Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Fajcenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor som v 31tyzdny tehotenstva pred tehotenstvom som fajcila 40 cigaret denne.vobec som nemala taku silnu volu aby som prestala ked som otehotnela teraz vifajcim 10 cigaret denne......Chcem sa opytat ci moje dieta sa moze narodit postihnute...Dakujem

Podobné otázky

 • Pasívne fajčenie

  , Autor: Megina

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom pasívneho fajčenia. Člen domácnosti fajčí v miestnosti, cez ktorú občas prechádzam. Často pri tom na neho narazím práve keď fajčí, čiže sa aj ja toho dymu nadýcham. Je to síce len pár sekúnd, no napriek tomu mám obavy či to nemôže nejako bábätku uškodiť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím, že takáto krátka expozícia nemá na vyvíjajúci sa plod vplyv.
  Ak by si zapálil počas spoločného pobytu v jednej miestnosti, je potrebné ho upozorniť, že nechcete vdychovať škodliviny. Ale občasný prechod cez zafajčenú miestnosť riziká komplikácií nezvyšuje.

 • nevedome fajčnie v prvom trimestri tehotenstva

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer, chcela by som sa opýtať menzes som mala 14 apríla ale nieako mi to uniklo, takze je tam určita pravdepodobnosť že som tehotná ?test som si nerobila ale chystam sa moja otázka je ako som mohla uškodiť bábu fajčením? Mrzí ma to určite prestanem len chcem vedieť či mu to mohlo nieako uškodiť. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň, fajčenie v takto malej gravidite neškodí priamo.
  Dôležitý je však aj stav Vašich ciev, fajčiarky majů viac poškodené cievy a hrozia z toho niektoré komplikácie.

 • Fajcenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  svoje tehotenstvo som zistila cca v 8tt a dovtedy som fajcila. Ihned som prestala a teraz ma to strasne mrzi. Co som mohla spôsobit?

  Dakujem

 • Tehotenstvo a cigary

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pekný deň,

  pán doktor, chcem sa spýtať som asi v 6.týždni tehotenstva a v práci sa každodenne stretávam z pachom z cigár, veľmi mi to prekáža, môže to ublížiť dieťaťku? Môže to ohrozovať aj mňa, keďže som bronchiálna astmatička? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pasívne fajčenie je tiež škodlivé, menej ako aktívne, ale je. Závisí na koncentrácii dymu. Určite by to mal zamestnávateľ zohľadniť.

 • kata

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor. Velmi rada citam Vasu poradnu, nakolko mate najnovsie poznatky z gynekologie a porodnictva a nevychadzate este "z cias Rakusko-Uhorska". chcela by som teda vediet, co najviac skodi matkam v tehotenstve podla Vasho nazoru, comu sa vyhybat, co by ste uplne zakazal, aby matka neohrozovala zdravie dietata.dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  zrejme nahoršie je fajčenie. Hlavne pre jeho rozšírenosť. O drogách sa nemusíme baviť, narkomanky túto poradňu isto nečítajú. ¨Čo sa týka alkoholu, škodlivý je hlavne vo vačších množstvách a pri opakovaných expozíciách.
  Opatrnosť je nutná pri práci so surovým masom, surové maso nekonzumovať, rovnako pri práci v záhradke použiť rukavice (hlina obsahuje baktérie). Plod ohrozujú hlavne pohlavne prenosné ochorenia, preto pre tehotné nie je ideálna promiskuita (žiaľ i partnera).
  Stravu netreba nijako obmedzovať, dobré je sa vyhnúť majonézovým šalátom, chlebíčkom z lahodok a nepasterizovaným syrom (už sa myslím nepredávajú).

  A čo je veľmi rizikové je NADMERNE PRIBERANIE V TEHOTNOSTI. Žena ktorá priberie nad 18 kg má vysoké riziko, že už to po porode nezhodí a bude obézna.