Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • mozem ja oplyvnit tvorbu plodovej vody ?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som v 34tt, a hospitalizovana zatial na pozorovanie pre oligohydramnion. Ostatne ukazovatele vyzeraju v poriadku (prietoky, zaznamy srdiecka dietatka a stahy maternice). Dietatko je zatial mensie - cca 2 kg tak sa trocu obavam, co ak by prislo k predcasnemu porodu.
  Chcem sa spytat, ci mozem nejako napomoct tvorbe plodovej vody, resp. comu sa vyhnut. Na sone v 20 a v 22tt bolo vsetko v norme, tento problem sa zistil az v 32tt. Zatial nie su zrejme nejake poskodenia plodu. Moze k niecomu prist ? Alebo uz by nemalo, kedze v akkutnom pripade je uz mozne vyvoval porod ?
  Dakujem,

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  množstvo plodovej vody sa hodnotí dosť subjektívne, niekomu sa zdá, že je normálne ale iný lekár už plaší, že je ho menej.
  Menšie množstvo može byť príznakom zníženej produkcie moču a býva jedným z príznakov nedostatočnej funkcie placenty. Vtedy je potrebné sledovať hlavne rast plodu, či je symetrický a doplnkové vyšetrenie sú prietoky.
  Množstvo plodovej vody a rast plodu sa nedá nijako ovplyvniť, potrebné je iba sledovanie a pri zhoršení prietokov potrebné je porod vyvolať skor.