Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Vyplach

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den pan doktor,
  som v 29 t.t., od vcera pocitujem v posve pichanie,bola som dnes u lekara, pre istotu. Povedal, ze krcok mam otvoreny na 1 prst - zatial drzi, ale sa mi zacala skracovat vnutorna branka - cca 5mm od normalu (moc mi to nehovori). Lekar mi spravil vyter, ale kym budu vysledky, mam si spravit vyplach Rosalginom. Podla toho, co som zachytila vo vasich odpovediach, vyplachy moc neodporucate. Tak neviem, aby som babu neublizila. Dakujem

Podobné otázky

 • Sinupret v prvom trimestri

  , Autor: Maria92

  Dobrý deň, som v 8. týždni tehotenstva a už 12 deň sa trápim s upchatým dutinami, ktoré mi vznikli z nadchy. Boli ma strašne hlava a mám zalahnute v uchu. Prosím môžem si dať sinupret tablety ? Používam vyplachy slanou vodou, detsky nasivin ale nič nepomáha.:-(

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takáto samoliečba nie je úplne ideálna, bolo by vhodné vyšetrenie špecialistom. Sinupret je po prvom trimestri bezpečný, do 12. týždňa by sa mal podávať iba výnimočne, po vyšetrení.

 • Tlaky v posve

  , Autor: Mima22

  Dobrý deň momentálne som v 5+3tt na kontrolu mam ísť až o týždeň. Chcela by som sa opýtať čo v lekárskej správe znamená ŽV nevidieť a ešte by som sa chcela spýtať na hnedý hlienovy výtok ktorý som mala len dnes rano ale od včera mam zvláštny pocit v pošve taký tlak ako keby niečo zo mňa išlo vypadnúť je to v poriadku alebo mam navštíviť skôr gynekológa . Ešte by som chcela povedať že mam mykozu a gynekológ mi dal rosalgin Easy na vyplachy. Dakujem pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ŽV nevidieť znamená, že nebol zobrazený žĺtkový váčok, pretože je to ešte veľmi skoro. Avšak tým sa nedá vylúčiť ani mimomaternicová gravidita, pretože v maternici môže byť tzv. pseudogestačný váčok, čo môže pripomínať vnútromaternicovú gtraviditu. Ak máte bolesti a špiníte, je vhodné vyšetrenie na vylúčenie mimomaternicovej gravidity.

 • Biely povlak na jazyku v 14tt.

  , Autor: Enywhey_Flower

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, som v 14tt a uz dlhsie ma trápi biely povlak na jazyku (častejšie som zvracala a uzivala Medrol). Môže to nejak stým súvisieť?
  Ďakujem pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno môže to súvisieť s opakovaným zvracaním. Môžu to spôsobovať kvasinky, čo by súviselo s braním medrolu (potláča imunitu). Kúpte si jemnú kefku na jazyk a vyplachujte si ústa ústnou vodou s chlorehidínom (vypľúvajte), malo by to prejsť.

 • Vaginálny výplach

  , Autor: Ella30

  Dobrý deň pán doktor.Od začiatku tehotenstva som užívala Utrogestan 3×1 tbl., v 13.tt som ho postupným znižovaním dávky úplne vysadila.Momentálne som v 19.tt a môj gynekológ mi odporučil Tyndaflor vaginálny výplach 5x140ml,pretože ma poriadne nevedel vyšetriť,resp.nevedel odobrať cytológiu kvôli hlienom. Inak nemám žiadne problémy,žiadna bolesť,pálenie,svrbenie, nič také,len sem tam biely nezapachajúci výtok.Chcela by som sa spýtať,či je tento preparát v tehotenstve bezpečný a či výplachom nemôže prísť k poškodeniu krčka,príp.či sa nemôže roztok dostať až do maternice. Mám z toho obavy,nakoľko som otehotnela po IVF.Jeden výplach som si urobila,jemne,opatrne,ale bolelo ma podbruško dva nasledujúce dni,preto som si další výplach nerobila. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  teda musím povedať, že toto bola veľmi ťažká otázka. Nevedel som nikde nájsť zloženie tohto zázraku tyndaflór, o ktorom som nikdy nepočul, lebo za mnou zástupcovia firiem nechodia, tak nemám o voľne predajných pomôckach prehľad.
  Nakoniec som to našiel na poľských stránkach a ak sa nemýlim, jedná sa o probiotiká, takže by to malo byť v tehotnosti bezpečné. Ale nevidím súvis, prečo by sa to malo užívať, ak lekár neviem spraviť kvôli hlienom cytológiu.

 • Beznádej

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.Potrbujem súrne Vašu radu,lebo už neviem ako.Som v 23 tt a od zaciatku tehotenstva sa mi objavuje kvasinkovy zápal.Lekar mi predpisuje macmirol,ale nezaberá,skúšala som aj výplach rosalgine.Bojím sa že dietatku to poškodí a k tomiu mám ešte aj placenta previa.Prosím odpovedzte mi čo najskôr.Vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kúptei si dve balenia canesten vaginálny krém, je plne v tehotnosti bezpečný a účinný. Liečba musí byť dlhodobá, aspoň 14 dní. A potom si kúpte vaginálne tablety lactovag na posilnenie imunity pošvy a berte ich do konca gravidity.