AFP - co potom?
, Autor: Registrovaný používateľ
Dobrý deň, pán doktor,
dúfam, že to nevyznie zle, ale chcela by som sa opýtať na dôvod paušálneho robenia testov AFP. Momentálne som v 16 tt. V pondelok by som mala ísť na odber. Mám však čoraz väčšie pochybnosti. Pri mojom prvom dieťati som si nedala robiť AFP testy (čo som samozrejme musela jednak podpísať a jednak mi to doktor veľkým napísal do tehotenského preukazu a aj zvýraznil fixou). Teraz som bola rozhodnutá, že to podstúpim ... predsa len som staršia ... ale čím viac nad tým rozmýšľam, tým menej dôvodov vidím :(.
Viem, že ak by vyšiel akýkoľvek výsledok, tak amniocentézu by som nepodstúpila a ani potrat (asi som divná).
V každom prípade k mojej otázke. Ak vyjdú zlé výsledky (nech už v rámci rizika rázštepu alebo genetickej anomálie), čo to pre tehuľku znamená? Dá sa jej aj nejako pomôcť? Pri genetických poruchách mi je jasné, že nič sa s tým robiť nedá ... ale napr. pri riziku rázštepu? Dá sa to prenatálne operovať alebo medikamentózne zmierniť, či vyliečiť? Mali by sa na to nejako doktori pripraviť (v zmysle, ak to budú vedieť, pomôže to pri pôrode alebo po narodení)? Alebo ide (v oboch prípadoch) len o nejakú štatistiku a pre rodičov o trápenie a nič sa s tým aj tak robiť nebude?
Dúfam, že sa dá pochopiť, aké mám asi momentálne myšlienky ... je fakt, že posledné tri dni som z toho dosť nervózna a naozaj sa neviem rozhodnúť, či to má vôbec pre mňa nejaký zmysel :(. Viete mi to prosím nejako vysvetliť? Môj doktor mi povedal len toľko: veď ak, tak aspoň budete vedieť na čom ste ...