Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vysledky AFP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcela by som sa spytat ci su zle vysledky AFP: test risk (AFP-FB) 1:208, Trisomy 18 1:15577, Risk values for ntd 1:12156 budem mat 37 rokov a som v 16 tyzdni?
  Amniocentezu odmietam, pomoze mi 3D ultrazvuk?
  Dakujem za odpoved.
  Tina

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tie čísla sú trochu zmatočné ale ak je riziko downa 1:208 vhodné je ultrazvukové vyšetrenie na minor markery, ale to sa nerobí 3D i keď samozrejme aj na 3D sa to pozná.

Podobné otázky

 • vysledky AFP testov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry de, mam 26rokov a boli my zistene zle AFP testy.moja vaha je teraz 90kg a termin porodu mam 26.10.2011. MS-AFP hodnota 16,3ng/mL 0,52MoM Total hCG hodnota 31,232kiu/L 1,48MoM PAPP-A HODNOTA 2,34MIU/Ml 1,13MoM vysledok skriningu je negativny riziko DS 1v430 riziko NTD 1v7,000 chcela by som vedie vas nazor a ci sa mam strachovat.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  riziko, že budete mať dieťa s Downovým syndromom je 1:430, znamená to, že jedna žena zo 430 s rovnakými výsledkami má dieťa s DS. Tento výsledok nie je ani pozitívny ale ani negatívny, je to tzv. šedá zóna.
  Máte 2 možnosti, buď amniocentézu (odber plodovej vody), ktorá na 100% určí, či je dieť apostihnuté (riziko potratu po amniocentéze je 1: 200) alebo sa objednáte na superkonziliárny ultrazvuk na tzv. minor markery, kde sa riziko spresní.

 • zvysene afp

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Som v 16.tyzdni a nemam dobre vysledky afp:
  Biochemicke riziko pre Trisomniu 21 1:84
  Riziko spojene s vekom 1:889
  Riziko defektu neuralnej trubice 1:4245

  Merane serove hodnoty:
  AFP 14,9 0,57 MoMs
  hCG 79087,6 2.61MmMs

  Screening trisomnie 21 je nad cut-off hodnotou,ktora predstavuje zvysene riziko.

  Chcela by som Vas velmi pekne poprosit keby ste sa vyjadrili k tymto vysledkom a aky rozmer postihnutia hrozi babatku.Su to velmi zle vysledky?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Jedna žena z 84, ktoré by mali rovnaké výsledky ako vy, by čakala dieťa s Downovým syndrómom, je na Vás, či toto riziko prijmete alebo radšej podstupite odber plodovej vody, kde sa riziko vyluči alebo potvrdí.

 • Výsledky AFP testov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Minulý týždeň mi dr. robila AFP testy, som momentálne v 16tt. Avšak výsledky ma dosť zneistili a vystrašili. Oznámila mi, že ich mám vzhľadom k svojmu veku (28), váhe(momentálne 54kg) a ďalším veciam, ktoré sa berú do úvahy hraničné.. A teda že ma pre istotu posiela na ultrazvuk do KE. Ale že si je na 99,9% istá, že je to v poriadku, vraj teraz takto vychádzajú pri týchto podrobnejších testoch každej druhej pacientke zle...Takže moje výsledky sú:
  referenčné hodnoty
  S - GLU 3,99 mmol/l 3,30 - 6,10
  HBsAG 5 869,000 COI 0,000 - 1,000
  Toxo IgG < 0,130 IU/ml 0,000 - 1,000
  Toxo IgM - 0,171 COI 0,000 - 0,800

  Diplotest - pozitiv
  DT-AFP 33, 83 ng/ml
  DT-bHCG 149 050,0 mlU/ml
  Rizik Down 1/35
  Rizik NTD 1/16000

  Brat prekonal hepatitídu B, viem, že som nosičom, pri prvom tehu to nebrali ako tragédiu, že som HBs Ag pozitívna, takže to som brala v pohode. ďalej mi dr povedala, že tie výsledky(pozitívny diplotest) hovoria o tom, že by mohlo mať bábo niečo so srdiečkom alebo obličkami, ak náhodou niečo zistia, ale že určite to nebude rázštep alebo Down... Dnes som si bola po výmenný lístok na ten ultrazvuk, kde mi napísala: Prosím o odborné konzílium pri pozitív. diploteste, t. č. 16/ 1 tt. Ale potom, čo som si pozrela výsledky, hodnota rizika Downa mi nedá myslieť na nič iné. Veď tam mám výsledok 1/35!!! A to je teda sakra veľa, ako som si zistila na nete (viem, že nie vždy najhodnovernejší zdroj, ale je to veľa, nie?)...Prečo ma vôbec neupozornila na toto? Či ako tomu mám rozumieť? Na ultrazvuk som objednaná až v utorok a hneď som dostala číslo číslo aj na genetiku, tam idem hneď po ultrazvuku. Upozornila ma, že mi dr. bude ponúkať amniocentézu a že sa mám rozhodnúť, či ju podstúpim. A ja teraz potrebujem ukľudniť od fundovaného odborníka, ako ste vy, že je to ok, že tomu len nerozumiem a že výsledky nie sú naozaj také zlé... Vždy čítam vašu poradňu a neverila som, že vám raz budem posielať aj takúto otázku :-(((( Verím, že to bude dobré, no potrebujem ukľudniť... Ďakujem za odpoveď.

 • vysledky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chcela by som sa spytat som v 17+4 tt a znepokojuju ma vysledky AFP 17,4 ng/ml Korig.MoMs 0,49 hCG 26290 ml Korig.MoMs 1,32.MoM boli korigovane podla materskej hmotnosti.Vypocitane riziko pre trisomii 18 je 1:4554.Biochemicke riziko pre Trisomii 21 1:301.Riziko spoj.z vekom 1:920.Riziko vzniku defektu neutralni trubice <1:10000.Moze to ohrozit zdravie dietata.Co vlastne znamena defekt neutralni trubice?Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  defekt neurálnej trubice je rázštep chrbtice, ten ale je u Vás veľmi málo pravdepodobný.
  Máte zvýšené riziko Downa, 1: 301, je potrebná genetická konzultácia.

 • Krvacanie v 10 TG

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, mám 38 rokov a som štvrtý krát tehotna. Už som absolvovala vyšetrenie ultrazvukom a tak to mám potvrdené. Som v desiatom týždni tehot. a teraz v sobotu som slabo krvacala.Dnes t.j. nedeľa sa už krvacanie neobjavilo čo to mohlo byť? Nemala som žiadne bolesti myslím, že som sa cítila lepšie ako predošlé dni. Mám obavy, lebo už v treťom tehot. som musela absolvovať amicentézu pre zlé výsledky AFP.Malý sa síce narodil vporiadku, ale mal po šesť prštekov na nožkách.Toto tehot. nebolo plánované a ešte som kojila tak ma to zaskočilo.Bojím sa či som tomu maličkému niečim nepoškodila.Ďakujem Vám Pomietlová

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zakrvácanie buď znamená začínajúci potrat, alebo odlúpenie sliznice z okolia plodu. Pretože sa nedá stav plodu nijako ovplyvniť, stačí počkať ako to dopadne. Ak nebudete krvácať, je to ok, ak by ste zakrvácala aj v koagulach, tak je potrebné ísť do nemocnice. Kojenie na začiatku tehotnosti plodu neublížilo.