Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,431 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • neplodnosť?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, s manželom sa o dieťa pokúšame zatiaľ len 3 mesiace, ale chcela by som sa opýtať, či má podľa Vás význam čakať, či sa to podarí prirodzenou cestou...
  Ja som sa už v minulosti liečila kvôli nepravidelnému menzesu Duphastonom, napokon zistili hyperprolaktinémiu, hodnoty na 3DC asi okolo 30. Preliečila som sa Medocriptinom, hodnoty klesli a liek som prestala brať po úprave hodnôt (to ale bolo asi pred 3 rokmi a odvtedy sa mi kontrola nerobila, menzes mi prichádza s max. 7 dňovým meškamím). Príznaky ovulácie (zmena kvality hlienu) myslím mávam.
  Čo by bol ale možno vážnejší problém, je to, že manžel mal v detstve nezostúpené semenníky a operovali ho, až keď mal 10 rokov. Záver znel - retentio testis 1sin a testis migrans 1dx. Aká je podľa Vás šanca, že tvorba spermií uňho ostala ako-tak zachovaná a je šanca splodiť dieťa prorodzenou cestou? Aká býva potom liečba?
  Pýtam sa preto, či má význam čakať najprv povinný rok, alebo radšej ísť dať sa vyšetriť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite má význam čakať, je to preto, že žiadny nález nevylúči možnosť otehotnenia. Snáď u Vás kontrolne endokrinologické vyšetrenie može mať význam, aby sa skontrolovali hladiny a príčiny hyperprolaktinémie.

Podobné otázky

 • Dva vajíčka na obidvoch stranách

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Prosím Vás čo ma čaká, ked sa mi vyvinuli dva vajíčka na obidvoch stranách a sú rovnako veľké. Môže to tak za následok neplodnosť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nič to neznamená, viacnásobná ovulácia sa stáva, okrem toho nemusí to byť, že sa vyvíjajú dve vajíčka, ale iba jedno a druhé ostalo z minulého cyklu.

 • Problem s otehotnenim

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  Začiatkom januára som podstúpila kyretáž pretože došlo v 7tt k spontánnemu potratu. Počkali sme s manželom 4 mesiace a od vtedy sme sa snažili o ďalšie dieťa. Už je január a stále nič. Už jedno dieťa mame. Preto nechápem prečo sa mi nedarí otehotnieť, pričom tomu dávame voľný priebeh. Žiadne problemi som od kyretáže nemala len slabé zápaly v pošve nič viac. Môže kyretáž spôsobiť neplodnosť?

 • Krvne zrazeniny pri menstruacii a neplodnost?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor. kdesi som citala, ze pri menstruacii by sa nemali vylucovat aj krvne zrazeniny (sliznica?), pretoze menstruacna krv sa nezraza a tieto zrazeniny svedcia o nejakom probleme. Ja ich mam dost, niekedy aj 3x3 cm utvary. Chcem sa spytat cim to moze byt a ci to moze suvisiet s tym, ze sa mi nedari otehotniet. Inak mam menstruaciu pravidelnu a stredne, normalne silnu, trva 5 dni. Chodim pravidelne na gynekologicke prehliadky, tie su v poriadku. Moze to mat nieco aj s problemom zrazania krvi, ktore tu casto v odpovediach spominate? Dakujem.Zuzana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie. Zrazeniny sa tvoria vtedy ak je krvácanie tak silné, že sa minú protizrážacie faktory. S neplodnosťou by to nemalo mať nič spoločné, iba ak by ste nemala ovulácu a sliznica by narastala do vačšej výšky.