Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Enterobacter sp.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, prosím Vás, poraďte mi. Som v 30. týždni tehotenstva a v moči mi zistili Enterobacter sp. Existuje pre tehotnú nejaké antibiotikum na túto baktériu ?
  Ďakujem

Podobné otázky

 • Zinnat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  som v 33. týždni tehotenstva a z výteru z pošvy mi vyšla E. coli a tuším Enterococcus sp. /alebo Enterobacter sp.???/. Svrbenie a ani pálenie v pošve nemám. Akurát už dosť dlhú dobu mávam taký vodnatý výtok, niekedy svetložltý a občas svetlohnedý. Vzhľadom k tomu, že som alergická na penicilín a penicilínové preparáty, lekár mi predpísal Zinnat. Chcem sa spýtať:
  1. Keďže tieto antibiotiká sú deriváty penicilínových a v príbalovom letáku Zinnatu je uvedená opatrnosť u ľudí s alergiou na penicilínové antibiotiká, mám ich začať aj tak užívať? Obávam sa skríženej rekacie. Je to potrebné liečiť antibiotikami? Ak sa to nelieči, môže to byť nebezpečné a ako?
  2. V príbalovom letáku Zinnatu je napísané, že tieto antibiotiká sú citlivé na E. coli, ale nie sú citlivé ani na Eterococcus sp. a ani na Enterobacter sp. Čiže Zinnat mám predpísaný len kvôli E. coli? Prítomnosť ďalšej baktérie nevadí?
  Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ja osobne nález týchto baktérii v púošve neliečim, lebo sú normálnou flórou. Enterobacter nebýva na Zinnat citlivý, ale je to jedno, lebo sa liečiť nemusí. Ak ste mala po penicilíne iba vyrážku tak Zinnat možete, ak ste mala anafylaktický šok, potom je Zinnat kontraindikovaný.

 • Enterobacter sp.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer,
  prosím Vás o radu, som tehotná, v 30. týždni a v moči mi zistili Enterobacter sp. Aké antibiotiká môžem brať?
  Ďakujem.