Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • progesteron v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň v piatok som Vám písala, že mi tvrdne bruško a že mám skrátený krčok. Na internete som sa dočítala, že tvrdnúť môže z nedostatku progesteronu. Vraj on udržiava maternicu mäkku. Pred tehotenstvom som ho mala nedostatok. Môže to byť aj teraz v 22.t.t.? A dá sa teraz nejako doplňať? Nechcem potratiť. ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nikto nedokázal, že by dodávanie progesterónu predlžilo graviditu, to by bolo veľmi jednoduché, už by neboli predčasné porodu.
  Progesteron v tehotnosti a mimo nej sa produkuje v úplne iných množstvách a na základe iných princípov. V tehotnosti ho produkuje hlavne placenta. Ak aj sú znížené hladiny v progesteronu tehotnosti, tak to nie je príčina potratu, či predčasného porodu, ale signál, že plod sa necítí dobre, že je nezdravý. Takže akékoľvek doplňovanie je zbytočné.