Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • odvolanie otazky+nova

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, po zaslani otazky som sa podrobnejsie pozrela na zodpovedane otazky a zistila som, ze ste uz 100x odpovedal na to iste :). Pisete, ze po zlych resp. hranicnych tripple testoch sa odporuca doklady uzv screening so zameranim na minor markery. Neviete prosim, ci a kde v Bratislave toto vysetrenie robia? Robia ho i ked som v 18tt? Pretoze v zahranicnych textoch na nete sa zvacsa spomina to meranie sije a nosna kosticka, vsetko ale v prvom trimestri. Ak ano, je to hradene poistovnou? Je mozne aj nieco ine okrem tohto screeningu - pocula som napr. o prieskume genov mna a manzela. Je teda okrem minor markerov a genet. vypoctu pravdepodobnosti este nieco sucastou individualnej kalkulacie rizika? Napriklad som vegetarianka, nemohlo to ovplyvnit vysledky testov? dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  robia to na Kramároch, to som si istý. Veľmi dobrý ultrazvukár je Dr. Čunderlík a Dr. Kleskeň.
  Okrem nosovej kostičky a šíje sa sledujú tzv. minor markery: dilatácia obličiek plodu, postavenie nožičiek, tvar nosa, echogenita čriev. Ak sa tieto nálezy nenájdu, "zriedi sa" riziko na tolerovateľnú hodnotu.