Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • termin porodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry vecer.Mam otazku tykajucu sa terminu mojho porodu.Moja posledna menstruacia bola 14.11.2008.Bola nepravidelna kedze som este kojila.Tu su moje ultrazvukove vysetrenia:
  19.1.2009 velkost plodu zodpoveda 5-6tyzdnu tehotenstva
  23.2.2009 tehotenstvo zodpoveda tyzdnu 10+1
  22.4.2009 tehotenstvo zodpoveda tyzdnu 19+6
  19.6.2009 tehotenstvo zodpoveda tyzdnu 28+6
  3.8.2009 mi boli merane uz len prietoky
  Aky je Vas nazor na termin porodu,ktory mi moj doktor stanovil na 2.9.2009
  Kedze som si precitala viacero clankov o urcovani terminu porodu podla ultrazvuku malo by sa vychadzat z udajov do 12 tyzdna tehotenstva preto si myslim ze tento termin nie je spravny.

  Dakujem za odpoived.
  S pozdravom Ludmila

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpresnejší termín sa určípodľa ultrazvuku v 9. týždni, vy ste bola v 11. týždní, čo je tiež pomerne presné. Takže poľa UZV z 23.2.2009 máte termín: 20.9.
  Neviem podľa čoho Vám stanovil určený termín, ale je nezmyselný

Podobné otázky

 • Väčšie bábätko a sekcia

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, dnes som bola na kontrolu placenty a prietokov v specializovanom centre. Podľa utz sa zdá, že je všetko v poriadku. Akurát bábätko je vraj o 11 dni väčšie. Aktuálne som 29+4 a bábätko ma veľkosť na 31+2 (1750gr). Čaká ma plánovaná sekcia kvôli očnej diagnóze, aj prvé dieťa šlo sekciou). V prípade, že je bábätko väčšie, robí sa sekcia o ten počet dni skôr? Povedali, že placenta starne primerane k veľkosti bábätka. Tomu som nerozumela… ????
  (Prve tehotenstvo som mala ukončené sekciou naplánovanou len 4 dni pred termínom. )

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  očná indikácia k cisárskemu rezu sa už nikde na svete neuznáva. Ale ak už Vám ju raz urobili, je jasné, že asi sa nerozhodnete rodiť prirodzene. Ale ak by ste sa rozhodli, prídite k nám do Ružinova, bez problémov aj po cisárskom reze porodíte prirodzene.
  Ostatné čo Vám povedali (ak ste to nepoplietla) sú nezmysli. Ultrazvukovo namerané hodnoty sa vzťahujú k priemeru k danému týždňu a je asi jasné, že nikto nie je priemer, každý sme iný.
  Termín pôrodu sa stanovuje podľa prvého ultrazvukového vyšetrenia v 10 - 13. týždni a nesmie sa potom meniť, lebo potom už plody rastú prísne individuálne. Ak Vám budú robiť znova cisársky rez, určite sa nesmie vykonať skôr ako 7 dní pred stanovením termínu podľa prvého ultrazvuku, lebo pre deti je nepriaznivé ak sa rodia plánovaným cisárskym rezom a situácia sa výrazne zhoršuje, ak sa rodia výrazne pred termínom.

 • Veľkosť

  , Autor: NIANA

  Dobrý večer, pán doktor chcela by som opýtať som v 30tt ale podla sona v 31tt je možné ze porodim skôr ako mám termin

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jediný presný a akceptovateľný termín pôrodu je možné stanoviť podľa ultrazvukového merania plodu na začiatku tehotnosti do 13. týždň. Po tomto termíne sa už rôznia rastové krivky plodov a nie je možné meniť termín pôrodu. Je však potrebné povedať, že presne v stanovenom termíne porodí iba malá časť žien, cca. 4-5%, ostatné porodia okolo termínu. Ale termín je potrebné mať presne určetný, aby sme vedeli vek plodu pri pôrode a aby sa zabránilo dlhodobému prenášaniu (viac ako 14 dní).

 • Vyvolanie pôrodu

  , Autor: Nika31

  Dobrý deň pán doktor som po ivf Ket 2.2.2023 som 36+2tt dnes som bola na poradni u svojho gynekológa podľa biometrie mi vychádza 37+4 tt váha je 3332g v správe mám napísané plánovanie programovaneho pôrodu po 38 tt vzhľadom na EFW. Že má väčšiu hlavičku aj bruško a že o týždeň dva môže mať o kilo viac a že v termíne by som ho nevytlacila cez 4 kg.termin porodu mám 24.10. Mám sa o týždeň dostaviť do poradne.Mozem odmietnuť vyvolanie pôrodu moc s tým nesúhlasím.?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samozrejme, pretože je to celé nezmysel. Už to, že niekto napíše "programovaný pôrod" pri indukcii, ktorá má podľa neho medicínsku indikáciu je nezmysel.
  Veľké plody nie sú obvykle dôvodom na indukciu, a ak sa indukcia prevádza bez riadnej príčiny, musí sa robiť vždy až po 39. týždni! (to znamená 7 dní pred termínom a neskôr). Proste indukciu odmietnite.

 • Tripple test

  , Autor: Vanis

  Dobrý deň pán Doktor prosím vás mam 20 rokov nedávno mi volala sestrička ohľadom tripple testov vyšlo 1:240 mam sa báť ? Alebo sa to dá ešte nejako vysvetliť ? Nesedí mi týždeň tehotenstva podľa poslednej menštruácie môže to byt aj tým ? Navyše mam nadváhu mam nejakých 165cm a 80kg z rodiny nemáme nikto žiadne genetické vady preto som z toho dosť nesvoja nie sú tie hodnoty príliš vysoké na môj vek ? Ďakujem vopred za opoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znamená to, že z 240 žien s Vašimi výsledkami má 239 zdravé dieťa a jedno má genetické postihnutie, takže šanca je malá. Termín pôrodu je potrebné jednoznačne stanovi´t podľa prvého ultrazvuku v prvom trimestri, ale to by snáď už mal Váš gynekológ vedieť.
  Tento výsledok je hraničný, môžete sa rozhodnúť, buď budete s výsledkom spokojná, lebo riziko je pomerne malé, alebo si zaplatíte niektorý krvný genetický test, ktorý riziko upresní, alebo pôjdete na odber plodovej vody, čo je definítvny výsledok, ktorý vylúči diagnozu.

 • Rozdiel medzi terminom podla MS a ultrazvukol

  , Autor: Viera1009

  Dobre rano,pan profesor. V 30 tyzdni mi bol robeny ultrazvuk,kde sa zistilo,ze babo je o 3 tyzdne vyvinutejsie vo vsetkych smeroch aj vahu ma zodpovedajucu o 3 tyzdne viac. Meni sa v takomto pripade ocakavany termin porodu?
  A este mam troska kurioznu otazku ale kolegyna ma trochu vystrasila. Moze obcasne zadrzanie plynov sposobit v tehotenstve tehotensku emboliu?

  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka veľkosti plodu, jednoznačne platí iba jeden jediný termín, a ten, ktorý bol stanovený na základe ultrazvuku na začiatku tehotnsoti (do 13. týždňa) pretože vtedy rastú všetky plody rovnako a veľkosť plodu presne zodpovedá termínu. Potom už má každý plod svoju rastovú krivku a jeho veľkosť sa porovnáva s priemernou veľkosťou, respektíve s pomerom plodov, ktoré majú v danom týždni rovnakú veľkosť ako on. V žiadnom prípade sa vtedy neupravuje termín. Ak máte presne stanovený termín na začiatku tehotnosti, a v 30. týždni je plod o 3 týždne väčší, je potrebné pátrať po dôvode, či nemáte cukrovku a vhodné je sledovať podrobné rastovú krivku plodu, merať plod á 14 dní.
  Zadržovanie plynov určite nespôsobuje emboliu.