Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
16,967 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • arteriová hypertenzia stredne ťažkého stupňa

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, liečim sa na vysoký tlak, uživam Lorista 100mg-0-0,Agen 10mg-0-0,Vasocardin SR 200, Ebrantil Retard 30-0-30mg. Ostala som tehotná neplánovane, v 6 týždni som spontálne potratila. Mám 34 rokov, chcela by som mať ešte dieťa, ale internista v žiadnom prípade nedoporučuje,že by pri zmene liečby by tlak stúpol, dieťa by som nedonosila a vážne by to mohlo ohroziť môj život. Hodnoty TK mám pri liečbe 160/110 alebo 150/110 niekedy aj nižšie. Aká je šanca, že by som mohla mať s mojim zdravotným stavom dieťa a aké by mohli vzniknúť komplikácie?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite by som tehotnosť tiež nedoporučoval, pri takejto intenzívnej liečbe máte strašne vysoké tlaky.
  Respektíve: Bolo by potrebné dokladné vyšetrenie, hlavne stavu ciev (očné pozadie, vyšetrenie obličiek). Hrozí Vám mnoho komplikácii priamo tehotenských (odumretie plodu, preeklampsia) ale aj náhla cievna mozgová príhoda, embólia, až po zlyhanie obličiek.