Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • málo plodovej vody

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň, som v 40 t.t. a dnes na ultrazvuku mi zistili znížené množstvo plodovej vody. lekár tvrdí, že na konci tehotenstva to je už normálne. prietoky sú v norme aj ozvy sú v poriadku akurát ja sa liečim na vysoký tlak. na kontrolu mám ísť až o týždeň. chcem sa opýtať či niečo bábätku hrozí alebo je to v poriadku. ďakujem.

Podobné otázky

 • Málo plodovej vody

  , Autor: VK333

  Dobrý deň, som v 20.TT a dnes som začala krvácať. Bola som na pohotovosti a tam mi doktor povedal, že plod je v poriadku aj pohyby aj srdiečko, len sa mu zdá málo plodovej vody. Pichli mi niečo na zastavenie krvácania. Pýtal sa ma ci genetické testy boli v poriadku - áno boli.
  O 4 dní idem na podrobnejšie SONO, že sa uvidí tam. Mávam aj výtok, niekedy dosť intenzívny vodnatý až som sa obávala ci nie plodová voda, ale keď som bola na oddelení povedali ze to voda nie je. Vtedy som mala aj dosť plodovej vody ešte - je tomu rozdiel 2 týždne. Aké to môže mať dopady na plod a priebeh tehotenstva a je možné, že za dva týždne mi pomaly odtekala plodová voda namiesto vodnateho výtoku?
  Za odpoveď vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám naozaj odteká plodová voda v 20. týždni tak je prognoza pre tehtoenstvo veľmi neistá až nepriaznivá. Hrozí infekcia v maternici, a pri nedostatku plodovej vody hrozí porucha vývoja pľúc plodu.

 • Preeklampsia

  , Autor: Dominika2219

  Dobrý deň, potrebujem názor druhého lekára na môj problém.
  PREEKLAMPSIA
  V 30tt mi vyskočil vyšší tlak a bábätko začalo zaostávať v raste takže hospitalizácia v nemocnici. Preeklampsia sa nepotvrdila takže po 5 dňoch som išla domov. Podstivo som užívala dopegyt 2×denne 1 tabl. Ako kázali.

  Potom o dva týždne kontrola. Všetko super malé podrástlo 600g za 12 dní. Lieky stále rovnako. Prietoky stále dobré

  O 13 dní som prišla na pohotovosť s točenim hlavy a tlak nejakých 155/110. Malé nepodrástlo ani gram. Tak zase som tu bola 5 dní. Dopegyt 3×denne. Preeklampsia nepotvrdená. Prietoky vporiadku.

  O 4 dni kontrola. Doktor zvýšil dopegyt na 4tbl denne, 3×magnosolv a fraxiparine 0,3 s upozornením že ak do týždňa nepodrastie alebo málo tak ostávam a bude sa vyvolávať pôrod.

  V pondelok teda riziková poradňa. Ja 36tt a malé má iba 1900g, placenta už moc nefunguje, plodovej vody je vraj málo. Ale Prietoky zatiaľ dobré. Pásy tiež nevykazujú nič zlé. Ale preeklampsiu mi potvrdili. Aktuálne ma ale zarazil názor týchto doktorov, vraj keď mi tlak zastabilizuju tak pôjdem ešte domov. No a vlastne tak sa aj stalo, po štyroch dňoch ma včera pustili domov s diagnózami preeklampsia mierna až stredne ťažká, vysoký tlak, iugr, málo plodovej vody.. kontrola v pondelok. Ale dostal ma prehovor primára ku mne. Vraj umrieť môžem ja aj dieťa aj tam aj doma tak načo tam budem ležať. Takže by ma veľmi zaujímal váš názor či sa zachovali správne lebo mňa to veľmi vystrašilo. Vraj ale najneskôr v 38tt budeme vyvolávať pôrod ak sa dovtedy niečo nestane. Najradšej by som sa poradila v inej nemocnici ale takto narýchlo mi nikto nedá termín na konzultáciu. Ďakujem za vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa toho čo píšete jednoznačne naplňujete najnovšiu definíciu preeklampsie, ktorá znie - vysoký tlak + nejaké orgánové prejavy. Orgánový prejav je aj nedostatočná funkcia placenty, čo sa prejavuje u Vás IUGR.
  Ak ste v dosahu Bratislavy, prihláste sa čo najskôr k nám. Povedzte, že o Vás viem. Kľudne aj dnes.

 • malo plodovej vody

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som v 30tt tehot. prvorodicka, bola som na ultrazvukovom vysetreni a dr sa zdalo ze mam menej plodovej vody. Ake dosledky to ma pre babetko, pre samotny porod, moze sa vyvovat predcasny? Ako zistim, ucitim ci mi plodova vody postupne neodteká? Možem nieco urobiť pre vacsie mnostvo plod. vody? Vsetko ostatne bolo v poriadku, prietoky pupocnikom, odozvy srdiecka aj velkost. Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hodnotenie množstva plodovej vody je veľmi subjektívne. Často sa jednému vyšetrujúcemu zdá, že je vody menej a inému sa zdá že je to v norme.
  Ak je naozaj málo plodovej vody, tak to znamená nízku produkciu moču u plodu - može ísť o postihnutie obličiek, alebo o znížený prietok krvi obličkami plodu - často pri nedostatočnej funkcii placenty.
  Avšak takétho "menšie" množstvá sú často iba subjektívny omyl vyšetrujúceho.

 • 33.týžden tehotenstva

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, moja otázka sa týka nášho maličkého, sme už v 33. týždni a naposledy som bola v poradni v utorok, kde mi pan dr. povedal, ze mám dozretú (presnejšie vravel prezretú) placentu a málo plodovej vody. Potom mi robil ešte nejaké merania, kontroloval prietoky a nakoniec povedal, že bábatko je v poriadku, dostatočne veľké, tak som si nerobila starosti. Ale na internete som našla nejaké články ohľadom dozretej placenty a tu je vraj riziko predčasného pôrodu. Čo to teda znamená? Tiež ma zarazila váha babatka, v papieroch som mala napísané 1570g, pričom v tomto týždni sa váha pohybuje okolo 1900g, čo bolo na internete. Mohli by ste mi prosím Vás napísať Váš názor na tieto skutočnosti? Ďakujem pekne za odpoveď, s pozdravom Alena

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musel by som vidieť presné údaje z ultrazvuku, či je plod symetrický, koľko naozaj je tej plodovej vody a hodnoty prietokov. Takto sa k tomu nedá vyjadriť.
  Čo sa týka hmotnosti, 1570 na 33. týždeň je na dolnej hranici normy.

 • prezreta placenta

  , Autor: alexa003

  Dobry den, som tehotna, 1.7. som mala mat termin porodu, a kedze posledny ultrazvuk mi bol robeny v 30. tyzdni, tak sa obavam, ze moja placenta moze byt prezreta, alebo mozem mat malo plodovej vody. Nemala by som ist este tento tyzden na ultrazvuk?
  Dakujem.