Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • kata

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor. Velmi rada citam Vasu poradnu, nakolko mate najnovsie poznatky z gynekologie a porodnictva a nevychadzate este "z cias Rakusko-Uhorska". chcela by som teda vediet, co najviac skodi matkam v tehotenstve podla Vasho nazoru, comu sa vyhybat, co by ste uplne zakazal, aby matka neohrozovala zdravie dietata.dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    DObrý deň,
    zrejme nahoršie je fajčenie. Hlavne pre jeho rozšírenosť. O drogách sa nemusíme baviť, narkomanky túto poradňu isto nečítajú. ¨Čo sa týka alkoholu, škodlivý je hlavne vo vačších množstvách a pri opakovaných expozíciách.
    Opatrnosť je nutná pri práci so surovým masom, surové maso nekonzumovať, rovnako pri práci v záhradke použiť rukavice (hlina obsahuje baktérie). Plod ohrozujú hlavne pohlavne prenosné ochorenia, preto pre tehotné nie je ideálna promiskuita (žiaľ i partnera).
    Stravu netreba nijako obmedzovať, dobré je sa vyhnúť majonézovým šalátom, chlebíčkom z lahodok a nepasterizovaným syrom (už sa myslím nepredávajú).

    A čo je veľmi rizikové je NADMERNE PRIBERANIE V TEHOTNOSTI. Žena ktorá priberie nad 18 kg má vysoké riziko, že už to po porode nezhodí a bude obézna.

Podobné otázky

  • Skrátený krčok v 22tt

    , Autor: Luckatsc

    Zdravím pán doktor,chcela by som sa opýtať.
    Dňa 30.1. ma prijali na pohotovosti pretože som mala doma krče v hornej časti brucha,medzi lopatkami a pociťovala som chvenie a tras tela.Bola to pravdepodobne tetánia a jej prejav alebo nejaké preťaženie počas dňa ale nebolo to v dolnej časti pri bábätku.No po prijati na pohotovosti mi spravili vyšetrrnie a zistili skrátenie krčku.V papieroch mám dva údaje a to: TVS: cervikometria 27mm a GV: cervix skrátený na 1,5cm,uterus dráždivý,
    vonkajšia bránka pre špičku prsta otvorená,vnútorná zatvorená,cervix polotuhej konzistencie.
    Po týždni ležania v nemocnici s vyvyšenou panvou mi dávali magnezium do žily a progesteron na zavádzanie.A po kontrolnom vyšetreni sa to nezmenilo akurat je pri údajoch dopísané: že hlavička nalieha na vchod,a Sp.:t.č.bez spootingu.
    ...Prepustili ma domov a nariadili kľudový režim,magnezium 2×denne,progesteron 2× denne.
    Chcela by som sa opýtať nakoľko je to vážne.Som z toho dosť vyľakaná pretože na fórach sú niektore pripady zašitia krčku no mne nič také nepovedali.Viete mi k tomu povedať niečo viac pretože som vystrašená.Ďakujem krásne.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    27 mm nie je žiadna katastrofa, riziko predčasného pôrodu stúpa pri cervikometrií pod 25 mm.
    Nazdával som sa, že nezmysli ako vyvýšená panva sa už nikde nerobia, ale ako vidím, stále sa aplikujú nezmyselné postupy.
    Progesteron nič neskazí, v tom pokračujte a magnézium síce nepredlžuje graviditu, ale aspoň neškodí.
    Neexistuje dôkaz, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu alebo potratu. Všetko sa deje úplne inde, ak sa rozbehnú procesy vedúce k predčasnému pôrodu (zápal, poškodenie placenty, infekcia, imunitné procesy) tak sa predčasný pôrod (potrat) nedá zastaviť. U Vás som presvedčený, že sa nič také nedeje.
    Progesterón pri vaginálnom podaní sa vstrebáva rovno do krčka a spevňuje jeho konzistenciu, má význam pri jeho nedostatočnej funkcií.

  • nalez na mozgovom obale

    , Autor: Registrovaný používateľ

    chcela by som vas poprosiť o radu. Bola som na morfologickom ultrazvuku v 20tt, kde všetky merania boli v poriadku len sa pani doktorke nezdalo ako povedala zhrubnuta časť na jednej polovici mozgoveho obalu. keď som sa jej spytala že čo to ma za nasledok alebo čo to zapríčinuje povedala že si nie je ista či to tam je a poslala ma na ďalši ultrazvuk ku kolegovi o tyždeň. momentalne neviem čo mam očakavať resp. čoho sa obavať a preto by som bola rada keby ste mi to mohol objasniť, lebo ma čaka dosť dlhy týždeň... Prehladala som snáď všetky blogy a poradne a nikde som podobny problem nenašla. Na snimke je jedna časť okraja hlavičky tak viac ,,vysvietena,, a o niečo hrubšia ako na vrchnej str. snimku. ďakujem Katarina

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak je to to čo si myslím, že pani kolegyňa by mala absolvovať znovu kurzy ultrazvuku. Ultrazvukové vlnenie v prístroji sa pohlcuje a signál slabne, počítač umiestnený v prístroji s tým počíta a aby bol obraz symetrický, tak signál umelo zostilňuje. Dosledkom toho je, že kosť vzdialená od sondy býva "prepálená" teda software počítaču prestrelí signál a preto svieti výrazne viac. Je to najzákladnejší artefakt na ultrazvuku, vedie to k falošným diagnózam zvýšenej kostnej hmoty na lebke plodu, podobné niečo majú aj chirurgovia, žlčník sa im zdá niekedy, akoby v ňom bol piesok, mnoho zdravých žlčníkov už bolo kvoli tomu vybraných.
    Som presvedčený, že skúsený ultrazvukár, Vám povie, že máte zdravé dieťa, a skutočne som netušil, že ešte niekto má takéto medzery. Je však možné, že ide o niečo iné.

  • tripple test

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, rada by som sa spýtala na opodstatnenie uskutočnenia tripple testu a relevantnost ziskanych udajov, ak som dnes 14,5 TG, brali mi dnes krv, ale kedze je doktor na dovolenke, pouzili sa udaje z usg z 12,5 TG, k tomu mam cele tehotenstvo posunuty vek plodu -1 tyzden. mam 34 rokov a uprimne sa obavam dopredu vysledkov takto realizovaneho vysetrenia. Dakujem za odpoved, Katarina

  • brucho

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať že ako veľmi je nebezpečné tvrdnutie brucha, hrozí iba predčasný pôrod alebo sa môže niečo stať aj bábätku v brušku. Som v 28 tt a už niekoľko týždňov mi tvrdne brucho, doktorka mi dala magnézium, len mám pocit že mi vôbec nepomáha, aj mi vravela že ak tvrdnutie neustúpi mám prísť do nemocnice ale ja mám ešte jedno dieťatko kôli ktorému si nemôžem dovoliť ísť do nemocnice, tak to doma naťahujem koľko sa dá. To tvrdnutie nie je že na chvíľu ma to chytí, ono keď ma chytí tak nepustí iba ak si ľahnem ale čo z toho, keď sa postavím je tvrdé a strašne bolí opäť, už keď ma veľmi bolí a neviem ani chodiť tak si ľahnem, no pri dvojročnom dieťatku sa to nie vždy dá.Pri prvom tehotenstve som nič také nepoznala, ale teraz katastrofa, ak by som aj šla do nemocnice tak ako by mi tam pomohli? Kým tam budem ležať bude všetko ok ale keď odídem bude všetko po starom. A aby som nezabudla dodať nerobím doma už takmer nič z čoho by mi mohlo tvrdnuť, pomaly ani najesť sa nemôžem ísť a po pár krokoch je to tu.

    ďakujem pekne

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    liečbou na tieto kontrakcie je hlavne kľudový režim. Ak sa nemení nález na čípku, tak by nemalo nič hroziť, ale žiaľ predčasný porod je nevyspytateľná záležitosť a nedá sa garantovať, že sa nález náhle zmení a predčasne neporodíte. Iné riziká nehrozia.

  • predčasné odlupovanie placenty

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý večer,pán doktor!
    Prosím Vás,aké sú príčiny predčasného odlupovania placenty?
    Mám totiž kamarátku,čo predčasne porodila 29-30tg...až po pôrode placenty zistili,že bola z 1/3 odumretá:-((dieťa je 1230g v inkubátore:-((
    Dá sa vyvarovať tejto diagnóze?
    Je možné,aby prvým príznakom bolo až krvácanie?..bez bolestí?
    Ako to že 3 hod pred porodom,už na urg.príjme,nebol vidieť nález???
    Ďakujem Bibiana

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    predčasné odlučovanie placenty je porodnícka katastrofa, ktorá vzniká náhle, má vysokú novorodeneckú ale aj materskú úmrtnosť. Najčastejšie vzniká bez poznanej príčiny z plného zdravia, bez varovných signálov.
    Ale sú niektoré rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku predčasného odlučovania:
    preeklampsia, ochorenia štítnej žľazy, užívanie kokaínu.
    Občas vznikne odlučovanie pri úraze brucha (autonehoda), alebo po porode prvého dvojčaťa sa odlúči placenta druhého plodu.
    Ale ako som uviedol naprostá vačšina prípadov vzniká náhle bez varovania a bez zjavnej príčina. Našťastie je to zriedkavá komplikácia.