Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • tep v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, mám otázku, neviem či mi poradíte, možno je nutné interné vyšetrenie. Nikdy som nemala problémy so srdcom, ani pri predchádzajúcom tehu. Teraz v lete som začala pociťovať búšenie srdca, čo som pripisovala hlavne stresom v práci. Tep som mala 80 - 90. Následne som zistila, že som na začiatku tehotenstva. Stav sa v priebehu týždňa upravil a problémy neboli. Teraz som v 23.tt. Celý čas mám nízky tlak (cca 95/60). Teraz som chytila nejakú virózu, tak už 3. deň ležím, teplotu nemám, len ma pobolieva hrdlo a mám miernu nádchu. Včera i dnes som si odmerala tlak, lebo sa mi točilo v hlave a zistila som, že môj tep včera bol 100, dnes 108. Je to v poriadku? Alebo by som to mala pri nasledujúcej poradni povedať dr. a začať s tým niečo robiť? Je tu nejaké riziko pre bábätko? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hlavne sa nepozorujte, je to normálny nález, v tehotnosti sa rozširujú cievy, čím klesá tlak a srdiečko musí dohnať ten tlak rýchlym pulzom, okrem toho v tehotnosti sú vyššie aj hladiny hormónov štítnej žľazy. ak to poviete svojej gynekologičke, pošle Vás na interné a dostanete betablokátory. Zbytočne.