Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • screening

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský Dobrý deň,
  žiaľ vačšina detí s Downovým syndromom vyzerá na ultrazvuku úplne normálne, niekedy sa Down nepozná ani po porode, až neskor. Sú niektoré známky, ktoré sa častejšie vyskytujú u Downovho syndromu ako u zdravých detí, ale ich prítomnosť ešte neznamená, že ide naozaj o postihnuté dieťa, príkladom sú tvar nosa, rozšíerenie panvičky obliečiek, iný tvar nožičie. Sú to tzv. minor markery, ich kombinácia može naznačovať, že ide o Downa.
  Potom sú postihnutia vo zmysle vývojových vád, tie sa na utlrazvuku poznajú. Rázštepy chýbanie končatín, vady srdca.

  Existujú skríningové programy, ktoré Vám vypočítajú riziko Downovho syndromu a vy sama zvážite, či je to riziko pre Vás prijateľné alebo nie a podľa toho sa rozhodnete pre amniocentézu.
  ___________________
  p.Doktor, som tu znovu, znamena, ze ako mi bol robeny 1.trimestralny screening (papp-A, NT, uzv) a bude mi robeny aj druhy (tripple test) a daju sa dokopy, tak je pravdepodobnost uspesnosti testu dost vysoka? Citala som, ze kombinacia tychto dvoch testov je naozaj velmi spolahliva, nie je tam velka "falosnost" vysledkov, takze znovu len taka dalsia otazocka na moje upokojenie.
  po pappku som mala riziko Down 1:2600 a tie dalsie dva syndromy (Edward ...) 1:8500. Je zrejme, ze su male. No minuly rok som mala Down riziko 1:2800 a predsa tam bol.
  Nejde mi vsak len o Downa, ale aj o dalsie postihnutia, vacsinou sa vsetci genetici zaoberaju len Downom, ale je predsa tolko dalsich postihnuti.

  Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v súčasnej dobe sa prevádza iba jeden skríning, nedokázalo sa, že by kombinácia oboch mala nejako výhody.
  Riziko 1. 2800 je veľmi nízke, ale vidíte, existuje táto možnosť vždy, proste taká je príroda.
  Ostatné postihnutia sú raritné a vačšinou nezlučiteľné so životom.

Podobné otázky

 • Kombinovany prvotrimestralny screening

  , Autor: Miu3

  Dobry den,

  chcela by som sa Vas spytat ci odporucate ist na NIPT ked vysledok screeningu je negativny ale je tam seda zona pre T21 1:619, populacne riziko z veku matky 30 rokov je 1:592? Viete mi pls vysvetlit co je to ta seda zona a ci sa treba bat?? Alebo ci ked vysledok je celkovo negativny nemusim stresovat

  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zo 619 žien s Vašim výsledkom skríningu má 618 dieťa bez Downovho syndromu a 1 s Downovým syndromom. My považujeme výsledky vyššie ako 1:100 za pozitívne a nižšie ako 1:1000 za negatívne. Medzi tým sa udáva tzv. šedá zóna.
  Máte v podstate 4 možnosti - buď akceptujete toto riziko (je v reále pomerne malé), alebo si zaplatíte NIPT, ktoré upresní toto riziko výrazne (s 99% pravdepodobnosťou), alebo pôjdete na odber plodovej vody, ktorý na 100% potvrdí alebo vylúči genetické postihnutie, alebo pôjdete v 20. týždni na podrobný ultrazvuk, kde sa stanovie aj tzv. minor (malé) markery, ktorých prítomnosť, zvýši riziko Downovho syndromu dvojnásobne (takže budete mať cca. 1: 300 a potom môžete sa rozhodnúť o ďalšej diagnostike) alebo ich neprítomnosť zníži toto riziko dvojnásobne a budete ho mať 1:1200, čo je negatívne.

 • Triple

  , Autor: Vanis

  Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať robili mi screening na triple test vyšiel pozitívny 1:240 sú prosím vás tie hodnoty vysoké na môj vek? mam len 20 rokov ďakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1:240 je tzv. šedá zóna, za negatívny test považujeme hodnotu nižšiu ako 1:1000 a za jasne pozitívnu hodnotu 1:240.
  Určite je potrebná konzultácia genetika, ktorý Vám vysvetlí možnosti ďalšieho upresnenia výsledkov. Možností je viac, každá má inú presnosť. Dá sa výsledok spresniť stanovením DNA plodu z krvi matky, ale žiaľ nehradí to poisťovňa.

 • Ma zmysel ist na trisomy test?

  , Autor: MarPet

  Dobry den,

  Mam velmi uzkostlive tehotenstvo, nakolko som po strate. Som momentalne v 22tt.
  Zatial vsetky kontroly v poriadku, aj u mudr.grochala.
  Rozmyslam ci este ist na trisomy test. Lekarka povedala, ze mozem ist ak sa mam citit lepsie, ale oba morfologicke screeningy v 1.a 2.trimestri vysli aj u nej aj u mudr.grochala dobre. (Trosku ma vsak zneistilo ze u lekarky bolo babo akoby o 5 dni mensie, u grochala presne na den vsetko sedelo. Plus v 16tt mi z krvi vyslo 1:300 ds, ale sono v 20tt nepotvrdilo ziadne znaky a podozrenie na ds.
  Ma zmysel ist este na trisomy test?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jedna tehotenská strata v živote ženy absolútne neznamená žiadne riziko pre ďalšie tehotnosti, pretože sa potratí až 20% poznaných gravidít, a je to najčastejšie vecou náhody. Preto nie je potrebná žiadna "úzkostlivosť".
  1:300 je riziko v tzv. šedej zóne, teda nie je to negatívne (to sa berie pri riziku nižšom ako 1:1000 ale ani pozitívne, to je cca. 1:100).
  Konkrétne to u Vás znamená, že s Vašimi výsledkami a vo Vašom veku je pri takto danom riziku 299 detí bez downovho syndrómu a 1 dieťa s downovým syndrómom. Je otázka, či je to pre Vás akceptovateľné alebo chcete ešte toto riziko upresniť pomocou trisomy (negatívny test znižuje riziko viac ako 500 násobne, teda na 1: 150000). Druhá vec je, či pôjdete v prípade pozitivity downovho syndrómu na potrat, ak nie, potom je vyšetrenie zbytočné.

 • Skrátenie krčka na 25mm v 19 tt

  , Autor: Lorena

  Dobrý deň, som prvý krát tehotna po IVF mala som dokonca silne krvacanie v 12 tt príčinu nezistili. V 1. Trimestrovom screeningu zistili placentu previu mala.som viac spineni ale vzdy vsetko v poriadku. Beriem Duphastom 3 denne plus 2 tabletky utrogestanu vkladám pred spaním. Včera mi robili kontrolu a lekár mi povedal ze previu už nemám ale placenta je nízko že nemám nič dvíhať ale.co ma zarazilo mam skrateny krčok na 25mm a ktomu mi nič nepovedal.Dnes som pre istotu volala ze ci mam mat kludovy rezim povedali nemusím. Žienky mi ale píšu ze je to dosť krátke v takom tyzdni a mala.by.som len ležať. Mohli by ste mi prosím poradiť čo s tým krckom, či sa ešte vytiahne ci aký rezim mam mat a.realne ci mam veľké riziko predčasného pôrodu Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neodpustím si poznámku, že v 12. týždni obkolesuje placenta takmer celý plodový obal, takže je takmer vždy praevia. Neskôr sa časť trofoblastu (základ placenty) stratí a ostane iba na malej časti plodových obalov.
  Ak máte skrátený krčok (ak naozaj možno veriť meraniu) tak kľudový režim nepomáha. Osobne by som navrhol kontrolu s odstupom času, ak by nález progredoval, alebo by sa potvrdilo 25 mm, je na zváženie podávanie progesteronu vaginálne na spevnenie krčka. 25 mm je hraničná hodnota.

 • 1.trimestrálny screening a riziko IUSG

  , Autor: Camillia

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne 1.trimestrálneho screeningu. Všetky výsledky boli v norme, avšak už pri ultrazvuku sa pani doktorke javili hraničné prietoky (ale podľa jej slov nie zle). Sama si nebola istá, ako to vyhodnotí program. Všetko zatiaľ vyšlo v poriadku až na pozitívny výsledok na riziko IUGR. Pani doktorka mi povedala že to nie je až takým prekvapením vzhľadom na moju výšku (147cm) a váhu (36 kg), avšak neviem o tom nič viac. Aj preto sa chcem informovať, či je dieťa ohrozené už teraz alebo je to možný predpoklad, že bude? Prípadne od akého obdobia by sa to mohlo prejaviť? (teraz som v 16. týždni). Je niečo, čo by som preto mohla urobiť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď. Som prvorodička a žiaľ moja neinformovanosť ma znepokojuje.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to veľmi zložitá otázka, pretože neviem aké testy sa Vám robili a ako vyšlo riziko. IUGR býva spojené s preeklampsiou, ak máte aj vyššie riziko preeklampsie (zrejme prietoky v uterinnej tepne) tak sa odporúča Anopyrín 150 mg denne. IUGR je diagnóza, ktorá nesúvisí s Vašou výškou, je to diangóza zaostávania rastu na základe nesprávnej funkcie placenty. Je to celé trocha zmätočné.