou záľubou sú nejaké televízne kvízy.v skolke sa hra len sám.trápi ma to,lebo si myslím,že je síce fajn,že vie čítať,ale v jeho veku by sa snád mal hrať s chalanmi,bicyklovať,proste on nemá nijaký kontakt s rovesníkmi.tí v školke ho už ignorujú,nehrajú sa s ním.zo skolky ide prvý,rovno domov a doma je až do rána,kým nejde do skolky.žije len s mamou,otca nikdy nemal.bývajú v garsonke.jeho mama sa stýka len asi s troma ľudmi,takže neviem.ona tvrdí,že malý si vystači sám.prosím,poradte mi.

  • nema kamaratov

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den.Mam otazku ohladom mojho uz skoro sedem rocneho syna.Taka vec sa stala ze odkedy navstevuje skolku ,od styroch rokov uz zmenil tri skolky,z dovodu stahovania sa.s jeho otcom sme rozvedeny a on ho uz styri roky nevidel.ale ma noveho cloveka ktoremu hovory tatko,sme spolu uz 3 roky.ma ho rad,ale problem nieje v tom.ale v tom ze nema kamaratov.hovori ze v skolke mu robia zle a ze sa hrava sam.mam obavy ze sa nevie zaradit do spolocenskeho zivota s detmi.je mi lutu ze nema kamaratov lebo viem ze to k zivotu deti potrebuju.neviem co mam robit.do skoly ide az tento rok.mal odklad.doma byva velmi neposedny,dokonca ani pri jedle nevie sediet na mieste,stale odbehuje.nikdy nepocuvne na prvy krat ked mu hovorim aby nieco spravil.je to dost zlozite.poradite nam co mame robit,ako postupovat.dakujem

  • Zaspavanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Mam 7 tyzdnoveho synceka. Do teraz spaval s nami v posteli ale s partnerom sme sa rozhodli, ze je cas aby sa naucil spavat vo vlastnej postielke. Chcela by som sa spytat ci mam pri nom ostat a hladkat ho az kym tvrdo nezaspi alebo ho mam ulozit chvilu pri nom ostat a potom ho nechat aby zaspal sam?

  • škôlka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    neviem na koho by som sa mohla obrátiť s otázkou.Moja dcéra bude mať onedlho 2 roky a chcela by som ju dať do štátnej škôlky ale iba na 4 hodiny, aby si pomaly zvykala na deti kolektýv.No však neviem ako to bude z materskou-čiže z peniazmi čo dostávam od štátu.ostanú mi tie peniaze alebo mi ich zoberú?

  • porod vakum

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Chcem sa spytať na porod vakuovým zvonom,či je možné pri takomto vyťahovani trvalé poškodenie mozgu. Dosť sme na tom psych.zle,pretože náš 2r chlapček ešte stále nehovori a celé okolie sa nám posmieva. Narodil sa vytiahnutím po 11h a po nom mi ho doniesli s veľkým pupákom na hlave. Nebol liečeny, inak ošetrovaný ako ostatný novorodenci,bol primne na izbe.Vo všetkom je ale pomaly a to si myslime,že spôsobilo dáke poškodenie.Začal neskoro chodiť,až skoro okolo 2 rokov,nehovori,vydáva také čudné zvuky,vrieska,nezrozumiteľlne artikuluje. Zle spáva,nepije mlieko. Je akoby vo svojom svete. Nereaguje na nič,neodpovie,nehraje sa s deťmi,ide prosto a robi si čo chce. Na povely na smiech,na príkazy....nič nereaguje.Boli sme len na magnet.rezonacii.A na ušnom. nič nezistili. Môže to byť aj dedičné? brat je zaostalejši troška,začal hovoriť až okolo 3,5 roka. Co by sme mali spraiviť,aké vyš.podstupiť. Lekárka nič nerobi.Dakjem

  • prevalovanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deń. Naša dcéra bude mať o niekoľko dní 5 mesiacov. Pozorne sledujeme jej psychomotorický vývin. Doteraz sa nepretáča na strany, ani sa neprevalila z chrbátika na bruško, nehrá sa s nožičkami. Najradšej má polohu na chrbátiku, kratšie zotrvá aj na brušku, hlavičku zdvíha, jnak je dosť živá, reaguje úsmevom, hrá sa s hračkami, vkladá ich do úst, výska, rozpráva si. Pred mesiacom sa prevalila z bruška na chrbát a neskor ešte raz. Rozne sa s ňou hrám, na fit lopte, ťapušky, nožičkami bicyklovanie, využivam riekanky, spev. Zdá sa mi, akoby to niekedy nechcela - je tvrdá. Ale v súčasnosti je to už lepšie. Stimulejem ju aj k prevalovaniu, pomáham prekrížením nožičky a miernym tlakom, bráni sa, ťahá sa opačným smerom . Akoby som ju mohla inak stimulovať ? Je jej vývin vporiadku ? Nechcela by som niečo zanedbať. Zabudla som napisať, od pol roka budeme chodiť na dojčenské plávanie. Veĺmi pekne ďakujem za odpoveď.

  • Plač

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Mám taký problém z dcérou, ktorá bude mať v júni 3 roky. Už štvrtý týždeň chodí do materskej škôlky a zvládla to výborne, bez plaču, veľmi sa tam teší každé ráno. Keď po ňu poobede prídem, všetko je v poriadku, pokiaľ neprekročíme prah domu. A to doslova! Začne plakať, ale tak, že to trvá aj hodinu v kuse. Je to taký kvílivý plač, nevieme si vysvetliť, prečo plače a nepomáha nič, aby sa upokojila. Až keď sama chce, potom prestane. Som z toho zúfalá, a neviem čo robiť a asi o dva týždne mám porodiť druhé dieťa, tak neviem, ako to bude potom.

  • Rozne otazky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Moj skoro 17mesacny syn,stale kojeny,je na mna velmi naviazany.Zijem v zahranici a tak je so mnou skoro stale sam,otec chodi domov az vecer.Napriek tomu,ze chodime medzi ludi,som to len ja,kto sa mu venuje aktivne cely den,ani svokra uz nevladze,takze ak aj pridem k nej na navstevu,beham za nim vlastne stale len ja..Myslim,ze z toho prameni jeho velka naviazanost na mna.Aj ze kojim stale.Momentalne sme doma,na Slovensku,ale aj tu je rovnaky,nechce sa odo mna odlepit,napriek tomu,ze doma je aj sestra a mama,ktore mi planovali pomahat v jeho opatere,ale ani za svet nechce s nimi byt.V praxi to vyzera tak,ze nemozem nic spravit,ist k zubarovi,ist si kupit nieco na seba..To ale myslim,ze casom prejde,nakolko sme doma len dva tyzdne,tak myslim,ze casom si zvykne na nich.Chcem sa spytat,kde robim chyby,pretoze urcite ich robim,inac nie je mozne,ze maly je nervozny tak ako je.Nechce poriadne jest,vyzaduje si kojenie prakticky stale a prve normalne jedlo zje okolo piatej poobede,niekedy aj neskor,o osmej.Dovtedy je sice strasne nervozny,ja to pripisujem tomu,ze je hladny,ale ani za svet nechce jest,nech mu predkladam,co chcem,maximalne si da jednu dve lyzicky a potom chce byt nakojeny.Takto to je s nim cely cas,co zijem vonku,ale tam predsa len poobede to dozenie to jedenie a je schopny zjest aj 5 davok jedal za poobedie,to znamena,akoby jedol ranajky desiatu obed olovrant veceru,len to zje za poobedie a doobeda chce byt len kojeny ,aj to len rano a pred spankom obedovym.Tu viac menej vkuse potrebuje mat prso v ustach.Cim to je,ze by nove prostredie?Ma 17mesiacov,ale v noci sa stale budi casto na kojenie,aj ked momentalne je to uz len asi 2-3krat,to ma vobec nezatazuje.Ale horsie je to cez den,nakolko jednak je na mne velmi zavisly a potom neje poriadne a je z toho nervozny-z hladu-predpokladam,pretoze ked je najedeny,je to usmievave dieta.Som z toho dost nestastna,jednak potrebuje radu ako ukoncit bez traumy kojenie,pretoze by som mala aj nastupit do prace od maja,kedy sa vratim do Talianska a dalej by mal nastupit do skolky,pretoze je velmi aktivny a neda sa pri nom prakticky nic ine robit,len venovat sa jemu,nemozem upratat,varit dlhsie ako pol hodinku-to je maximum co vydrzi sediet,ked mu zapnem rozpravku,aby som mohla navarit alebo umyt riad..Vynucuje si pozornost,beha po bzte,mame tam schody zabezpecene zabradlim,aby tam nemohol chodit,tak tym myka trasie,dokym nespadne alebo to nevztrhne a neotvori,place,je nervozny,clovek sa mu musi stale venovat.Ked som na navsteve u zamych s malymi detmi podobneho veku,pekne sa hraju so stavebnicou samy,mama vari aj dve hodiny,upratuje,pripadne dieta pozera televiyor aj hodinu,ale v kazdom pripade sa samo hra.Moj maly sa po kratkom case zacne nudit a dava to patricne nerovzne najavo,az dokym sa neoblecieme a nejdeme von,tam sa zas ukludni,potrebuje velmi vela stimulov a to uz od malicka,este ked bol uplne malicky a len lezal,bolo ho treba vodit po obchodoch,kde pozeral na veci atd,pretoze velmi rychlo sa zacal nudit.V praxi to znamena,ze sme cely den vonku,chodime domov len spat,pretoze mame maly byt a on sa tam nudi a s hrackami-ma ich vela-sa nehra,napriek tomu,ze sa mu snazim kupovat hracky tvorive,skladacky,kocky,fixky,hovoriaci psik,rozne drevene jednoduche skladacky,auticka...od vymzslu sveta.Je to mozne,ze dieta moze byt taketo aktivne,ze jeden je z toho uplne vystaveny,najma ak som sama na neho a na moje potreby vobec neostava cas.Maly sa budi okolo 9 rano a chodi spavat aj o 1 v noci,niekedy skor,niekedy aj ovela neskor.Cez den spi tak hodinu dve a to maximalne do 16tej,keby som ho zobudila neskor,tak je zas celu noc hore.Dalsia moja otazka,vidavam deti podobneho veku ako moj syn,ako kracaju pekne za rodicmi,pripadne sa drzia maminej alebo otcovej ruky a ti ich vedu.To tiez len pozeram,ako je to mozne.Jednak moj syn ma nenasleduje,behal by najradsej opacnym smerom a vsade inde len nie smerom za mnou a ze by som ho viedla za ruku,to tiez mozem len snivat,nenecha sa viest,nechce.Je to normalne?Pride to neskor vekom?Kedy asI?Prosim vas o odpovede aj ohladom kojenia.Myslite,ze najlepsie je prestat tak,ze si dat predpisat tabletky na zastavenie tvorby mlieka s tym,ye ked by chcel cuckat,tak by dostal,len ked by nic netieklo,tak snad by zacal postupne jest poriadne ako ine deti-ranajky ,desiatu,obed,olovrant,veceru?Ako prestat tak,aby z toho nebola prnho trauma?Ja som z tych matiek,ktore sa nedokazu pozerat ako ich dieta place,trha mi to srdce,neviem,ci by som vedela odolat jeho zalostnemu placu ked by chcel byt nakojeny,z toho dovodu ma napadla ta myslienka s liekmi na zastavenie tvorby mlieka.Je to dobry napad?Dakujem Vam vopred za odpovede

  • ako dalej?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, mam dvojrocnu dcerku o kt. si myslim, ze je velmi sikovna. Zrejme nie nejako nadpriemerne, ale urcite z radu svojich rovesnikov je v "prednej linii". Pozna velmi vela pesniciek, basniciek, vela rozumie, komunikuje, dohaduje sa, vyhladava nove veci, rada cita v knizkach, je velmi vnimava, lahko sa uci, pozorna..
    Ja nejako stagnujem v tom, co pre nu vymysliet nove. Rada by som ju vyvyjala v tom spravnom smere, ale neviem ako. To, co uz vie a co robime denne zacina byt nuda. Poradte mi prosim, je dobre taketo deti ucit veci, ktore este vediet nemusia? Nie je to zbytocne predbiehanie casom, alebo je to dobre, ak je dieta sikovne a my - rodicia ho motivujeme k dalsiemu rozvoju. (myslim napr. cisla, pismenka, atd...)
    Dakujem za radu.

  • Otazka 2

    , Autor: zuzula26

    Dobry den, dakujem za odpoved k spravaniu mojho 5 ročneho syna. Ja mam pocit, ze sa jeho spravanie začalo postupne zhorsovat v obdobi mojho tehotenstva.
    Este by som chcela podotknut jedno Vase odporučanie, kde mi radite, aby som ho napr. nechala stat s otcom pred obchodom. Ale presne o to ide, on ma nepocuvne a bez opytania pojde do obchodu so mnou aj napriek mojmu zakazu. Dufam, ze to bude uz iba lepšie. Ja viem, ze chyba je urcite aj vo mne, len naozaj ta nervozita sa niekedy neda udrzat. Dakujem

  • hyperaktivita

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobrý deň,
    mam 28 rokov a mam dcérku, ktorá ma 5 mesiacov. počas tehotenstva som prečítala niekoľko časopisov o deťoch a dosť sa tam písalo o poruchách učenia a hyperaktivite. mala som pocit že tie články sú čiastočne aj o mne, tiež som mala v detstve problémy s čítaním, písaním, gramatikou, a s učením celkovo.
    Našla som článok v dieťati 2007/9, že hyperaktivitu je možné zmierňovať homeopatikami, popis správania, ktoré by sa na mňa celkom hodilo je vraj možné liečiť homeopatikom "Zincum".
    Chcem sa spýtať či je naozaj možné hyperaktivitu takto liečiť alebo zmiernovať a či je možné začať s liečbou aj v staršom veku ako mám ja alebo sa to týka iba detí? Ak by som mala záujem o takúto liečbu za akým lekárom sa vlastne vybrať (môže byť aj konkrétne v Bratislave), aké vyšetrenia by som mala postúpiť aby sa moje podozrenia naozaj potvrdili?
    Ďalej sa chcem opýtať aká je možnosť, že týmito poruchami môže trpieť v budúcnosti aj moja dcérka? V akom veku sa môžu prejavovať prvé príznaky? Ako by som to mala rozoznávať alebo na aké vyšetrenia by som s ňou mala isť?
    Ďakujem

Otázok: 2797