Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Babo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan Doktor, s manzelom sme sa rozhodli, ze chceme babo. Vcera sme sa o to aj snazili, a rano zo mna nieco tieklo, bolo to bez farby. Co to mohllo byt? (moc to nebol, nepocikala som sa). Dakujem Vam pekne za odpoved.

Podobné otázky

 • Rozdiel medzi terminom podla MS a ultrazvukol

  , Autor: Viera1009

  Dobre rano,pan profesor. V 30 tyzdni mi bol robeny ultrazvuk,kde sa zistilo,ze babo je o 3 tyzdne vyvinutejsie vo vsetkych smeroch aj vahu ma zodpovedajucu o 3 tyzdne viac. Meni sa v takomto pripade ocakavany termin porodu?
  A este mam troska kurioznu otazku ale kolegyna ma trochu vystrasila. Moze obcasne zadrzanie plynov sposobit v tehotenstve tehotensku emboliu?

  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka veľkosti plodu, jednoznačne platí iba jeden jediný termín, a ten, ktorý bol stanovený na základe ultrazvuku na začiatku tehotnsoti (do 13. týždňa) pretože vtedy rastú všetky plody rovnako a veľkosť plodu presne zodpovedá termínu. Potom už má každý plod svoju rastovú krivku a jeho veľkosť sa porovnáva s priemernou veľkosťou, respektíve s pomerom plodov, ktoré majú v danom týždni rovnakú veľkosť ako on. V žiadnom prípade sa vtedy neupravuje termín. Ak máte presne stanovený termín na začiatku tehotnosti, a v 30. týždni je plod o 3 týždne väčší, je potrebné pátrať po dôvode, či nemáte cukrovku a vhodné je sledovať podrobné rastovú krivku plodu, merať plod á 14 dní.
  Zadržovanie plynov určite nespôsobuje emboliu.

 • Pohyby v poslednom mesiaci

  , Autor: Sivka6523

  Dobrý den, chcela by som sa opýtať ohľadom pohybov bábätka, dnes som 35+1, a za posledné dni mám pocit, že bábätko citim tak slabšie ako predtým. Myslím že cca do 34.týždňa boli pohyby naozaj výrazne a že keď malo svoju aktívnu fázu tak mi až odtlačalo ruku z bruška a v posledné dni je to také tlmené… citim ho každý den, ale ta intenzita pohybov mi príde slabšia, okrem toho keď ma štikutku,vtedy je to celkom zreteľne. Volala som so svojou lekárkou a povedala aby som si vyskúšala dať aj sladké a tak a odsledovala pohyby potom a ak by sa mi niečo nezdalo že mam íst na gyn.pohotovosť, nech to skontrolujú…, tak som si dala sladké a pohyby citim, mrvi sa tam vnútri bábo, ale stále to nie je také výrazne bubnovanie ako predtým. Mam aj placentu na prednej stene. Aky je vás názor? Keď sú tie pohyby prítomné, ale nie sú v takej intenzite? ..ja som si myslela že čím bude babo väčšie tym bude silnejšie kopať..

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znížené pohyby plodu môžu byť aj pri zmene jeho polohy, ale môže to signalizova´t, že plod šetrí energiou kvôli nedostatočnej funkcii placenty. Ak by pretrvával stav, potrebné je kardiotokografické vyšetrenie a ultrazvukové zhodnotenie.

 • Ma zmysel ist na trisomy test?

  , Autor: MarPet

  Dobry den,

  Mam velmi uzkostlive tehotenstvo, nakolko som po strate. Som momentalne v 22tt.
  Zatial vsetky kontroly v poriadku, aj u mudr.grochala.
  Rozmyslam ci este ist na trisomy test. Lekarka povedala, ze mozem ist ak sa mam citit lepsie, ale oba morfologicke screeningy v 1.a 2.trimestri vysli aj u nej aj u mudr.grochala dobre. (Trosku ma vsak zneistilo ze u lekarky bolo babo akoby o 5 dni mensie, u grochala presne na den vsetko sedelo. Plus v 16tt mi z krvi vyslo 1:300 ds, ale sono v 20tt nepotvrdilo ziadne znaky a podozrenie na ds.
  Ma zmysel ist este na trisomy test?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jedna tehotenská strata v živote ženy absolútne neznamená žiadne riziko pre ďalšie tehotnosti, pretože sa potratí až 20% poznaných gravidít, a je to najčastejšie vecou náhody. Preto nie je potrebná žiadna "úzkostlivosť".
  1:300 je riziko v tzv. šedej zóne, teda nie je to negatívne (to sa berie pri riziku nižšom ako 1:1000 ale ani pozitívne, to je cca. 1:100).
  Konkrétne to u Vás znamená, že s Vašimi výsledkami a vo Vašom veku je pri takto danom riziku 299 detí bez downovho syndrómu a 1 dieťa s downovým syndrómom. Je otázka, či je to pre Vás akceptovateľné alebo chcete ešte toto riziko upresniť pomocou trisomy (negatívny test znižuje riziko viac ako 500 násobne, teda na 1: 150000). Druhá vec je, či pôjdete v prípade pozitivity downovho syndrómu na potrat, ak nie, potom je vyšetrenie zbytočné.

 • Kiahne v 8tt

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor. Syn doniesol zo škôlky kiahne. Ja som v 8tt a veľmi sa bojím aby som to nedostala. Už som trikrát prišla o dieťa, a keby nenarodené babo to malo ohroziť, tak sa zbláznim. Mala som kiahne ako 5ročná, mamina hovorila, že som mala ľahký priebeh, a iba 7vyrazok na tvári. No čítala som, že kto mal ľahký priebeh prvýkrát, tak kľudne to môže dostať aj druhýkrát. Veľmi sa bojím, zvlášť po tom čo som si prečítala, aké to môže mať následky pre plod. Máte počas svojej praxe nejaké skúsenosti, ako to dopadlo keď žena mala kiahe v tehotenstve? Aká liečba je v tom prípade.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vy kiahne nedostanete, preto sa nemusíte stresovať. Protilátky proti nim sú po prekonaní dostatočné a opakované infekcie sú veľmi zriedkavé.

 • Doplnenie otázky

  , Autor: Lenka551

  Ospravedlňujem sa, zabudla som k údajom dodať, že ja aj manžel sme sa narodili s normálnymi mierami 3,5kg. Manžel má 186 cm, ja 166 cm, podľa doktorky môže byť babo menšie z dôvodu mojej chudej postavy, avšak počas tehotenstva som pribrala 15 kg a mam 72 momentálne, čo nie je malo, takže genetikou by to byť nemalo.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takáto závislosť medzi rastom po pôrode a pred pôrodom nie je úplne dokázaná, skôr sú rasové predpoklady (napríklad aziatky majú o niečo menších novorodencov).