Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pupocna snura

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den..ja sa chcem spytat ci je pekne vidno na ultrazvuku ci ma dietatko omotanu okolo krcka pupocnu snuru,alebo sa to zisti len porodom..?..a je pravda ze je lepsie porodit v siedmom mesiaci ako v osmom?-ked je predcasny porod
  dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pupočnú šnúru je vidno ale nediagnostikujeme to, pretože to neovplyvní vedenie porodu, iba v prípade, ak je plod otočený koncom panvovým, vtedy to má význam.
  Čím je dlhšie plod v maternici, tým lepšie.

Podobné otázky

 • 3D ultrazvuk určenie pohlavia

  , Autor: Katka002

  Dobrý deň p. doktor, chcela by som sa opýtať na presnosť 3D ultrazvuku pri pohlaví dieťaťa. V 11+6 nám povedali, že na 90% to bude dievčatko (áno viem, neni to 100%), teraz v 20+4 nám povedali, že chlapec. Dieťa je zdravé začo som vďačná, len ma vykoľajili 2 odlišné informácie. Je možné, že na 3D ultrazvuku skresľuje pupočná šnúra a tak určil lekár, že je to chlapec ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čím neskôr sa ultrazvuk prevádza, tým je presnejší, pretože sú orgány viac vyvinutejšie. V 12. týždni sa dá určiť pohlavie menej presne ako v 21., preto by som veril skôr tomu druhému údaju.

 • zlé prietoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.som v 37.tt.a zistili mi,že mám zlé prietoky.dieťa váži 2344gr,placenta je vpredu,st.II,RI:0,70,záver:ĽP.tiež mám zvýšený tlak.pred tromi rokmi pri pôrode zistili,že som mala tiež tenkú pupočnú šnúru.Lekár mi odporučil hospitalizáciu.Záznam som mala v poriadku.Môžu byť nejaké komplikácie s dieťatkom?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tenká pupočná šnúra s prietokmi nijako nesúvisí a samozrejme nesúvisí ani s výživou plodu, je to nezmysel.
  Prietoky ukazujú na hromadenie kyseliny mliečnej v placente, nič iné. Je to iba nepriamy ukazateľ funkcie placenty, s pupočníkom to nemá nič spoločné.
  Avšak vysoký tlak, mierne rastové zaostávanie (2344 g je o niečo menej) sú dovodom na sledovanie a prípadne aj na skoršie vyvolanie porodu.

 • pupočná šnúra okolo krku

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  prosím Vás, hrozí môjmu bábätku nejaké riziko už teraz v tehotenstve (som v 31tt), keď má (pravdepodobne - nebolo to presne vidieť, zatiaľ len vzadu na šiji) pupočník okolo krku?
  Nemôže dôjsť k priduseniu, následne k nejakým vadám?
  Ďakujem Vám za odpoveď
  Veronika

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Váš lekár je nezodpovedný, ultrazvukové určenie pupočníka okolo krku je nepresné, zavádzajúce a nič to nehovorí. Zbytočne Vás vystrašil, iba aby sa ukázal, aký je chytrý.
  Nič to neznamená, až 12% detí má pupočník okolo krku, ak sa pupočník utiahne za poroduk, zistíme to pomocou kardiotokografu.
  Informácia o pupočníku okolo krku je pre nás zaujímavá iba v prípade naliehania zadočkom, inak to nezisťujeme. Ach jaj.

 • ako rodiť?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň ,mám 35 rokov,doma 16 mesačné bábo a čakám svoje druhé dieťa,môj prvý pôrod bol katastrofický,naprv som prenášala,potom nasledovali vyvolávačky,vôbec som sa neotvárala,po 24 hod.po vyvolávačke začal pôrod,pôrodník mi k pôrodu nedošiel aj napriek tomu že som kolegyňa lekárka,bolesti boli strašné a dieťa som nevedela vytlačiť,bola tam pupočná snúra okolo krku a tvárová poloha,tlačila som strašne dlho,nakoniec museli použiť kliešte,po pôrode som sa mesiac zbierala nevedela som chodiť ani sedieť,dole obrovský hematóm,mala som robený nástrih aj potrhaný krčok maternice, mala som z toho strašné depresie a pocit že som zlyhala,aktuálne som zistia že som tehotná a už som z toho hotová,bojím sa tehotenstva aj pôrodu ,bojím sa že opäť spanikárim a nebudem vedieť ani spolupracovať,chcem sa spýtať čo by ste mi doporučoval-dulu?kurzy?,vzhľadom na pôrod ktorý som prežila mohla by som od pôrodníka žiadať cisársky rez ? ako by ste postupoval vy?.