Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • bielkoviny v moči

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  pán doktor chcem sa opytať v prvom trimestri som mala problemy s vysokym tlakom, druhy trimester prebehol v poriadku a teraz som v 32tt a mam pritomnu bielkovinu v moči inač tlak mam 120/80 alebo 130/80, no lekarka tvrdí že to je v poriadku. Je to podľa vas dobre? keď ma strašia že mi hrozí preeklampsia?
  ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte normálny tlak tak je riziko preeklampsie malé. U typickej preeklampsie začína narastať tlak až v druhej polovici tehotnosti. Ak ste mala vysoký tlak na začiatku, je možné, že máte chronickú hypertenziu a preto máte aj bielkovinu vmoči.

Podobné otázky

 • Bielkoviny v moci

  , Autor: Kejt85

  Dobry den zelam, aktualne lezim 4ty den v nemocnici pretoze mam po max davke dopegytu 4x2, metoprolol 25mg 1-0,5-0 tlak 120/85-95. Zbierala som moc a vysledok bol za 24hod 2g. Som 32+5 dnes a velmi sa bojim, cakam prve dietatko po ivf a od 8tt beham po lekaroch s vyssim tlakom (mimo tehotenstva tlak ok) riziko preeklampsie mi vyslo 1:13 a zial neskoro mi bola nasadena liecba az16+1tt. Malej sa dari zatial dobre v 32+2 mala cca 1950g. Prosim aky dalsi postup by ste zvolili? Zostat hospitalizovana alebo nie? Tu premyslaju ze by ma v pondelok prepustili a chodila by som len do rizikovej poradne na sledovanie. Velmi sa bojim a uprimne radsej by som zostala pod dohladom ak by bolo nutne pichnut aj kortikoidy.
  Dakujem za radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  spĺňate kritériá pre preeklampsiu a vývoj môže byť veľmi zradný. Určite by som odporučil podať kortikoidy na zrenie pľúc plodu a podľa tlaku by som zvažoval ukončenie tehotnosti. Máte obrovské dávky antihypertenzív a vysoký odpad bielkovín. Ak ste z Bratislavy, tak Vás v pondelok prijmeme.

 • Hellp syndrom

  , Autor: zuzana-m

  Dobrý deň, pred 9 rokmi som rodila v 33+4 týždni, z dôvodu HELLP syndrómu. Dieťa bolo v inkubátore, pretože malo problém s dýchaním. U mňa sa to vyvinulo v podstate za víkend, v piatok som bola v poradni a mala som vysoký tlak, dali mi dopegyt a v pondelok ráno ma poslali na infúzky kvôli tlaku (dopegyt ho neznizil), bielkoviny v moči a v noci robili akútnu sekciu. Momentálne som tehotná druhý krát, teraz v 23 týždni tehotenstva, bola som už hospitalizovaná kvôli zvracaniu a 2 krát kvôli krvácaniu z hematomu (mal 10x2cm). Užívala som fraxiparine, ale už druhý týždeň mi ho zmenili na aspirin protect, zároveň už asi mesiac beriem dopegyt 3x1, magnezium 3 denne. Chcem sa opýtať na Váš názor, či sa dá nejak predísť vzniku HELLP syndrómu, či sú ešte nejaké lieky, ktoré by mi mohli pomôcť mu predísť aby som tentoraz nerodila predčasne. Bolo mi povedané, že mám dodržiavať kľúdový režim, ale keď som ho dodržiavala tak tlak mi stúpal, pred tehotenstvom som mala tlak nízky a cvičila, tak som sa začala znova hýbať a tlak sa pohybuje okolo tých 110-70/80. Chcem sa preto aj opýtať, či môžem normálne fungovať alebo dodržiavať ten kľúdový režim? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim je samozrejme úplný nezmysel, nemá nič spoločné so znížením rizika HELLP syndromu.
  Pretože HELLP sy. v 85% nasadá na preeklampsiu, jediná prevencia je prevencia preeklampsie, ktorá spočíva v užívaní Anopyrinu 150 mg denne od začiatku tehotnosti (respektíve od 12. týždňa).

 • Dopegyt

  , Autor: Tina-anik

  Dobrý deň pán doktor,
  od cca 20tt užívam dopegyt (najskôr dávka pol tabletky 1x denne) neskôr mi dávku navýšili z dôvodu stúpajúceho tlaku (najmä spodného), aktuálne som v 36tt a som na 3 tabletkách denne. Nemám pocit, že by mi nejak znižoval tlak, vrchný sa mi udržuje v norme medzi 110-130 a spodný mi robí problémy (85-95), diastolický tlak som mala vyšší aj pred tehotenstvom. Opuchy nemám, ani bielkoviny v moči. Aktuálne mi lekárka nastavila dopegyt na 2-1-2, je v tehotenstve táto liečba vhodná? Boli mi robené pred týždňom aj prietoky a tie boli v poriadku.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to už pomerne vysoké dávkovanie, v prvom rade je potrebné vylúčiť preeklampsiu minimálne vyšetrením moča v laboratóriu.
  Dopegyt je v tehotnosti bezpečný, nebezpečná by bola preeklampsia, ak by sa jednalo o ňu.

 • Zadrziavanie vody

  , Autor: Asti

  Dobry podvecer,
  Mam otazku ohladne zadrziavania vody. Som teraz 17tt a mam dojem ze zadrziavam vodu. Uz teraz mam o 10kg viac, ale tolko som sa isto nevyjedla. Citim to najma v rukach (trpnu, obrucku nekavleciem) a v stehnach, akoby boli plne vody. Tlak mavam normalny, praveze obcas trochu nizsi, bielkoviny v moci som nemala. Na sol davam pozor, snazim sa jest viac bielkovin, pijem dufam dostatocne. Cvicit zacinam pozvolna po odozneni unavy a nevolnosti v prvom trimestri. S nalievanim sa vodou som mala problem aj pred tehotenstvom. Je podla vas este nieco, co mozem skusit? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v tehotnosti sa znižuje vylučovanie vody z telá účinkom progesterónu. Voda uniká mimo ciev do tkanív a hromadí sa tam. S tým sa v podstate nedá nič robiť, ale pre istotu si jeden deň sledujte presne koľko tekutín vypijete (aj polievky) a koľko vymočíte (merajte si presne množstvo moču za 24 hodín), ak by tam bol výrazný nepomer, alebo ak by ste vymočila menej ako liter za deň, je vhodné vyšetrenie u lekára.

 • Stent v tehotenstve

  , Autor: Barborkajonašova

  Ďakujem za vašu predošlu odpoveď. Chcem sa ešte opytať dnes nakoniec namiesto tej bielkoviny v moči mi našli nalez na obličke že babätko na nu tlači a oblička nedokaže vylučiť moč tak mi zaviedli stent chcela by som vedieť nemože to uškodiť tehotenstvu alebo babätku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rozšírenie panvičky obličky je v tehotnosti častý nález, stent je dobré riešenie, aby sa predišlo infekcií. Plodu ani tehotnosti to neškodí, naopak znižuje to riziko infekcie.